دادستان کل بولیوی حکم دستگیری مورالس را صادر کرد

تهران - ایرنا - دادستان کل بولیوی حکم دستگیری مورالس را به اتهام شورش، تروریسم و تامین مالی تروریسم صادر کرد.

«آرتورو موریلو» وزیر کشور بولیوی چهارشنبه شب در پیامی توئیتری اعلام کرد که دادستان کل این کشور حکم دستگیری «اوو مورالس» رئیس جمهوری مستعفی را صادر کرده است.

براساس سندی که موریلو منتشر کرده، اتهام‌های مورالس شامل شورش، تروریسم و تامین مالی تروریسم است.

«جنیه آنیِس» رئیس‌جمهوری موقت بولیوی روز شنبه گفته بود که حکم جلب مورالس به اتهام فتنه و آشوبگری در چند روز آینده صادر می‌شود.

آنیس به خبرنگاران گفت: مورالس می تواند هر وقت بخواهد به کشور بازگردد. او کشور را به میل خود ترک کرد. حکم بازداشت او به دلیل اتهام های مطرح شده در چند روز آینده صادر خواهد شد.

مورالس در آرژانتین بسر می‌برد و تنها چند روز بعد از مراسم تحلیف «آلبرتو فرناندز» رئیس جمهوری جدید این کشور به عنوان مهاجر پناهندگی گرفت.

مورالس بعد از سقوط دولت خویش در ماه نوامبر (آبان) با خروج از بولیوی در مکزیک به عنوان پناهنده سیاسی مستقر شد اما چند هفته بعد به آرژانتین نقل مکان کرد.  
پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری در بولیوی و با وجود تأیید «دادگاه عالی انتخابات»، مخالفان مورالس اعلام کردند که این نتایج را نمی‌پذیرند .  
به دنبال تشدید بحران سیاسی در بولیوی، سازمان کشورهای آمریکایی (او اِی‌ اس- OAS) از دولت لاپاز خواسته بود، نتایج انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در ۲۸ مهرماه (۲۰ اکتبر) را ملغی اعلام و انتخابات دوباره برگزار کند.  
سرانجام یکشنبه ۱۹ آبان‌ماه (۱۰ نوامبر) با دخالت ارتش بولیوی، مورالس مجبور به استعفا شد و در نطقی تلویزیونی گفت: استعفای خود را تقدیم می‌کنم تا برادران و خواهران کارمند دولت هدف حملات و تهدیدات قرار نگیرند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha