کلاردشت و ظرفیت‌های بالقوه برای برگزاری جشنواره زمستانی

نوشهر- ایرنا - برگزاری جشنواره زمستانی در شهرستان گردشگرپذیر کلاردشت با توجه به ظرفیت بالای پذیرش مسافران و کوهنوردان داخلی و خارجی، علاوه بر ایجاد شور و نشاط و افزایش درامد مردم منطقه، باعث شروع گردشگری زمستانی در مازندران می‌شود.

همه ساله میلیون ها مسافر و گردشگر داخلی و خارجی به استان مازندران سفر می کنند که بیشتر تعداد این سفر در فصل های بهار و تابستان صورت می گیرد در حالی که برگزاری جشنواره های زمستانی در شهرستان کلاردشت در غرب استان با توجه به ظرفیت های بالقوه گردشگری و نزدیکی ان به پایتخت می تواند به رونق گردشگری زمستانه در استان بیانجامد.

شهرستان ۲۰ هزار نفری کلاردشت که در ارتفاع یکهزار و ۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد به دلیل دارا بودن موقعیت های ممتاز طبیعی و گردشگری نظیر قله های علم کوه ، تخت سلیمان و ...  همواره در فصل زمستان پوشیده از برف است. دامنه های این کوه ها که بر اساس اعلام سازمان هواشناسی همه ساله تا ارتفاع ۷۰ سانتی متر پوشیده از برف می شود، ظرفیت مناسبی برای برگزاری جشنواره زمستانی است.

به اعتقاد کارشناسان گردشگری، برگزاری چنین جشنواره هایی در سطح این منطقه با توجه به حضور بی شمار مسافران و گردشگران در فصل زمستان که نمی توانند از شناگاه های دریا استفاده کنند به نوعی هدایت انان سمت گردشگری زمستانه است.

کارشناسان گردشگری می گویند با برگزاری اینگونه جشنواره ها در استان مازندران علاوه بر ایجاد شور و نشاط در میان مردم ، موجب اشتغال و رونق بیشتر هتل ها ، مراکز اقامتی ، رستوران ها و ... می شود.

آنان همچنین معتقدند که ورزش های زمستانی مانند کوهنوردی، اسکی، ساخت مجسمه های یخی و سورتمه سواری از جمله تفریحاتی است که در گردشگری زمستانی مورد توجه است اما به نظر می رسد باید شرایط و امکانات اقامتی و رفاهی در مناطق ییلاقی و کوهستانی استان مازندران برای ایجاد چنین گردشگری مهیا شود.

جشنواره زمستانی در برگیرنده انواع برنامه هایی مانند برگزاری آئین های سنتی ، برپایی نمایشگاه و غرفه های محلی، بازی های بومی محلی مانند سرسره بازی بر روی برف ، آدم برفی ، اسکی بر روی برف  تولید و عرضه غذاهای سنتی و موسیقی زنده سنتی  است که می تواند زمینه ساز معرفی قابلیت های گردشگری فصل زمستان در شهرستان های کوهپایه ای برفگیر کشور باشد.

عرضه انواع تولیدات صنایع دستی و غذایی در فضاهای نمایشگاهی پیش بینی شده می تواند علاوه بر رونق تولید و عرضه مستقیم این محصولات به بازدید کنندگان ، سبب افزایش درامد خانواده های روستائیان این منطقه شود.

بر اساس آمار منتشر شده ، شهرستان کلاردشت از ابتدای سال جاری تاکنون  پذیرای بیش از  ۷۰۰ هزار نفر در قالب مسافر و گردشگر بود که از میان آن ها دست کم ۱۸ هزار نفرشان گردشگران خارجی از کشورهای عراق ، عربستان ، امارات ، کویت ، آلمان و اتریش بود.

جشنواره زمستانی باعث شادی مردم و رونق اقتصادی می‌شود

رییس پیشین هیات ورزش های بومی و محلی کلاردشت در این باره گفت: در سال های گذشته برای برگزاری جشنواره زمستانی یک فراخوان عمومی داده شد که چرا به محض ریزش برف  مردم دچار استرس و اضطراب می شوند به نوعی برنامه ریزی شود که این استرس ها و نگرانی ها را به شادی تبدیل کرد که یکی از آن ها برگزاری جشنواره بود.

مهدی معصومی افزد: البته هر سال در فصل زمستان  دیده می شود عده زیادی از مردم دیگر شهرهای عباس آباد ، کلارآباد ،چالوس و حتی مسافران و گردشگران خوش نشین که اغلب آن ها در این منطقه خانه دوم دارند زمانی که تمام این منطقه پوشیده از برف است خودشان را سرگرم فعالیت هایی مانند ساخت آدم برفی و سرسره بازی می کنند و از این فضای مفرح و آرامش بخش لذت می برند و این نشان از اقبال آن ها به طبیعت این منطقه است.

وی ادامه داد: چه اشکالی دارد وقتی که اغلب افراد غیر بومی از استان های دیگر مانند اصفهان ، شیراز و تهران که هرسال در این فصل به بهانه دیدن برف و بهره مندی از این طبیعت چشم نواز به این شهرستان سفر می کنند ، بتوان چنین جشنواره ای را برگزار کرد و زمینه ماندگاری ان ها را به جای ۲ شبانه روز به یک هفته تبدیل کرد   

رییس پیشین هیات ورزش های بومی و محلی شهرستان کلاردشت گفت : نکته مهم تر آنکه یک مزیت دیگری که برگزاری چنین جشنواره ای دارد آن اینکه در کنار آن می توان  فعالیت های اقتصادی که منجر به درآمد زایی شود ، انجام داد چرا که بیشتر بانوان روستایی این منطقه که در تولید انواع غذاهای سنتی مانند نان ، آش محلی ، میوه های جنگلی و یا  حتی صنایع دستی نظیر فرش کلاردشت که شهره جهانی دارد ، فعالیت دارند و می توانند از این طریق  درآمد خوبی کسب کنند

معصومی گفت که امروز تنها راه رونق اقتصادی این شهرستان فقط در زمینه تغییر بی رویه  و تخریب زمین های کشاورزی ،ساخت و سازهای غیر مجاز و تراکم فروشی نیست بلکه برای برون رفت از این وضعیت باید مسئولان ذیربط با برنامه ریزی درست و هدفمند از ظرفیت های شهرستان کلارزدشت بهره ببرند  که یکی از آن ها فعالیت در بخش گردشگری فرهنگی و  برگزاری چنین جشنواره هایی است.

وی در ادامه به برگزاری جشنواره ورزش های بومی و محلی و جام زرین کلاردشت و نوروز در سال های  ۹۴ و  ۹۵ اشاره کرد و گفت که  خوشبختانه در فرآیند برگزاری این جشنواره ها استقبال خوبی شد ضمن آنکه فرش کلاردشت که سال ها فراموش شد در این جشنواره دوباره احیا و به مشتریان عرضه شد .

به گفته او ، این اتفاقات نشان می دهد که می توان با فراهم کردن زیرساخت ها و امکانات چنین برنامه های زمینه را برای غنی کردن اوقات فراغت مردم و  محیطی پرنشاط و آرامش بخش را برای مردم بومی و غیر بومی این شهرستان فراهم کرد.

وی از نبود همراهی و همکاری مسئولان این شهرستان در برگزاری این جشنواره ها انتقاد کرد.

ظرفیت گردشگری زمستانی وجود دارد

رییس اداره ورزش و جوانان کلاردشت نیز گفت: برگزاری آیین چله شوی که قرار است فردا شب در این شهرستان برگزار شود در حقیقت می تواند زمینه ای برای برگزاری جشنواره زمستانی در این منطقه باشد.

حمزه پوربهرام افزود: کلاردشت با برخورداری از جاده سلامت ، آبشار های گردوک ، اکاپل ، قلل علم کوه و تخت سلیمان و دیگر موقعیت های طبیعی شرایط برگزاری چنین جشنواره ای دارد و امیدوارم با رایزنی های به عمل آمده بتوان در دهه فجر امسال شاهد برگزاری چنین جشنواره در این شهرستان باشیم .   

رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کلاردشت نیز گفت که برای برگزاری چنین جشنواره ای باید در سطح گسترده یعنی ملی تبلیغات و اطلاع رسانی شود ضمن آنکه در کنار آن زیرساخت ها و امکانات نیز باید فراهم شود.

مظاهر سلیمانپور افزود: متاسفانه محدودیت های مالی ، فراهم نبودن زیرساخت ها  نظیر راه های دسترسی ، نبود سرویس های بهداشتی مناسب و مراکز اقامتی از مشکلاتی است که مانع برگزاری چنین جشنواره ای در این شهرستان می شود ولی در عین حال برگزاری آن با توجه به ظرفیت های منطقه ضروری است چرا که در کنار این جشنواره می توان نمایشگاه عرضه محصولات غذایی سنتی نیز ایجاد کرد.

وی اظهار داشت : امروز با توجه به آلودگی برخی از استان ها حتی در فصول سرما شاهد حضور خیلی از مسافران و گردشگران در این شهرستان هستیم و طبیعتا با حضور مسافران و در کنار آن برگزای این برنامه های مفرح می توان علاوه بر محیطی پرنشاط برای برای مسافران ایجاد کرد بلکه همین عامل باعث ماندگاری بیشتر و در نتیجه رونق اقتصادی منطقه می شود.            

در انتظار صدور مجوز برگزاری جشنواره زمستانی

 رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کلاردشت یکی از مشکلات اساسی برگزاری جشنواره زمستانی در این شهرستان را فراهم نبودن زیرساخت ها ذکر کرد و گفت:  در پی بررسی ها به عمل آمده یکی از مناطقی که شرایط برگزاری چنین جشنواره ای به ویژه در فصول پائیز و زمستان را دارد ، منطقه رودبارک است چرا که این منطقه به خاطر برخورداری از موقعیت های ممتازی مانند قلل علم کوه، تخت سلیمان و سرچال پوشیده از برف در تمامی فصول به عنوان مقصد شماری از افراد کوهنورد و گردشگران طبیعت گرد است.

حسین متاجی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، وجود آبشار اکاپل ، بناهای تاریخی و نیز چشمه های جوشان را از دیگر ظرفیت های طبیعی این منطقه معرفی کرد و ادامه داد: با همه این توانمندی های منحصر به فرد از ماه ها پیش برگزاری چنین جشنواره ای به عنوان یکی از برنامه های مدنظر که در دستور کار قرار گرفت و برگزاری این جشنواره در قالب یک طرح به اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان ارائه و آنچه که به تازگی پیگیری شده ظاهرا فرآیند اجرای این طرح مراحل پایانی اش را سپری می کند.

وی اضافه کرد : آنچه در این طرح گنجانده شده برنامه هایی نظیر آئین های سنتی ، بازی های بومی محلی ، غذاهای سنتی ، موسیقی سنتی و نیز برنامه های شاد و مفرح نمایشی است . 

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کلاردشت گفت : طبیعتا پیش از تصویب طرح  و برگزاری چنین جشنواره ای باید زیرساخت های آن  مانند راه های دسترسی ، ساخت سرویس های بهداشتی ، پارک بازی و نیز فضاهای ورزشی در این منطقه مهیا شود.

به گفته متاجی ، اکنون شرایط به گونه ای است که اغلب مسافران و گردشگرانی که در فصول سال بویژه تابستان و بهار به این منطقه سفر می کنند متاسفانه بیشتر اوقاتشان را با صرف هزینه های هنگفت در دیگر شهرها از جمله رامسر و چالوس برای بهره مندی از چشمه های آبگرم معدنی و تله کابین  می گذرانند  و فقط به خاطر خنکی هوا و کوهستانی بودن منطقه برای اقامت در شب به این شهرستان می آیند.

متاجی گفت : از این رو لازم است برای این منطقه که شهره جهانی دارد و از جای جای دنیا پذیرای مسافر است بسترهای لازم از جمله زیرساخت ها برای اجرای برخی از طرح های گردشگری زمستانی و زیرشاخه های آن مانند جشنواره زمستانی فراهم کرد. 

وی اظهار داشت: این موضوع در نشست های مختلف مطرح و  از فرماندار شهرستان کلاردشت خواسته شده تا مسوولان دستگاه های اجرایی و حتی تشکل های مردم نهاد را مجاب کند تا در این زمینه همراهی لازم را داشته باشند ضمن آنکه هم اکنون عده ای از سرمایه گذاران نیز برای سرمایه گذاری در این حوزه اعلام آمادگی کرده اند.   

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha