طرح پایش دانشگاه آزاد وارد مرحله عملیاتی شد

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه آزاد گفت: طرح پایش دانشگاه وارد مرحله عملیاتی شده و از هفته پیش دانشجویان در نظام موضوعات شروع به کار کردند. عملیاتی شدن طرح پایش حرکتی ملی است که دانشگاه را در پژوهش مسئله محور پیشگام کرده است.

محمد مهدی طهرانچی امروز چهارشنبه در هفتمین جشنواره فرهیختگان اظهار داشت: هرچند در سال ۱۳۱۳ دانشگاه تهران تاسیس شد، اما قدمت آموزش عالی در کشور به بیش از هزار سال می رسد.
وی افزود: آموزش عالی در کشور تحت عنوان مدرسه دانشمندانی مانند رازی و غیره بوده و همچنین در این مدارس کتاب های مانند قانون، شفا و فیزیک تولید شده است. در گذر زمان طبیعیات و ریاضیات از این مدارس بیرون می آید و به  فقه و فلسفه منحصر می شود و کلام خدا را دنبال می کند.
به گفته رییس دانشگاه آزاد، در سال ۱۳۱۸ امام خمینی ، وحدت حوزه و دانشگاه را در جوانی در کتاب با نوشتن کتاب چهل حدیث به نگارش درآورد. امام دانشگاهی را که بر دین زدایی بود، نفی نکرد و آن را کارخانه آدم زدایی نامید که راه ستیز علم و دین را در پیش گرفته بود.
طهرانچی با بیان اینکه در مکتبی هستیم که زبان قرآن پس از دو سده زبان علم شد، عنوان کرد: از آنچه که داشتیم غفلت شد و در نتیجه علم از کشور هجرت کرد، اما باز هم انقلاب نوید بخش تمدن نوین اسلامی شد. امام خمینی این مکتب را بنیان گذاری کرد و مقام معظم رهبری با رهنمودهای خود پیشرفت علمی را در کشور ارتقاء داد.
وی خاطر نشان کرد: پس از انقلاب همه آنهایی که دانشگاه را برآمده از مدرنیته می دانستند، دانشگاه خلاق و نوآور امروزه را نمی دیدند. بی شک با بررسی تاریخ چهار دهه ایران می توان به این نتیجه رسید که پژوهش را رهبری و دانشگاه مولد را تاسیس کرد. اگر امروز پژوهشگران به دستاوردهای علمی افتخار می کنند، به دلیل دفاع از پیشرفت علمی توسط رهبری است.
رییس دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه پژوهش توسط مسوولان اجرایی کشور جدی گرفته نشده است، گفت: اگر مسوولان اجرایی پژوهش را جدی می گرفتند، نباید امروز در تهران به سختی نفس می کشیدیم و یا نفت خام فروشی می شد.
طهرانچی افزود: مسوولان اجرایی اجازه نزدیک شدن پژوهشگران داخلی به سمت چاه های نفت را نمی دهند و می گویند نفت را باید به غربی ها سپرد. 
وی در ادامه با اشاره به اهمیت پژوهش در دانشگاه آزاد اظهار کرد: در سال ۹۳ سند دانشگاه آزاد ابلاغ شد که دارای راهبردهایی است. پژوهش مسئله گرا، نیازگرا و ماموریت محور در عرصه نخبگانی و کاربردی، علم و پژوهش و فناوری و نوآوری از جمله این راهبردها است.
رییس دانشگاه آزاد با بیان اینکه پژوهش نظریه پرداز در درون علم وجود دارد، یاد آور شد: در واقع سه نوع پژوهش نظریه پرداز، حل مسئله و فناورانه وجود دارد که پژوهش فناورانه مقدمه تولید فناوری است.
طهرانچی گفت: در پژوهش خلاقانه استاد در محوریت قرار گرفته و کرسی های نظریه پردازی خروجی آن است. دانشگاه آزاد برای پرداختن به همه پژوهش ها، آنها را تفکیک کرده است.
وی ادامه داد: دانشگاه پژوهش نظریه پرداز را به پژوهشگاه، پژوهش تحصیلات تکمیلی را به معاونت های موضوعی سپرد تا پژوهش در جای خود مورد غفلت قرار نگیرد.
رییس دانشگاه آزاد بزرگترین اقدام در سند دانشگاه را خلق نظام موضوعات پژوهش دانست و گفت: ساماندهی نظام موضوعات پژوهش ها و پایان نامه ها و الزام هدایت پایانه ها به سمت پروژه های مسئله محور در این طرح مورد توجه قرار گرفت.

طهرانچی با بیان این‌که دانشگاه آزاد در پنج حوزه حرکت جدی داشت، گفت: در حوزه امور مالی، انضباط بخشی، روان سازی و شفافیت، حوزه آموزش کیفی گرایی و مهارت، حوزه پژوهش مسئله محوری و ماموریت گرایی، حوزه فناوری ثروت آفرینی و  حوزه فرهنگی تربیت نسل را مورد توجه قرار داده است.

 وی با اشاره به اینکه پژوهشگران دانشگاه آزاد برجسته هستند، خاطر نشان کرد: اگر وزارت علوم به آنها توجه نکند، در واقع خود را محروم کرده است. همان طور که در انتخاب دانشجویان و استادان نمونه هم با نادیده گرفتن سهم دانشگاه آزاد، ملی گرایی را زیر سوال می برند.

هفتمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی با شعار «دانشگاه آزاد اسلامی پیشرو در اجرای بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» به مناسبت هفته پژوهش امروز در سالن اجتماعات بیمارستان فرهیختگان آغاز به کار کرد.

از جمله محورهای انتخاب برترین‌های جشنواره می‌توان به پژوهشگر، کتاب، مقاله، طرح پژوهشی، رساله دکتری، پایان‌نامه کارشناسی ارشد، اختراع، ثبت پتنت بین‌المللی، مجله علمی، مجله نمایه شده در پایگاه‌های معتبر بین‌المللی، معاون پژوهش و فناوری، مرکز تحقیقات، انجمن علمی، ادبی و هنری، مرکز رشد و فناور اشاره کرد.

شرکت دانش‌بنیان، کارآفرین، آزمایشگاه، باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، عضو برتر باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، کارشناس پژوهش، آموزشکده، مدرسه، قرآن‌پژوه، کرسی‌های ترویجی و واحد دانشگاهی از دیگر محورهای انتخاب برترین‌های هفتمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =