گسترش آتش سوزی موجب اعلام وضعیت اضطراری در مناطقی از استرالیا شد

تهران- ایرنا- در پی وقوع گسترش آتش سوزی و انتشار موجی از گرما و دود در مناطقی از استرالیا، مقام‌های محلی، روز پنجشنبه اعلام وضعیت اضطراری در مناطق بحرانی کردند.

به گزارش شبکه سی بی‌اس، "گلادیس برجیکلیان" رئیس منطقه "نیو ساوث ولز" با شهر «سیدنی» به‌دلیل اوضاع فاجعه‌بار آب‌وهوایی به‌مدت ۷ روز وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد. این دومین بار از آغاز فصل جدید در این کشور است که وضعیت فوق‌العاده اعلام می‌شود.  
با انتشار دود سمی و بالارفتن دمای هوا به علت گسترش آتش سوزی و ناتوانی نیروهای آتش نشانی برای مهار کردن آتش، دمای هوای استرالیا در بخش عظیمی از مناطق بحرانی به بالای بیش از ۵۰ سانتی گراد رسید.  
به دنبال عدم موفقیت در مهار آتش سوزی مقامات استرالیایی هشدار داده‌اند که شرایط شدید هوا می‌تواند حتی بدتر شود.  
استرالیا هر سال شاهد آتش سوزی‌های منطقه‌ای است اما شروع زودهنگام و شدید فصل گرما به همراه دمای بالا، نگرانی‌هایی راجع به گرم شدن کره زمین ایجاد کرده است.  
در "نیو ساوت ولز" پرجمعیت‌ترین ایالت استرالیا و شهر سیدنی پایتخت این کشور، بیش از ۱۰۰ آتش سوزی گسترده در روز پنجشنبه گزارش شد که بسیاری از آن‌ها خارج از کنترل و مهار بودند.  
طبق گزارش شبکه‌ای بی‌سی، به دنبال گسترش بی‌امان آتش سوزی حداقل پنج خانه در روز پنجشنبه در نیو ساوت ولز تخریب شد.  

استرالیا سال پیش داغ‌ترین تابستان از زمان شروع ثبت رکوردها را تجربه کرده بود.  

مقام‌ها تایید کرده‌اند که ۲۰۱۸ و ۲۰۱۷ به ترتیب سومین و چهارمین سال‌های داغ از زمان ثبت رکوردها بودند.  

دولت استرالیا در گزارش ۲۰۱۸ وضعیت اقلیمی" گفت که تغییرات اقلیمی به افزایش موج‌های شدید گرما و همچنین افزایش شدت سایر فاجعه‌های طبیعی مثل خشکسالی منجر شده است.  

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha