چه کسی جای غفور را پر می‌کند؟

تهران- ایرنا- با قطعی‌شدن غیبت امیر غفور در مسابقات انتخابی المپیک، کادر فنی تیم ملی والیبال با چالشی بزرگ برای پرکردن جای خالی او روبرو شده‌است.

تیم ملی والیبال ایران باید از ۱۷ تا ۲۲ دی در مسابقات انتخابی المپیک به میدان برود. درحالی که فاصله زیادی تا آغاز این رقابت‌ها باقی نمانده‌است، باشگاه لوبه ایتالیا اعلام کرد که مصدومیت غفور بازیکن ایرانی این تیم، جدی است و ۶ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا روند درمان خود را طی کند.

غفور در کنار سعید معروف، سیدمحمد موسوی و میلاد عبادی‌پور یکی از بازیکنان کلیدی تیم ملی والیبال ایران است و پر کردن جای خالی او، چالش بزرگی برای کادر فنی خواهد بود.

با مصدومیت غفور، به نظر می‌رسد گزینه نخست برای حضور در پست پشت‌خط‌زن، پوریا یلی باشد. یلی در تمام تورنمنت‌های سال ۲۰۱۹ در فهرست ۱۴ نفره تیم ملی ایران حضور داشت و با حضور در چند مسابقه لیگ ملت‌ها و جام جهانی، تجربیات ارزشمندی اندوخته است. اگرچه هنوز یلی به پختگی کامل نرسیده اما درحال حاضر آماده‌ترین بازیکن برای پر کردن جای شماره ۱۰ تیم ملی است.

امین اسماعیل‌نژاد و محمود رسولی ۲ پشت‌خط‌زن دیگر حاضر در اردوی تیم ملی هستند. رسولی در این فصل عملکرد خوبی در تیم سپاهان داشته‌است. اما اسماعیل‌نژاد که برای سایپا بازی می‌کند، در ترکیب این تیم حضور ثابتی ندارد. در میان این ۲ بازیکن، شانس رسولی برای انتخاب به عنوان پشت‌خط‌زن ذخیره، بیشتر به نظر می‌رسد.

البته ممکن است یک اتفاق دیگر، تمام این معادلات را برهم بزند و آن هم دعوت از شهرام محمودی است. محمودی پس از المپیک ۲۰۱۶ ریو از تیم ملی خداحافظی کرد و پس از آن هم دعوت ایگور کولاکوویچ برای حضور در تیم ملی را دعوت کرد. این بازیکن سرانجام امسال تصمیم گرفت به تیم ملی برگردد و در اردوی پیش از مرحله جهانی مسابقات انتخابی المپیک نیز حضور داشت اما شرایط جسمانی او خوب نبود و نتوانست رضایت کادر فنی را جلب کند. محمودی در این فصل برای شهرداری ارومیه بازی می‌کرد اما این بازیکن هم مانند غفور، به مصدومیت‌های قدیمی زیادی دچار است و مشخص نیست که آیا والیبال ایران می‌تواند برای یک تورنمنت حیاتی، روی او حساب کند یا نه.

پست پشت‌خط‌زن، تنها چالش کادر فنی تیم ملی نیست. کولاکوویچ و دستیارانش باید یک نفر برای پست دریافت‌کننده نیز پیدا کنند. فرهاد قائمی که چند سال در این پست برای تیم ملی بازی می‌کرد،‌ در تمرینات شهرداری ارومیه مصدوم شد و تا پایان فصل نمی‌تواند به میدان برود. البته در اوایل مسابقات سال ۲۰۱۹ پوریا فیاضی جای او را گرفته بود ولی به تدریج و از میانه مسابقات قهرمانی آسیا بود که قائمی دوباره به جای خود برگشت و دریافت‌کننده اصلی تیم ملی بود.

تا زمانی که قائمی و میلاد عبادی‌پور در کنار هم بازی می‌کردند، بار اصلی دریافت روی دوش قائمی و حملات بر عهده عبادی‌پور بود. با مصدومیت قائمی، عبادی‌پور باید بیشتر در زمینه دریافت فعال باشد و کادر فنی هم یک بازیکن در این پست پیدا کند که توانایی هجومی بالایی داشته باشد. امیرحسین اسفندیار، پوریا فیاضی و مجتبی میرزاجانپور، گزینه‌های اصلی حضور در فهرست نهایی و ۱۴ نفره تیم ملی هستند و به نظر می‌رسد یکی از آنها، در کنار عبادی‌پور در ترکیب اصلی قرار بگیرد.

میرزاجانپور چند سال برای تیم ملی بازی می‌کرد و باتجربه‌ترین بازیکن این جمع است. این بازیکن که پارسال در لیگ ایتالیا بازی می‌کرد، در اوایل اردوی تیم ملی پیش از لیگ ملت‌ها خط خورد زیرا به عقیده کولاکوویچ، وزن زیادی کم کرده بود. این بازیکن در این فصل لیگ برتر برای شهرداری ورامین بازی می‌کند و به آمادگی خوبی نیز رسیده است.

اسفندیار هم از بازیکنان جوان والیبال ایران است که سابقه قهرمانی جهان در رده‌های سنی نوجوانان و جوانان را دارد. این بازیکن امسال در جام جهانی بزرگسالان هم بازی کرد و با عملکرد خوب خود نگاه‌ها را به سوی خود جلب کرد. اسفندیار با ۲۰۹ سانتی‌متر بلندی قامت، یکی از بازیکنان آینده‌دار والیبال ایران است ولی هنوز تجربه زیادی در رده بزرگسالان ندارد.

فیاضی هم که پس از چند سال دوری، از ابتدای سال ۲۰۱۹ وارد تیم ملی شد، در لیگ ملت‌ها عملکرد خوبی داشت اما به تدریج با افت روبرو شد. فیاضی در این فصل برای تیم بژین لهستان بازی می‌کرد اما هفته گذشته قرارداد خود را با این تیم فسخ کرد و به اردوی تیم ملی پیوست. در شرایط کنونی به نظر می‌رسد شانس این بازیکن در مقایسه با میرزاجانپور و اسفندیار، برای قرار گرفتن در ترکیب اصلی کمتر باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha