جشنواره شب یلدا در آستارا برگزار شد

آستارا - ایرنا - جشنواره شب یلدا جهت احیای آئین‌های سنتی، با اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری و با استقبال شهروندان و گردشگران در آستارا برگزار شد.

رئیس اداره ورزش و جوانان آستارا روز چهارشنبه در این آئین در سالن آمفی تئاتر اداره ارشاد این شهرستان گفت: این برنامه توسط سازمان مردم نهاد پویندگان آرمان شهر با همکاری فرمانداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آستارا بخشی از آداب و رسوم مردم این شهرستان را با اجرای نمایش، برپایی نمایشگاه و حافظ خوانی به نمایش می گذارد.

وحید خاصی پور اظهار کرد:  ایران اسلامی دارای سنت های ریشه دار نظیر شب یلداست و باید آئین های فراموش شده احیا شود و بسیاری از این رسم ها بهانه ای برای کنارهم بودن اعضای خانواده هاست.

اکبر اکسیر شاعر آستارایی و صاحب سبک شعر فرانو نیز در این آئین گفت: با ورود شبکه های مجازی به کانون خانواده ها، اندکی از گرمای محبت خانواده ها کاسته شده اما شب یلدا  احیاگر آداب فراموش شده است. 

وی افزود: در گذشته، میوه های شب یلدا را محصولات جالیزی آخر فصل تابستان تشکیلمی داد و از ستون های چوبی خانه ها آویزان یا در پشت بام خانه ها نگهداری می شد. 

وی گفت: تفأل بر دیوان حافظ، حال و هوای خاصی برای خانواده ها داشت و شاهنامه خوانی و قصه گویی برای کوچکترها، از آئین های یلدا بود و خاطرات شیرینی برای مردم به ارمغان می آورد. 

شعرخوانی، تفال بر دیوان حافظ، اجرای موسیقی، نمایشگاه ترشی های محلی و میان پرده کمدی از بخش های دیگر جشن شب یلدا در آستارا بود. 

شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استالن گیلان و همسایگی جمهوری آذربایجان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =