مجلس نمایندگان آمریکا وارد بحث نهایی استیضاح ترامپ شد

تهران- ایرنا- مجلس نمایندگان آمریکا وارد بحث نهایی استیضاح ترامپ شد که به رای‌گیری نهایی در این باره ختم می‌شود.

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه (به وقت محلی) پس از سه ساعت بحث، به کفایت مذاکرات و آغاز بحث اصلی درباره رای‌گیری به استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور رای داد.

سه کمیته اطلاعات، قضایی و نظارت مجلس نمایندگان آمریکا در چند ماه گذشته تحقیقاتی جنجالی درباره اتهام‌های مطرح شده علیه ترامپ را پیش بردند که در نهایت به انتشار گزارشی 400 صفحه‌ای منجر شد.

این گزارش که ترامپ را در دو اصل قانون اساسی آمریکا مربوط به استیضاح ریاست جمهوری متهم می‌دانست، در کمیته قضایی مجلس نمایندگان به ریاست جرالد ندلر عضو دمکرات این مجلس به تصویب رسید.

اکنون اعضای موافق و مخالف مجلس نمایندگان آمریکا به مدت 6 ساعت درباره اصول استیضاح ترامپ بحث خواهند کرد و در نهاد رای‌گیری نهایی برای استیضاح چهل و پنجمین رئیس جمهوری این کشور آغاز خواهد شد که انتظار می‌رود با توجه به اکثریت دمکرات‌ها رای بیاورد.

در صورتی که استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان رای بیاورد، قطعنامه این مجلس در این باره به سنای آمریکا ارسال می‌شود تا محاکمه رئیس جمهوری ایالات متحده در این شاخه نهاد قانونگذاری این کشور برگزار شود.

ترامپ دیروز (سه‌شنبه ۲۶ آذر) در نامه‌ شدیداللحنی خطاب به نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان این کشور، ضمن دفاع از عملکردش، تلاش دموکرات‌ها را برای استیضاح «کودتای حزبی» و «جنگ علیه دموکراسی» خواند.
رئیس جمهوری ایالات متحده در این نامه ۶ صفحه‌ای که یک روز پیش از رأی‌گیری مجلس نمایندگان درباره آغاز روند استیضاح ترامپ نوشت، با انتقاد شدید از دموکرات‌ها، خواستار توقف روند استیضاح خود شده است.
او در این نامه با متهم کردن دموکرات‌ها به «سوء استفاده بی‌سابقه از قدرت» و «دخالت در انتخابات آمریکا» نوشت: زمان آن فرا رسیده است که شما و دموکرات‌های حزب‌گرا در کنگره، فوراً خیالبافی در مورد استیضاح را کنار بگذارید و به روال کار کردن برای مردم بازگردید. این اقدام چیزی جز تلاش غیرقانونی و حزبی برای کودتا نیست. تردیدی ندارم که مردم آمریکا در انتخابات ۲۰۲۰ شما و دموکرات‌ها را کاملاً پاسخگو خواهند کرد.
دیروز(سه‌شنبه) نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر از موافقان استیضاح چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا در چندین ایالت این کشور راهپیمایی کردند تا حمایت خود را از برکناری دونالد ترامپ اعلام کنند.
موضوع استیضاح دونالد ترامپ در پی افشای تماس تلفنی او با « ولودیمیر زلنسکی » رئیس جمهوری اوکراین بود. ترامپ در این مکالمه از همتای اوکراینی‌اش خواست در مورد فعالیت‌های مالی جو بایدن و پسرش هانتر تحقیق کند. ترامپ، پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار کمک نظامی به اوکراین را به این تحقیقات منوط کرد.
با افشای محتوای مکالمه تلفنی ترامپ و زلنسکی، نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان که در مقابل درخواست‌ها برای آغاز فرآیند استیضاح مقاومت کرده بود، به طور رسمی خواستار شروع تحقیقات مربوط به استیضاح ترامپ شد.
ترامپ در نامه به پلوسی از تماس تلفنی خود با زلنسکی دفاع کرده و نوشت این گفت‌وگوی تلفنی «بد جلوه داده شده است.»
کمیته قضایی مجلس نمایندگان در شرح پرونده‌ای علیه چهل و پنجمین رییس جمهوری آمریکا، یک گزارش ۶۵۰ صفحه‌ای منتشر و ترامپ را به خیانت به کشور متهم کرده است.
رئیس جمهوری آمریکا از سوی دموکرات‌های مجلس نمایندگان با دو لایحه استیضاح یکی سوءاستفاده از قدرت و دیگری کارشکنی در کار کنگره رو به‌روست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha