برنامه‎ ریزی برای کودکان بر اساس چالش های این قشر است

خرم‎ آباد - ایرنا - معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری گفت: برنامه ریزی برای کودکان بر اساس چالش های این قشر است تا اقدامات عملی در این حوزه کاربردی شود.

به گزارش ایرنا، محمود عباسی روز چهارشنبه در همایش تخصصی حقوق کودک در سالن جلسات استانداری بیان کرد:  دردین مبین اسلام حقوق بشر با محوریت کودک آغاز می شود که این نشانگر اهمیت موضوع است و از طرفی در جوامع مختلف کودکان با نگاهی ویژه دیده می شوند، در قوانین کشور ها و اسناد بین المللی توجه خاصی به این حوزه شده است.

وی با تاکید بر اینکه باید دولتمردان به این امر مهم توجه کنند اطهار داشت: با توجه به اینکه در آستانه انتخابات هستیم، کاندیداها برای کودکان برنامه داشته باشند، از قوانین و ساختارهای نامناسب باید عبور کرد و باید به برنامه های منسجم و دقیقی روی آورد که نیازهای اساسی جامعه کودکان را پاسخ دهد.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری با تاکید بر اینکه کاندیداها برای استحکام خانواده برنامه ریزی کنندافزود: در لرستان با کودکان مبتلا به اعتیاد و در خانواده های معتاد مواجه هستیم  که باید چاره اندیشی شود.

عباسی گفت: باید بازبینی در ساختارها صورت گیرد، خلایی وجود دارد که ساختارهای موجود پاسخگوی نیاز خانواده و کودکان نیست و بزرگترین مشکلی که امروز در عرصه ملی برای کودکان می بینیم این است که کودکان را رها کرده ایم در حالیکه کودک باید در خانواده پرورش یابد.

وی با بیان اینکه اگر چاره ای اندیشیده نشود مشکلات و آسیب ها در این عرصه ها بیشتر می شودافزود: اتاق فکری برای رصد مشکلات و چالش های خانواده ها باید تشکیل شود.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری با بیان اینکه با تشکیل نهادی مثل وزارت کودکان و خانواده شاید بتوان ساختارها را اصلاح کرد و اوضاع را بهبود بخشید، تصریح کرد: باید راهکارهای مناسب برون رفت از این مشکلات ارایه شود چرا که نمی توان با برنامه دیروز، کودک امروز را برای فردا تربیت کرد.

عباسی با اشاره به اینکه اگر می بینیم کودکان از مدرسه فراری هستند باید در برنامه های حوزه آموزش تغییر داشته باشیم، نمی شود با برنامه چند دهه قبل، مدارس امروز را اداره کرد، طرح ها و ایده های ابتکاری باید تدارک دیده شود.

وی با بیان اینکه در لرستان با چالشی مثل کودکان کار و خیابان و مهاجرت مواجه هستیم تصریح کرد: برای مشکلات اجتماعی این شهر و استان باید چاره ای اندیشید، اینگونه مسایل را باید به دست نهادهای برآمده از متن مردم سپرد  چرا که دولت ها مجری خوبی برای حوزه های فرهنگی و آسیب های اجتماعی نیستند.

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری با تاکید بر اینکه یکی از کارهایی که در دستور کار کنوانسیون حقوق کودک قرار گرفته این است که چالش ها و آسیب های حوزه کودکان را احصا کرده ایم و متناسب با آن برنامه هایی در دستور کار است.

عباسی با بیان اینکه یکی از بخشهای این نشست تخصصی این است که تصمیم در منظر مردم انجام می شود و کسانی که خود کنشگر عرصه حقوق کودک هستند در این بخش نقش آفرینی می کنند، باید با این حضور پررنگ و نگاه همه جانبه و هم گرایانه تلاش کنیم و با اجرای برنامه های خاص، از این وضعیتی که کشور را تهدید می کند عبور کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =