تاکید ایران و اسلوونی بر توسعه دیپلماسی عمومی

تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سفیر اسلوونی در تهران دیدار و دو طرف بر توسعه و گسترش دیپلماسی عمومی و همکاری‌های فرهنگی و هنری تاکید کردند.

سیدعباس صالحی روز سه شنبه در دیدار با کریستینا رادی با تاکید بر سابقه روابط گسترده فرهنگی و هنری دو کشور، گفت: ایران و اسلوونی سابقه دیرینه ای در ارتباطات دو جانبه از جمله روابط فرهنگی، اقتصادی و سیاسی دارند.

وی ادامه داد: در حوزه فرهنگی و هنری نیز موافقتنامه فرهنگی و برنامه مبادلات فرهنگی با یکدیگر به امضا رسانده اند که این موافقتنامه ها چشم انداز خوبی برای آینده روابط فرهنگی و هنری دو کشور ایجاد کرده است.

عضو کابینه دولت دوازدهم اظهار داشت: کشور ایران در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری فعال است که حوزه سینما یکی از این حوزه ها است. سینمای ایران از جایگاه قابل توجهی در سینمای آسیا و جهان برخوردار است.

صالحی اضافه کرد: در دو ما اخیر دو جشنواره در این حوزه برگزار شده که شامل جشنواره های فیلم کوتاه و مستند (سینما حقیقت) می شود. در جشنواره فیلم کوتاه از ۱۲۰ کشور بیش از ۵هزار فیلم متقاضی برای حضور داشتیم و در جشنواره فیلم مستند هم از ۱۰۰ کشور بیش از ۶هزار فیلم متقاضی حضور بودند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به برگزاری جشنواره بین المللی فیلم فجر هم اشاره کرد و گفت: این جشنواره نیز یکی از جشنواره های بین المللی با اهمیت در این حوزه به شمار می رود که در آن فیلم های بلند داستانی و کلاسیک به نماش درمی آید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: ایران در حوزه سینما و فیلم حضورهای متعددی در جشنواره جهانی از جمله جشنواره های اسلوونی دارد و از فرصت های ارتباطی که بین سینمای دو کشور ایجاد شده می توانیم در زمینه تولید و نمایش فیلم های مشترک بهره گسترده ای ببریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به هنرهای تجسمی، نمایش، موسیقی و ... در ایران اشاره کرد و افزود: در حال حاضر در تهران به صورت روزانه بیش از ۱۰۰ نمایش در حال اجرا است.

صالحی ادامه داد: در شاخه های مختلف هنرهای تجسمی در بخش های سنتی، کلاسیک و مدرن شاهد اتفاقات خوبی در این حوزه هستیم. موسیقی محلی و مقامی ایران هم به دلیل گستره اقلیمی و قومی از تنوع و اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین در این حوزه هم دو کشور می توانند روابط دو جانبه گسترده تری با یکدیگر برقرار کنند.

در این دیدار سفیر اسلوونی در تهران هم گفت: اسلوونی روابط و همکاری های دیرینه ای با جمهوری اسلامی ایران داشته و دارد.

کریستینا رادی افزود: این روابط در حوزه های مختلف از جمله روابط دو ملت، روابط هنری، سیاسی و اقتصادی شفاف و مثبت است و اسلوونی بر گسترش این روابط به ویژه در حوزه موسیقی تاکید دارد.

سفیر اسلوونی درتهران در عین حال تصریح کرد: به طور قطع حوزه های فرهنگی و هنری برای تبادلات مشترک دو کشور مشکلی ایجاد نمی کند و منجر به شناخت دو ملت از یکدیگر می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بر تمرکز و گسترش دیپلماسی عمومی بین دو کشور در حوزه های مختلف تاکید کرد.

در ادامه معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با تاکید بر روابط هنری بین دو کشور، گفت: موسیقی در ایران هنر فعالی است و در سال گذشته تعداد بسیاری کنسرت اجرا و ترانه های بسیاری در حوزه موسیقی پاپ سروده شده است.

براساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمحمد مجتبی حسینی با اشاره به دوسالانه ارکستر سمفونیک تهران، ادامه داد: یکی از موارد مورد توجه در این ارکستر تبادل نوازندگان و هنرمندان و گسترش همکاری های مشترک با کشورهای مختلف است.

وی تاکید کرد: بهره گرفتن از زبان بی نیاز ترجمه موسیقی فرصت مغتنمی در گسترش روابط کشورها به ویژه دو کشور ایران و اسلوونی است.

روابط ایران و اسلوونی در یگ نگاه

اسلوونی با نام رسمی جمهوری اسلوونی کشوری است در جنوب اروپای مرکزی. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر آن لیوبلیانا است. اسلوونی از سوی غرب با ایتالیا، از شمال با اتریش، از جنوب و جنوب شرقی با کرواسی و از سمت شمال شرق با مجارستان هم‌مرز است. اسلوونی یک جمهوری پارلمانی است و از اقتصاد و وضعیت اجتماعی پیشرفته‌ای برخوردار است.

فرهنگ مردم اسلوونی همچون تاریخ این کشور از گذشته تا به امروز غنی و تأثیر گرفته از دیگر سرزمین ها بوده است. سبک معماری در این کشور، از معماری باروک اتریش و روم ایتالیا می باشد. که باعث شده شهرهای خود را به آثار هنری بی نظیری تبدیل کنند.

“حسن روحانی” رئیس جمهوری اسلامی ایران به همراه “باروت پاخور” رییس جمهوری اسلوونی در تهران گفت ایران و اسلوونی علاوه بر روابط اقتصادی، بر توسعه روابط فرهنگی، علمی و فناوری تاکید دارند و اسنادی که در زمینه فناوری “آی سی تی” و “نانو” امضا شد، نشان می دهد دو کشور تصمیم دارند در حوزه فناوری‌های نوین همکاری های خود را گسترش دهند.

روحانی افزود سفر رییس جمهوری اسلوونی به ایران برای نخستین بار طی 25 سال گذشته و نیز بازگشایی سفارت این کشور در تهران، بیانگر اراده قوی دو کشور در چارچوب توسعه روابط دو کشور است. همچنین باروت پاخور رییس جمهوری اسلوونی نیز در این نشست خبری گفت: سفرش به ایران به همراه هیات بزرگ اقتصادی، نشان دهنده آغاز فصل جدیدی از روابط بین دو کشور است. در ادامه رئیس‌جمهوری اسلوونی نیز در این دیدار تاکید کرد: ظرفیت‌های فراوانی برای ارتقای روابط دو کشور به ویژه در زمینه اقتصادی وجود دارد و اراده سیاسی اسلوونی افزایش سطح روابط خود با ایران است و در این مسیر مستقل عمل می کند.

جمهوری اسلامی ایران هجدهمین کشور جهان از نظر وسعت است و مساحت آن یک میلیون و 648 هزار و 195 کیلومترمربع است. کشور ایران به دلیل موقعیت خاصش در منطقه اوراسیا از موقعیتی استراتژیک خاصی برخوردار است و همواره به عنوان پل ارتباطی شرق و غرب مورد توجه بوده‌ است. همچنین یکی از کشورهای بنیانگذار و تأثیرگذار در سازمان ملل متحد، اوپک و سازمان کنفرانس اسلامی است و به دلیل داشتن منابع فراوان نفت و گاز نقش مهمی در امنیت انرژی بین‌المللی و اقتصاد جهانی ایفا می‌کند. ایران یکی از منحصر به فردترین کشورها از لحاظ آب و هوا است به طوری که اختلاف دمای هوا در زمستان بین گرمترین و سردترین نقطه گاهی به بیش از ۵۰ درجه می‌رسد.

روابط فرهنگی ایران و اسلوونی

آنچه مهم است اینکه دو کشور بر همکاری های فرهنگی و هنری همواره تاکید داشته و برگزاری هفته های فرهنگی، هفته های فیلم و ... را در دستور کار خود قرار داده اند.

دو کشور معتقد هستند که همکاری و تعاملات فرهنگی موجب آشنایی بیشتر مردم کشورها از فرهنگ، تمدن، آداب، رسوم و میراث فرهنگی و تمدنی یکدیگر می شود.

گسترش روابط فرهنگی و هنری دو کشور، در واقع از اراده محکم و علاقه مقامات دو کشور برای توسعه همکاری و فعالیت های مشترک در راستای توسعه حوزه فرهنگ و هنر دو کشور دارد که باید با جدیت دنبال شود.

وجود ظرفیت ها و پیشینه فرهنگی و هنری غنی جمهوری اسلامی ایران عاملی برای توسعه همکاری های بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلوونی در همه حوزه ها به ویژه در زمینه برگزاری هفته فرهنگی، گفتگوی بین ادیان و مذاهب، نمایشگاه ها، جشنواره های فرهنگی و هنری و همچنین همکاری در حوزه های معماری، کتاب و کتابخانه، سینما، تلویزیون، تئاتر و موسیقی است که اینک منجر به اراده قوی  دو کشور شده و دیدار های دوجانبه و رفت و آمدها نیز تاکیدی بر این مهم است.
از طرفی علاقه مقامات و مسوولان عالی رتبه اسلوونی به موضوع فرهنگ و هنر، آمادگی خود را جهت هرگونه مساعدت و همکاری به منظور برگزاری برنامه های مختلف فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی اعلام کرده اند.
نخستین هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلوونی در سال 1391 برگزار شد که ضمن انعکاس مناسب آن در این کشور، مورد استقبال ویژه مقامات و افکار عمومی اسلوونی قرار گرفت.

اینک نیز اراده و عزم راسخ و جدی مسئولان فرهنگی و هنری دو کشور نیز بر ادامه همکاریهای فرهنگی و هنری در زمینه های مختلف به ویژه توسعه روابط در زمینه های گوناگون و بخصوص برگزاری هفته های فرهنگی و فیلم و... است.

دیدار سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با کریستینا رادی سفیر اسلوونی در تهران را نیز می توان در ادامه تاکید مقامات بلند پایه دو کشور در راستای تلاش برای روابط هرچه بیشتر به ویژه حوزه فرهنگ و هنر و رسانه دانست که دو طرف از آمادگی تعمیق روابط و همکاریهای مشترک خبر دادند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =