پاکستان به هند نسبت به هرگونه اقدام تحریک آمیز هشدار داد

اسلام آباد - ایرنا - وزیر خارجه پاکستان امروز (پنجشنبه) در واکنش به آنچه که وی سخنان تهدید آمیز فرمانده ارتش هند و برخی از مقامات این کشور خواند، نسبت به هرگونه اقدام تحریک آمیز به دهلی نو هشدار داد و گفت: پاکستان آماده پاسخ به هرگونه تجاوز خارجی است.

رسانه های پاکستانی امروز به نقل از «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه این کشور گزارش دادند: پاکستان در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل، نسبت به آنچه که این کشور تحرکات مشکوک هند می خواند، ابراز نگرانی کرد.

این هفتمین نامه پاکستان به شورای امنیت سازمان ملل از زمان تشدید تنش ها با هند پس از نبرد هوایی دو کشور در هشتم اسفندماه سال گذشته است.

قریشی گفت: سازمان های اطلاعاتی پاکستان تحرکات مشکوک هند در نوار مشترک مرزی و برداشتن حصارها در پنج نقطه مرزی را ردیابی کرده و به اعتقاد ما چنین اقدامات تحریک آمیز باعث نگرانی است.

وی افزود: محدودیت های اعمالی در منطقه کشمیر وارد یکصد و سی و هفتمین روز شده و تصویب لایحه شهروندی در هند نیز اعتراضات جدی درپی داشته، بنابراین پاکستان بیم آن دارد که هند برای انحراف توجه نسبت به این تحولات، دست به اقدامات تحریک آمیز بزند.

در همین حال سخنگوی ارتش پاکستان نیز سخنان فرمانده ارتش هند را تحریک آمیز خواهند و هشدار داد: پاکستان آماده پاسخ به هرگونه تجاوز است.

وزارت خارجه پاکستان نیز در بیانیه ای آنچه که ادعای تکراری هند مبنی بر آزار و اذیت اقلیت ها در پاکستان و کاهش جمعیت غیرمسلمان این کشور خواند را تکذیب کرد.

در این بیانیه آمده است: بافت اقلیت ها در پاکستان نه تنها کاهشی نداشته، بلکه در طول چند دهه اخیر جمعیت شهروندان غیرمسلمان این کشور به میزان قابل توجهی افزایش داشته و اظهارات اخیر مقامات هند مغایر با ادعای این کشور مبنی بر پناهگاه بودن هند برای اقلیت ها است.

تنش ها میان پاکستان و هند به عنوان دو رقیب سنتی در جنوب آسیا که با تصمیم دهلی نو برای لغو امتیازات ویژه منطقه جامو و کشمیر تشدیده شده بود، روزهای اخیر با تصویب لایحه شهروندی از سوی هند که پاکستان آن را مغایر با قوانین بین المللی و خطری برای تشدید بحران پناهجویان می داند، وارد مرحله جدیدی شده است.

گزارش رسانه های پاکستان حاکی از نگرانی مقام های سیاسی و نظامی این کشور نسبت به هرگونه وقوع رخداد ناگوار میان پاکستان و هند و درگیری های احتمالی در نوار مشترک مرزی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =