هنرمندان دریچه‌های تازه دررونق اقتصاد فرهنگ و هنر بگشایند

تهران- ایرنا- معاون توسعه‌ مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به دغدغه‌‏های فرهنگی و اهتمام دولت برای حمایت از اهالی فرهنگ و هنر، گفت: هنرمندان و فعالان فرهنگی نباید از سختی‌ها و کمبودهای کنونی دلسرد شده و افزون بر سرشار کردن سبد خانوارهای کشور از زیبایی‏‌های فرهنگ ایرانی و اسلامی، دریچه‌های تازه‌ای‏ در اقتصاد با قطع وابستگی از درآمدهای نفتی بگشایند.

پیشنهاد حذف معافیت‏ مالیاتی فعالیت‏‌های فرهنگی، هنری در متن لوایح تنطیمی دولت، نظیر پیش‏‌نویس لایحه اصلاح مقررات مالیاتی و لایحه بودجه کل کشور در سال ۱۳۹۹، بخشی از سیاست‏‌های پیشنهادی برای رهایی بودجه از درآمدهای نفتی در شرایط تحمیل تحریم‏‌های ظالمانه است. طرح این لوایح پیشنهادی با تقدیم لایحه بودجه سال ۹۹ از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی، موجب نگرانی فعالان فرهنگی و هنری را فراهم آورد به گونه‌ای که طی نامه‏‌نگاری‏‌ها و نشست‏‌هایی، خواستار بازنگری یا لغو کامل مقررات پیشنهادی دولت، پیرامون حذف این معافیت‏‌های مالیاتی شدند.

معاون توسعه‌ مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این باره به خبرنگار فرهنگی ایرنا، گفت: بی‏ تردید هیچ کالایی چون کالاهای فرهنگی و هنری، زندگی مادی و هستی انسان را در هاله‏ ای از تقدس پدیدار نمی‏ کند، زیرا آفرینش فرهنگی به واقع، عرضه اندیشه، خرد و دانش‏ ضمنی مردم یک سرزمین در بازار متنوع ذائقه‏ های جهانی است.

لادن حیدری ادامه داد: اقبال دولت‏‌ها به حوزه فرهنگ و هنر به مثابه اقبال‏شان به ترویج‏ دهندگان اصیل‏ ترین ارزش‏های یک جامعه است. با این استدلال در بسیاری از کشورها، وضعیت معافیت مالیاتی برای هنرمندان، به عنوان یکی از مشوق‏ های اصلی زندگی، کار و تولید هنرمندان در داخل کشور محسوب می‏ شود.

به گفته وی این که چرا بیشترِ هنرمندان یا تولید‏کنندگان فرهنگی به درآمد مناسب و کافی برای گذران زندگی از راه تولید فرهنگی و هنری نمی‏ رسند؛ بحث و تفاسیری مفصل دارد.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: همانطور که می‏ دانیم بسیاری هنرمندان ناچارند افزون بر فعالیت هنری، حرفه‏ای دیگر برای ارتزاق بر‏گزینند. این البته خود به میزان زیادی ناشی از قداست کار هنری در فرهنگ ماست که از برابری اثر هنری با معادل اقتصادی یا به عبارت صریح‏ تر، از مبادله اثر هنری با پول روی‏گردانیم.

حیدری، گفت: با این همه اما اقتصاد فرهنگ و هنر، خود، منظوم ه‏‏ای اقتصادی است به این معنا که خودتقویت‏ کننده و خودسامان‏ده است. به هر میزان که اقتصاد فرهنگ و هنر مورد حمایت قرار گیرد، رشد کند و سهم بیشتری از تولید ناخالص داخلی داشته باشد، اجزای آن هم رشد می‏ یابند و این رشد نوعی هم‏ افزایی چندباره را رقم خواهد زد. این موضوع از آنجا اهمیتی دوچندان دارد که با آگاهی کامل می‏ توان اعلام کرد رشد اقتصاد فرهنگ طی دو دهه اخیر از چشمگیرترین روندهای جهانی بوده و به همین سبب اقتصاد فرهنگ به عنوان دارایی نوین دولت‌‏ها مطرح و حمایت‏ از این بخش برای توسعه مبتنی بر ارتباط اقتصاد و فرهنگ، امری ضروری است.

دغدغه‏ های فرهنگی دولت دوازدهم و اهتمام برای حمایت از اهالی فرهنگ و هنر، امری پوشیده نیست.

به گفته حیدری، طرح نگرانی‏ های فعالان این بخش درباره حذف معافیت‏ های مالیاتی هم ناشی از میزان تأثیرگذاری و تعامل جامعه فرهنگی و هنری با دولت است. به یقین بدون تحلیل‏ و ارزیابی‏ های مبتنی بر روش‏های اقتصادسنجی و نیز تعیین سطوح برخورداری و درآمدی فعالان فرهنگی و هنری، نمی‏ توان از حذف معافیت مالیاتی بخش فرهنگ و هنر بطور عام سخن گفت. لازم است خاطر نشان ‏کنم، بزرگترین یارانه فرهنگی از طرف دولت و یا از طریق بودجه عمومی محقق نمی‏ شود‏، بلکه این فعالان فرهنگی و هنرمندان هستند که با آفرینش مستمر آثار و خلق محتوی، یارانه‏ ای همگانی را به جامعه اعطا می‏ کنند و بی‏ تردید برای استمرار این آفرینش، نیازمند انگیزه و مشوق هم هستند.

به گفته وی، حذف معافیت‏‌های مالیاتی بخش فرهنگ و هنر از منظرهای گوناگون قابل بحث و نقد است و نقطه پایان گذاشتن بر این بخشودگی‏ ها، بدون تدوین پیوست‏ های اقتصاد فرهنگ نه تنها بر فعالان این بخش اثری نامطلوب دارد، بلکه فضای فرهنگی جامعه را نیز متأثر خواهد ساخت.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد:‌ در میانه این جریان‏ها، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حفظ فضای فرهنگی کشور و بهبود مستمر محیط کسب و کارهای فرهنگی و هنری، همراه و همگام صنوف و فعالان این عرصه، رایزنی‌‏های لازم با سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصاد و دارایی را آغاز کرده است.

حیدری تاکید کرد: تبیین فراز و فرودهای اقتصاد فرهنگ و هنر و طرح آن با تدوین‏ کنندگان لوایح پیشنهادی اصلاح مقررات مالیاتی، در این زمینه بسیار راهگشا خواهد بود. در کوتاه مدت ممکن است طرح حذف معافیت مالیاتی بخش فرهنگ و هنر، یک پیشنهاد جذاب برای دولت به نظر برسد؛ اما با توجه به میزان نامتعین سود حاصل از آن و نیز مشکلاتی که در طولانی مدت برای اقتصاد نوشکوفای فرهنگ ایجاد خواهد کرد؛ طرح مطلوبی نخواهد بود. با این که متکی نبودن هنرمندان و فعالان فرهنگی به یارانه‏ های مستقیم دولتی، برای خودشان، وضعیتی مناسب و آرمانی است، طرح معافیت مالیاتی، روشی غیرمستقیم برای تشویق و تسهیل کسب و کار طبقه خلاق و نیز این بخش اقتصادی مبتنی بر خلاقیت است که فعالان آن را از کمک بلاعوضِ مستقیم بی‏ نیاز می‏ کند.

در مقابل، حذف طرح معافیت مالیاتی، میزان وابستگی بخش فرهنگ و هنر فرهنگ و هنر به یارانه عمومی مستقیم را افزایش می‏‌دهد؛ زیرا معافیت مالیاتی، همچون پس‏ انداز، مستقیم به اقتصاد بازگردانده می‏ شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: تا هنگامی که به عنوان کار‏گزار و مجری دولت در کنار فعالان فرهنگی و هنری، ضرورت ها را بشناسیم، امکانات را بسنجیم و برنامه‌‏ریزی کنیم، می‏ توان امیدوار بود فعالیت‏ های اقتصادی بر بنیان‏ های فرهنگی و هنری جامعه استوار شود و ثروت ملی از این رهگذر فزونی گیرد، حضور فعالان و سرمایه‏‌گذاران اقتصادی، چنان این بخش را پررونق سازد که بتوان درباره مالیات بر فعالیت‌‏های سودآور اقتصادی بدون ایجاد نگرانی و بحران سخن گفت و لوایح و مقرارت خاص و مؤثر در این بخش را تنظیم کرد.

آنچه امروز مهم است، اینکه هنرمندان و فعالان فرهنگی از سختی‏ ها و کمبودهای کنونی دلسرد نشوند و مهم‏تر اینکه از کشف فضاهای جدید غفلت نورزند و ابعاد زندگی انسان ایرانی و جامعه را با تمام آرمان‏‌ها و ارزش‏ هایش به دنیا عرضه کنند و افزون بر سرشار کردن سبد خانوارهای کشور از زیبایی‏ های فرهنگ ایرانی و اسلامی، دریچه تازه‏ای نیز در اقتصاد کشور با قطع وابستگی از دلارهای میرای نفتی بگشایند.

معافیت مالیاتی کلیه فعالیت‌های فرهنگی-هنری

با ارسال لایحه بودجه سال آینده به مجلس شورای اسلامی،‌ جزییات این لایحه پیش برای زیر مجموعه ها، نهادها، سازمان  و دستگاههای مختلف اجرایی کشور مشخص شد و از آنجا که در این سال‌ها بر افزایش سهم مالیات در بودجه تاکید شده،‌ باید منتظر تغییراتی در این بخش باشیم.

بر این اساس موضوع «پیش‌نویس لایحه اصلاح برخی قوانین و مقررات مالیاتی» زبانزد خاص و عام به ویژه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه شد تا جاییکه با تصویب لغو معافیت مالیاتی تمام فعالیت‌های فرهنگی-هنری در حوزه‌هایی مانند انتشارات، تئاتر، سینما و موسیقی که پیش از این در قانون وجود داشت را شامل می شود. در حالیکه از سال ۱۳۸۰ تاکنون فعالیت‌های انتشاراتی و مطبوعاتی، فرهنگی و هنری که به موجب مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود، از پرداخت مالیات معاف است.

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه از مخالفت دولت با طرح پیشنهاد حذف معافیت مالیاتی هنرمندان در پیش‌نویس لایحه اصلاح برخی قوانین و مقررات مالیاتی خبر داد. همچنین سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در پی قوت گرفتن حذف معافیت مالیاتی اهالی فرهنگ، رسانه و هنر، در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهوری، رئیس‌دفتر رئیس‌جمهوری و وزیر امور اقتصادی و دارایی، خواستار بازنگری در این تصمیم شده است.

وی در بخشی از این نامه تاکید کرد در شرایطی که خبر موافقت دولت محترم در تصویب تاسیس انجمن‌های صنفی سراسری فرهنگ، هنر و رسانه می‌رفت تا موجی از شادی و دلخوشی بین این بخش از جامعه ایجاد کند، متاسفانه انتشار اخباری در خصوص حذف معافیت مالیاتی مربوطه موجب نگرانی شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داده  که براساس بند (ل) ماده (۱۳۹) قانون مالیات‌های مستقیم، کلیه فعالیت‌های انتشاراتی، مطبوعاتی، قرآنی، فرهنگی و هنری دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معاف از مالیات (مشمول مالیات با نرخ صفر درصد) هستند. به نیکی واقفید فعالیت‌های فرهنگی و هنری اصولا درآمدزایی چندانی نداشته و انتفاعی محسوب نمی‌شود و برهمین اساس در ادوار مختلف به مجوزهای صادر شده به چشم اقتصادی نگاه نشده و همواره سعی در حمایت از آنها بوده است.

صالحی گفت باتوجه به اینکه خطر تهاجم فرهنگی و توطئه‌های نفوذ و استحاله فرهنگی دشمنان انقلاب به طور مداوم گوشزد می‌شود، لزوم حمایت همه‌جانبه از فعالیت‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای ضروری بوده و باتوجه به تاثیرات منفی اقتصادی و اجتماعی ناشی از این اقدام بر نخبگان کشور، دستور فرمایید معافیت‌های مالیاتی موضوع بند (ل) یاد شده همچون گذشته برقرار بوده و از هرگونه اقدام در جهت حذف آن جلوگیری به عمل آید. خوشبختانه دولت در پاسخ این نامه با درخواست وزیر فرهنگ، هنر و ارشاد اسلامی مبنی بر معافیت مالیاتی موافقت کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =