راهپیمایی صدها هزار نفری موافقان استیضاح ترامپ

نیویورک- ایرنا- نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر از موافقان استیضاح چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا در چندین ایالت این کشور راهپیمایی کردند تا حمایت خود را از برکناری دونالد ترامپ اعلام کنند.

تارنمای "استیضاح و برکناری" روز سه شنبه در یک فراخوان سراسری خواستار برگزاری راهپیمایی در چندین منطقه از هر ایالت شدند تا به این ترتیب حمایت خود را از فرایند استیضاح ترامپ که هم اکنون در مجلس نمایندگان جریان دارد، اعلام کنند.

به این ترتیب، در بیشتر ایالت‌ها راهپیمایی از ساعت ۵.۳۰ عصر سه شنبه آغاز شد و در نیویورک هم علاوه بر بخش‌هایی همچون کوئینز، بروکلین و نیوراشل، در میدان تایمز منهتن هم صدها مخالف دونالد ترامپ به خیابان آمدند.

مردم شرکت کننده در این راهپیمایی با وجود بارش باران و هوای بسیار سرد، شعار می دادند که ترامپ باید از کاخ سفید اخراج شود.

آنها اعلام می کردند نمی توانیم برای یکسال دیگر صبر کنیم تا ترامپ از کاخ سفید بیرون برود، همین الان او را برکنار کنید.

شعار محوری این راهپیمایی‌ها هم "هیچ کسی بالاتر از قانون نیست"، بود. همچنین "ترامپ، دروغگو است" دیگر جمله ای بود که در این راهپیمایی به چشم می خورد.

ماجرای استیضاح دونالد ترامپ پس از آن جدی شد که یک افشاگر، محتوای تماس تلفنی رئیس جمهوری آمریکا با همتای اوکراینی جدید او را به اطلاع اعضای کنگره رساند.

پس از آن، کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان به تحقیقات ابتدایی در این باره پرداخت و با برگزاری نشست‌های غیرعلنی به داده‌هایی رسید که نشان می داد ترامپ برای یک کار سیاسی و رقابت با جو بایدن، از ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین خواسته است تا درباره فعالیت اقتصادی هانتر بایدن در شرکت انرژی بوریسما تحقیق به عمل آورد.

ترامپ برای این کار، کمک‌های نظامی مصوب کنگره را گرو نگهداشته بود و رودی جولیانی وکیل شخصی خود را مامور پیگیری این مساله قرار داده بود.

با فشار جمهوریخواهان و همچنین حملات پیش دستانه ترامپ، سرانجام مجلس نمایندگان قطعنامه ای را تصویب کرد که به موجب آن هم روند استیضاح به رسمیت شناخته شد و هم به رئیسان کمیته اطلاعات، قضایی و نظارت و اصلاحات اختیار می داد که جلسات استماعی با شاهدان را به صورت علنی برگزار کند.

کمیته اطلاعات هم با احضار شاهدان مختلف، روند تحقیقات را تکمیل و در دو موضوع اصلی "سوء استفاده از قدرت" و "کارشکنی در اجرای عدالت"، ترامپ را متهم دانست.

کمیته قضایی مجلس هم با دریافت گزارش کامل این نشست‌ها، با ۲۳ رای موافق اتهامات را قابل استیضاح دانست و برای برنامه ریزی درباره چگونگی طرح استیضاح در صحن علنی مجلس، موضوع را به کمیته مقررات ارسال کرد.

این کمیته نیز شامگاه سه شنبه و در بحبوحه برگزاری راهپیمایی‌های حمایتی، سازوکار مربوطه را تصویب کرد تا به این ترتیب، دستور صحن علنی مجلس نمایندگان در روز چهارشنبه به استیضاح ترامپ، اختصاص یابد.

پیش بینی می شود با توجه به اکثریت دموکرات‌ها در این مجلس، استیضاح ترامپ به تصویب برسد تا در مرحله بعدی، جلسه محاکمه در سنای آمریکا، نسبت به بقا یا اخراج مهمان جنجالی کاخ سفید رای دهد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha