شیخ زکزاکی موجب شناخت بیشتر اسلام در آفریقا شد

مشهد- ایرنا- رییس دانشگاه بین‌المللی جامعه المصطفی گفت: شیخ زکزاکی با انجام خدمات اجتماعی و فرهنگی موجب شناخت بیشتر اسلام در آفریقا و نفوذ در دل‌های مردم نیجریه شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکترعلی عباسی سه‌شنبه شب در مراسم تجلیل از مجاهدت‌های شیخ ابراهیم یعقوب زکزاکی، رهبر نهضت اسلامی نیجریه در حرم مطهر رضوی افزود: شیخ زکزاکی روح مجاهدت را در دل مردم سرزمین خود دمید و تاثیر حرکت او برپایی راهپیمایی روز قدس با چهار میلیون نفر جمعیت، برپایی نماز جمعه سه میلیون نفری و همچینین برپایی مراسم روز اربعین با جمعیت  نزدیک به ۱۰ میلیون نفر بود.
وی ادامه داد: در راهپیمایی روز قدس سال ۲۰۱۴ میلادی بسیاری از شرکت کنندگان در راهپیمایی به خاک و خون کشیده شدند و سه تن از فرزندان این مجاهد در آنجا به شهادت رسیدند و چه کسی است که از دست‌های پشت پرده رژیم صهیونیستی در این اتفاق آگاه نباشد؟
وی گفت: همچنین در حمله نیروهای ارتشی به مراسم روز اربعین سال ۲۰۱۵ تعداد ۲۹۷ زن، ۱۹۳ کودک و ۵۴۸ مرد بی‌گناه به خاک و خون کشیده شدند و سه پسر دیگر این مجاهد نیز به شهادت رسیدند و شیخ زکزاکی به همراه همسرش با وضع فجیع و ناگوار دستگیر و شدند. 

حجت الاسلام عباسی افزود: فعالیت‌های شیخ زکزاکی همچون خاری در چشم وهابیت، آمریکا و رژیم صهیونیستی است و با اینکه دادگاه او را بی‌گناه می‌شناسد ولی هنوز وی در بند زندان است.
وی ادامه داد: سکوت مرگبار بر مجامع حقوق بشری و انسانی سایه انداخته و اکنون بعد از اعلام بی‌گناهی شیخ زکزاکی و خانواده‌اش توسط دادگاه، او و همسرش را با وضعیت جسمی نامناسب به زندان بازمی‌گردانند.
این مدرس حوزه علمیه گفت: صاحبان قدرت و استعمارگران آتش فتنه‌ای را درعراق نیز روشن کرده‌اند تا پیروان اسلام و تشیع را که بزرگترین فتنه‌ ایجاد شده توسط صهیونیزم با نام داعش را خنثی کرده‌اند، به جان هم بیندازند.
وی افزود: بیداری ملت‌های منطقه و هوشیاری ایرانیان که با رهبری حکیمانه رهبر انقلاب همراه است، این فتنه را نیز خنثی خواهد کرد.
منابع خبری در روزهای گذشته گزارش دادند که مقام‌های نیجریه شیخ ابراهیم زکزاکی، رهبر شیعیان این کشور را با وجود بیماری به زندان منتقل کرده‌اند.
جنبش اسلامی نیجریه در توئیتی با انتشار این خبر افزود: شیخ ابراهیم زکزاکی و همسرش با وجود بیماری به زندان مرکزی کادونا منتقل شدند.
دادستانی کادونا با درخواست دولت محلی این ایالت برای انتقال شیخ ابراهیم زکزاکی به زندان موافقت کرده است.
بر اساس این گزارش، جلسه برگزاری دادگاه شیخ ابراهیم زکزاکی به ۶ فوریه ۲۰۲۰ (اول اسفند) موکول شده است.
آذر ماه سال ۹۴ ارتش و پلیس نیجریه با یورش به "حسینیه بقیه‌الله" (عج) در شهر "زاریا" و منزل شیخ زکزاکی در ایالت "کادونا" در شمال نیجریه، رهبر شیعیان این کشور را به همراه همسرش "زینت ابراهیم" و یکی از پسرانش دستگیر کردند که در این یورش که به عملیات نظامی شبیه بود، صدها نفر از شیعیان نیجریه به شهادت رسیدند. برخی رسانه‌ها شمار افراد شهید شده در حمله به خانه شیخ زکزاکی را تا ۲ هزار نفر ذکر کرده‌اند.
در این یورش، شیخ زکزاکی به شدت زخمی شد و سه پسر وی نیز به شهادت رسیدند، سه پسر دیگر رهبر شیعیان نیجریه نیز یکسال قبل از آن یعنی در روز قدس سال ۱۳۹۳ با شلیک گلوله پلیس این کشور به شهادت رسیده بودند.
دولت نیجریه تاکنون از آزادی زکزاکی به بهانه‌های مختلف جلوگیری کرده و حتی به وی امکان دسترسی به خدمات درمانی را نداده است. در ماه‌های اخیر که وضع جسمانی زکزاکی رو به وخامت گذاشته، نهادهای حقوق بشری بارها خواهان آزادی رهبر شیعیان نیجریه شدند.
مردم نیجریه نیز بارها با برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف این کشور خواستار آزادی شیخ زکزاکی شده‌اند اما نیروهای امنیتی نیجریه هر بار این تظاهرات را سرکوب کرده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha