دانشگاه‌ها در اوج ناامیدی می‌توانند سبب تحول شوند

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه تربیت مدرس گفت: این ظرفیت وجود دارد که در اوج ضعف و ناامیدی دولتمردان، دانشگاه‌ها با بهره بردن از نخبگان، اساتید، دانشجویان و خودباوری که در این نهاد وجود دارد سبب تحول و موفقیت کشور شوند.

محمدتقی احمدی امروز چهارشنبه در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در سالن شهید مطهری این دانشگاه افزود: دانشگاه تربیت مدرس در پژوهش محوری شناخته شده است تا هفته پژوهش بهترین روزهای دانشگاه محسوب شود و این برای زحماتی است که ما و شما در کنار هم انجام دادیم.

وی گفت: دانشگاه تربیت مدرس با دانشگاه تهران و سایر دانشگاه‌های کشور در این خصوص رقابت می‌کند تا در جایگاه دوم بهترین دانشگاه کشوری قرار گیرد. البته این جایگاه در حالی بدست آمده که دانشگاه تهران که در جایگاه نخست این رده‌بندی قرار دارد، از نظر امکانات و نیروی انسانی سه برابر دانشگاه تربیت مدرس است.

رییس دانشگاه تربیت مدرس با اشاره رتبه‌بندی لایدن گفت: در این رتبه‌بندی دانشگاه تربیت مدرس از جایگاه ۴۱۰ به ۳۷۴ رسید، در حالی که سایر دانشگاه‌های بین المللی از نظر تامین بودجه، زیرساخت و حمایت‌های مالی بسیار قوی تر از دانشگاه تربیت مدرس هستند.

رتبه بندی Leiden (لایدن) هلند برگرفته از نتایج تحقیقاتی است که پژوهشگران این دانشگاه در ارتباط با رتبه‌بندی‌های دانشگاه‌های مختلف دنیا انجام می‌دهند و یکی از معتبرترین رتبه‌بندی های حال حاضر در خصوص رنکینگ دانشگاه‌های مختلف دنیاست. این موسسه اطلاعات مورد نیاز خود را از پایگاه تامسون رویترز دریافت کرده و نام ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا را که بیشترین خروجی انتشارات علمی در پایگاه Web of science دارند، اعلام می‌کند.

احمدی با اشاره به اینکه اراده، ایمان، خودباوری، هوش و توجه به ارزش سبب کسب چنین موفقیتی شده است، ‌افزود: با فراست و توانایی که در بین همه ارکان دانشگاه وجود دارد، این جایگاه در آینده بهتر نیز می‌شود تا اتفاق های درخشانی برای دانشگاه و دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس رخ دهد.

وی با تاکید بر اینکه کاستی‌هایی در کار آفرینی وجود دارد و باید در این باره بیشتر کار کرد، ‌گفت: مشکلاتی در جامعه وجود دارد و محققان دانشگاه تربیت مدرس می‌توانند اثرگذاری خود را نشان دهند. همانطور که چندی پیش اساتید و دانشجویان موفق شدند بدون در اختیار داشتن بودجه، طرح سیاستگذاری افزایش سرمایه اجتماعی را عملیاتی کنند که سبب تحیر دولت نیز شد و این تلاش می‌تواند همچنان تداوم یابد.

در پایان این مراسم از ۱۱۰ پژوهشگر دانشگاه که در رشته‌های مختلف تلاش کرده و دستاوردهایی نیز ارائه دادند، تقدیر شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha