سازمان ملل متحد، میزبانی ایران را از پناهجویان افغانستانی ستود

تهران- ایرنا- کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در بیانیه ای میزبانی ایران و پاکستان را از پناهجویان افغانستان ستود و اعلام کرد این دو کشور به آنها خدماتی از جمله آموزشی و مراقبت‌های بهداشتی همانند آنچه در اختیار مردم خودشان است، ارایه می دهند.

 در این بیانیه آمده است: از زمان حمله شوروی به افغانستان در دسامبر (آذر - دی) سال ۱۹۷۹، تکرار خشونت باعث آوارگی نسل های زیادی از افغان ها شده است امروز، علاوه بر حدود ۲ میلیون نفر آواره در داخل افغانستان، حدود ۲.۷ میلیون پناهنده ثبت شده افغان در سطح جهان وجود دارند که بیشترآن ها سخاوتمندانه توسط جمهوری های اسلامی ایران و پاکستان میزبانی می شوند و با وجود گذشت چندین دهه آوارگی، جمهوری های اسلامی ایران و پاکستان به ترتیب از حدود۹۵۰ هزار و ۱.۳ میلیون پناهنده ثبت شده حمایت می کنند و به آنها خدماتی از جمله خدمات آموزشی و مراقبت های بهداشتی همانند آنچه در اختیار مردم خودشان است، ارایه می دهند.

 در این بیانیه با اشاره به حمایت های ایران و پاکستان از پناهندگان افغان، تاکید شد: در کنار افغانستان، دولت ها و مردم پاکستان و ایران در تلاشند برای حمایت از پناهندگان افغان ویافتن راه حل های پایدار برای آنها تلاش می کنند. این موارد شامل دسترسی به کار و تحصیل برای افغان ها در هر دو کشور، حمایت از آنها برای کمک به کشورهایی که به نوبه خود آنها را میزبانی می کنند و همچنین آماده کردن آنها برای بازگشت داوطلبانه و پایدار به میهن خود می باشند.

 در ادامه این بیانیه تاکید شد: ساز و کار حمایتی که این هفته راه اندازی شده است، تلاش های کشورهای منطقه برای دستیابی به راه حل های پایدار را تقویت می کند. این ساز و کار هماهنگی و کمک را افزایش داده و به اطمینان از اینکه سرمایه گذاری های بشردوستانه و توسعه محور بسیار در راستای منافع پناهندگان و جوامع میزبان محلی باشند، می پردازد. این ساز و کار همچنین طیف گسترده تری از شرکا را به تعهد بر مشارکت در راه حل های راهبردی برای پناهندگان افغان، از جمله اهدا کنندگان جدید، عاملین توسعه محور، سازمان های جامعه محور و بخش تجارت ترغیب می کند.

 بیانیه مذکور نوشته است: چهل سال بعد از آغاز بحران آوارگی افغان‌ها، رهبران جمهوری های اسلامی افغانستان، ایران و پاکستان به همراه کمیساریا و نمایندگانی از خود پناهندگان در ژنو گرد هم آمده اند تا ساز و کارحمایتی جدیدی برای راه حل های راهبردی برای پناهندگان افغان (SSAR) را در حاشیه مجمع جهانی پناهندگان راه اندازی کنند.

در همین راستا "غلام حسین دهقانی "معاون وزیر امور خارجه کشورمان ابراز امیدواری کرد که این ساز و کار، سرمایه گذاری های عملی و قابل اجرا برای وضعیت پناهندگان افغان را به دنبال داشته باشد.

وی افزود: سازو کار حمایتی راه حل های راهبردی برای پناهندگان افغان مورد آزمایشی پیمان جهانی برای پناهندگان است، زیرا اکنون زمان آن فرا رسیده است که جامعه بین المللی تعادل را برقرار کرده و مسئولیت خود را بر عهده بگیرند، چرا که ایران اقدامات زیادی انجام داده است.

"صاحب زاده محبوب سلطان" وزیر فدرال ایالت ها و مناطق مرزی پاکستان نیز، با تاکید بر میزبانی طولانی مدت، شفقت و سیاست های فراگیر پاکستان با هدف توانمندی و تقویت تاب آوری پناهندگان افغان، تعهد مداوم پاکستان بر بازگشت داوطلبانه و ادغام مجدد پایدار در کشورخود را یادآور شد و بر نیاز بیشتر در خصوص تقسیم بار مسئولیت توسط جامعه بین الملل درحمایت از این اصول تاکید کرد.

"آلما آلما" معاون وزیر امور پناهندگان و بازگشت نیز ضمن قدردانی از پاکستان و ایران برای میزبانی از افغان ها به مدت ۴۰ سال، از عاملین توسعه محور و بشردوستانه خواست تا نقش خود را ایفا کرده و در افغانستان سرمایه گذاری کنند.

وی گفت: پس از موفقیت روند صلح، ما برنامه ای جامع برای بازگشت شرافتمندانه و ادغام مجدد و پایدار افغان ها در افغانستان را در دست داریم.

روز دوشنبه در پی راه اندازی "ساز و کار حمایتی" راه حل های راهبردی، بیانیه مشترکی بین سه کشور توافق گردید که طی آن تعهد خود را بر راه حل های راهبردی برای پناهنده افغانستانی به عنوان چارچوب اصلی برای پاسخ های جامع و راه حل های پایدار برای افغان های آواره و آن هایی که سخاوتمندانه از ایشان میزبانی کرده اند، اعلام کردند و نیز از رویکرد عادلانه تر در امر تقسیم بارمسئولیت بین المللی استقبال نمودند.

وزیر امور مهاجران افغانستان نیز روز گذشته (چهارشنبه) در مراسم روز جهانی مهاجرت در کابل هشدار داد که اگر جلو افزایش ناامنی ها در این کشور گرفته نشود، موج جدید مهاجرت رخ خواهد داد و هزاران آواره ناشی از جنگ به خارج پناه خواهند برد.

سید حسین عالمی بلخی  تصریح کرد: طی پنج سال گذشته بیش از چهار  میلیون پناهجو و در در سال ۲۰۱۹، حدود ۵۰۰  هزارنفر به افغانستان بازگشته‌اند که بیشتر آنها در ایران و پاکستان اقامت داشته اند.

 بلخی گفت: در سال جاری میلادی بیش از  ۶۰۳ هزار نفر در داخل کشور خانه های خود را از دست داده اند که اگر به آنان رسیدگی نشود، اقدام به مهاجرت خواهند کرد.

 به گفته وزیر مهاجرین افغانستان، از سال ۲۰۰۲ تا  ۲۰۱۸، مجموع بازگشت کنندگان به افغانستان، به ۱۰ میلیون و ۱۶۳ هزار و ۵۰۵ تن رسیده بود. از این میان، در پنج سال حکومت وحدت ملی، حدود چهار میلیون تن به کشور بازگشته اند، اما هنوز هم  بیش از شش میلیون و ۵۰۰ هزار  مهاجر در بیرون از افغانستان به سر می برند که رقم عمده آن در کشورهای ایران و پاکستان زندگی می کنند.

به باور بلخی اگر گفت و گوهای صلح نتیجه دهد و صلح در افغانستان برقرار  شود، این کشور شاهد برگشت سیل آسای مهاجران افغانستان به داخل کشور خواهد بود.

جمهوری اسلامی ایران طی چهاردهه گذشته میزبان میلیون‌ها پناهجوی افغان بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =