آراء وحدت‌رویه برای قضات مشکل‌گشا است

تهران- ایرنا- رییس دیوان عالی کشور گفت: آراء متعددی برای یک موضوع صادر می‌شود و آراء وحدت‌رویه برای قضات مشکل‌گشا است.

به گزارش روز پنجشنبه دیوان عالی کشور، حجت الاسلام و المسلمین سید احمد مرتضوی مقدم در دیدار با روسای بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران افزود: محدودیت ندارد که چه کسی اعلام کند، اگر یک حقوقدان رأی معارض را برای ما ارسال کند، وظیفه داریم که تکلیف را روشن کنیم. از این موارد استقبال می‌کنیم و مشکل‌گشا است زیرا آراء وحدت رویه بسیاری از تجدیدنظرها را کاهش می‌دهد.
مرتضوی مقدم درباره نظارت بر عملکرد دادگاه‌ها اظهارداشت: نظارتی را شروع کرده‌ایم که یک هفته گروهی از قضات را به استان‌ها می‌فرستیم که در دادگاه‌ها کنار قضات، آراء و کیفیت استناد و استدلال آن‌ها را بررسی می‌کنند و روز آخر شخصا به استان می‌روم. در روز پایانی تمام قضات دادگاه‌های کیفری و تجدیدنظر استان را جمع می‌کنیم و نکاتی که باید رعایت شود، اعلام می‌شود که در آراء اثرگذار است.
رییس دیوان عالی کشور درباره با ارتباط با دانشگاه افزود: در نظر داریم که نشست‌هایی با حقوقدان‌ها و اساتید دانشگاه برگزار و از نظراتشان استفاده کنیم. همچنین باید شفافیت آراء به اندازه‌ای باشد که حیثیت افراد مخدوش نشود. طرفدار این هستیم که آراء شفاف باشد و ابهامات برطرف گردد.
وی با اشاره به برخورد با قضات فاسد افزود: در دستگاه قضایی یک رأی خلاف شرع هم زیاد است و دستگاه را زیر سوال می‌برد، چون باید از همه جا سالم‌تر باشد. انتظار از دستگاه قضایی زیاد است و با تغییراتی که در دستگاه قضایی انجام شده حرکت به سوی سلامت آغاز شده است.هیچ چیزی نباید ما را از آراء متقن و عادلانه باز دارد؛ نظر قضایی باید براساس اصول شرعی و قانونی باشد. 
رییس دیوان عالی کشور خطاب به دانشجویان گفت: پیشنهادات شما کاربردی و قابل مطالعه و بحث است و برای هرکدام می‌توان مصداق آورد و مدون کرد. از این مسائل استقبال می‌کنم و هر موردی که برای فعالیت دیوان عالی کشور مفید است، مکتوب ارائه دهید.
وی در خصوص اطاله دادرسی در دیوان عالی کشور گفت: تمام سعی و تلاشم بر این است که راهکاری در این زمینه بیابیم. یکی از مشکلات، ورودی پرونده‌ها است که باید در این مورد تدبیری کنیم. در استان‌ها پیشنهاد داده‌ایم که پرونده‌ها منظم و اطلاعات پرونده در فهرست وجود داشته باشد تا سریعا رأی در دیوان صادر شود.
براساس این گزارش، در این نشست صمیمانه زارع از دانشگاه علوم قضایی، حسنی از مدرسه عالی شهید مطهری، برهمه مسئول بسیج دانشکده حقوق دانشگاه علامه طباطبایی، ابراهیمی مسئول علمی ناحیه بسیج دانشجویی تهران بزرگ، سرایلو و افشاریان از شورای سیاسی و تحریریه نشریه فتح دانشگاه امام صادق (ع)، حبیبی مسئول مطالبه گری و سیاسی دانشگاه الزهرا، پورحمزه مسئول سیاسی دانشگاه شاهد، فلاحی و اسفندیاری از شورای سیاسی دانشگاه امیرکبیر، صادق محمدی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی مومنی از فعالان بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی حضور داشتند.
موضوعاتی از قبیل الکترونیکی شدن آراء، اطاله دادرسی، نظارت بر عملکرد دادگاه‌ها، افزایش ارتباط دستگاه قضایی با فضای علمی کشور، شفافیت رسیدگی به آرای قضایی و مبارزه با فساد در این نشست مطرح شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =