۲۶ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۰۴
کد خبرنگار: 1787
کد خبر: 83598505
۰ نفر

برچسب‌ها

ترکیه و یونان؛ دروازه ورود مهاجران غیرقانونی به اروپا

تهران- ایرنا- آمارهای منتشره در مورد سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد؛ ترکیه و یونان مقصد بیشتر مهاجران غیرقانونی به اروپا بوده‌اند.

به گزارش روز سه‌شنبه نشریه بیلد آلمان، شمار مهاجران غیرقانونی از ترکیه به سمت اروپا در سال جاری میلادی نیز افزایش داشته است.
گزارش رسمی کمیسیون اروپا در این خصوص حاکی است؛ ترکیه با بیش از ۷۰ هزار و یونان با حدود ۶۸ هزار نفر، در صدر مبادی ورودی مهاجران غیرقانونی به اروپا در سال ۲۰۱۹ بوده اند.
پس از این دو کشور، ایتالیا با حدود دو هزار نفر و قبرس با ۲۶۱ نفر در رده های بعدی قرار دارند.
این در حالی است که اردوگاههای پناهجویان در جزایر یونان، بیش از ۴۰ هزار نفر را در خود جای داده اند و از این میان تنها هشت هزار و ۵۳۰ نفر موفق به دریافت اقامت شده اند.
بر این اساس، بیشتر مهاجران، امسال نه از سوریه، بلکه از افغانستان بوده اند و شمار این افراد در سال جاری ۳۰ درصد رشد داشته است.
در همین پیوند، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه امروز (سه شنبه) در نشست عمومی مجمع پناهجویان در مقر سازمان ملل متحد در ژنو سوئیس، کشورهای قدرتمند جهان را به استخراج نفت سوریه فراخواند و مدعی شد که درآمد حاصل از فروش نفت آن کشور قرار است خرج اسکان آوارگان سوری در شمال ترکیه شود.
اردوغان با بیان اینکه بازگشت آوارگان سوری به کشورشان به میزان مبارزه با تروریسم اهمیت دارد، خواهان استخراج نفت سوریه توسط ترکیه و دیگر قدرت های جهانی برای صرف درآمد آن در آنچه شد که وی، توسعه زیرساخت های سوریه خواند.
پس از آن که در سال ۲۰۱۶ میلادی سیل مهاجران به اروپا کاهش چشمگیری پیدا کرد، یونان بار دیگر به نقطه ورود اصلی پناهجویان تبدیل شده است.
اما بخش بزرگی از مهاجران از دریای اژه ترکیه در صدد ورود به اروپا هستند؛ به طوری که بر اساس گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۱۹ میلادی بیش از ۵۵ هزار مهاجر برای ورود به اروپا از این منطقه عبور کرده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =