فرمانده مرزبانی ناجا از برگزاری رزمایش دریایی ایران و پاکستان در اسفند ماه خبر داد

اسلام آباد - ایرنا - فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نشست های سازنده با مقامات پاکستانی برای توسعه همکاری ها در حوزه امنیت دریایی، گفت: پیش بینی شده رزمایش دریایی دو کشور در اسفند ماه امسال اجرا شود.

سردار «قاسم رضایی» در جریان سفر خود به شهر بندری «کراچی» پاکستان امروز (پنجشنبه) در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: ایران دارای مرزهای طولانی با پاکستان هم در حوزه خشکی و هم دریایی است و طبق وظایفی که برعهده ما است، با تمام کشورهای همسایه ارتباط داریم، ولی ارتباط خاصی با پاکستان در بخش دریا نداشته ایم و این باعث شده بود تا در روابط و همکاری های مشترک در این حوزه خلاء وجود داشته باشد.

وی افزود: با توجه به دعوت رسمی فرمانده آژانس امنیت دریایی هیات مرزبانی "ناجا" ضمن سفر به کراچی نشست ها و گفت وگوهای خوبی با طرف پاکستانی داشتیم و توافق های خیلی خوبی میان طرفین مبنی بر ارتقای همکاری و مدیریت در مناطق مشترک دریایی حاصل شد.

فرمانده مرزبانی ناجا با اشاره به دیدار خود با مقامات پاکستانی در کراچی اضافه کرد: گفت وگوهای سازنده ای نیز با سروزیر ایالت سِند انجام شد که حاکی از روابط دیرینه میان دو کشور برادر ایران و پاکستان است.

وی گفت: وضعیت فعلی روابط و مناسبات دو کشور سند درخشنده ای در تاریخ تعاملات ایران و پاکستان که در طول سال های اخیر است.

توافق بر تحکیم همکاری ها در دریا

رضایی با اشاره به دیدار و گفت و گوهای هیات مرزبانی ناجا با مقامات آژانس امنیت دریایی پاکستان گفت: توافق شد که گشت های همزمان میان دو کشور انجام شود و همچنین رزمایش های مشترک شامل امداد و نجات، تعقیب و مراقبت، مقابله با سرقت های دریایی و همچنین مقابله با ناهماهنگی هایی که در دریا از سوی طرف های غیرمجاز انجام می شود، برنامه ریزی و به اجرا گذاشته شود.

وی اضافه کرد: ایران و پاکستان توافق کردند که اسفندماه امسال یک رزمایش مشترک در حوزه دریایی برگزار کنند که این هماهنگی های دریایی میان دو کشور در نوع خود بی نظیر است.

رضایی افزود: ارتباط های خوبی را در حوزه تماس های تلفنی و بی سیمی برقرار شده و قرار شد، تبادل اطلاعات در حوزه های مختلف نیز تقویت شود.

وی با اشاره به اهتمام مقامات ایران و پاکستان برای توسعه تجارت دریایی و مدیریت صیادان، گفت: بیشترین تلاش ها بر این بود که تسهیلات مناسبی برای تجار در حوزه دریا و صیادان برنامه ریزی شود و همچنین برخورد قاطع با عناصری که ممکن است مخلان امنیت باشند، زیرا هیچ جایی نباید در دریا برای عرض اندام این نیروها وجود داشته باشد.

فرمانده مرزبانی ناجا افزود: یک روند جدید در تعاملات بین مسئولان مرزی ایران و پاکستان در حوزه دریا آغاز شده و این دیدار می تواند روند خوبی را برای فرماندهان میدانی در بنادر چابهار و گوادر نیز داشته باشد که بیشترین آثار آن آرامش و بهره برداری صیادان و تسهیل تجارت دریایی خواهد بود.

همکاری پاکستان در مرزهای زمینی مطلوب است

رضایی درباره سطح همکاری های ایران و پاکستان در مرزهای زمینی نیز گفت: در حوزه تعاملات در سطح ملی دو سفر نخست وزیر پاکستان به ایران و تبادل اخیر هیات های میان دو کشور بستر مناسبی را برای همکاری های نزدیک فراهم کرده است.

وی افزود: ارتباط میان سران عالی نیروهای مسلح ایران و پاکستان، دو سفر ژنرال "باجوا" فرمانده ارتش پاکستان به تهران و یک سفر سردار "باقری" به پاکستان حامل پیام محکمی بود که نشان دهنده دوستی و مودت میان دو کشور و ایجاد یک روابط خیلی خوب حتی در حوزه مرزی است.

رضایی اضافه کرد: در سال های اخیر شاهد مشکلاتی در مرزی های کشورمان با پاکستان بودیم که اغلب مراقبت ها بیشتر از سوی ایران انجام می شد، اما امروز ما شاهد تعمیق روابط در سطح بالا هستیم، ارتش پاکستان به منطقه و صحنه آمده و نقاط خلا را پوشش داده که باعث شده تا ما به همکاری های سازنده و مطلوب با طرف پاکستانی خوشبین باشیم.

تلاش های برای آزادی مرزبانان ربوده شده ایرانی ادامه دارد

فرمانده مرزبانی ناجا درباره آخرین وضعیت مرزبانان ربوده شده ایران نیز گفت: رایزنی ها و مذاکراتی در این زمینه در جریان هست، اما باید منتظر بود که سایر دوستان نیز پیگیری های لازم را ادامه دهند.

وی تاکید کرد: تلاش ما بازگردادن مزبانان است و براساس آخرین اطلاعات درخصوص این افراد حاکی از سلامت کامل آنان است.

رضایی گفت: نسبت به بازگشت مرزبانان خوشبین هستیم، آنان در سلامت کامل هستند و تلاش داریم بتوانیم آنان را به آغوش خانواده هایشان برگردانیم.

مهرماه پارسال ۱۴ نفر از مرزبانان هنگ مرزی میرجاوه و نیروهای بسیجی در اقدامی تروریستی ربوده شدند. تاکنون ۱۱ نفر از آنها آزاد شده، اما هنوز سه نفر دیگر در اسارت تروریستها هستند.

فرمانده مرزبانی ناجا دیروز با سفر به کراچی تفاهم نامه توسعه همکاری های امنیتی در دریا میان ایران و پاکستان را امضا کرد.

سردار رضایی صبح امروز پاکستان را به مقصد تهران ترک کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha