لوک اویل: میزان تولید نفت خام روسیه کمتر می‌شود

تهران- ایرنا- یک مقام نفتی روسیه، گفت: شرکت‌های اصلی تولیدکننده نفت خام این کشور، فعالیت خود را متناسب با محدودیت‌های تعیین شده در توافق کشورهای عضو و غیرعضو اوپک (اوپک پلاس) تنظیم می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری تاس از مسکو؛ لئونید فدان معاون توسعه راهبردی شرکت لوک اویل روز سه‌شنبه در بخشی از سخنان خود درباره پیش‌بینی درازمدت بازار نفت خام جهان، افزود: شرکت‌های نفتی کشورش، سهمیه‌های تازه کاهش تولید را بر اساس محدودیت تعیین شده در توافق اوپک پلاس از وزارت انرژی دریافت کرده‌اند و به کاهش تولید متناسب با سهمیه‌ها ادامه خواهند داد.

فدان ادامه داد: میزان کاهش تولید روزانه روسیه از ۲۲۸ هزار بشکه در اکتبر ۲۰۱۸ به ۳۰۰ هزار بشکه رسیده است؛ البته چنانچه ۸۰ هزار بشکه میان همه شرکت‌های تولید کننده نفت آن کشور به صورت متناسب تقسیم شود. لوک اویل به علت کاهش اندک سهمیه نسبت به قبل، در برنامه تولید ۲۰۲۰ خود تجدید نظر نکرده است.

وی، تصمیم به جداسازی میزان تولید میعانات گازی از سهمیه‌های گاز اوپک پلاس را تصمیمی درست دانست؛ زیرا برای نمونه، عربستان سعودی مانند دیگر کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، آن را در میزان کلی تولید نفت خود به حساب نمی‌آورد.

تاس نوشت: کشورهای عضو اوپک پلاس (۲۴ کشور صادر کننده نفت خام شامل روسیه) که از سال ۲۰۱۷ اقدام به هماهنگ سازی سطح تولید و عرضه نفت خام خود کرده‌اند، در نشست ژوئیه (۲۰۱۹)، موعد اجرای توافقنامه کاهش تولید روزانه به میزان یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه را تا سال ۲۰۱۸ تمدید کرده بودند که شامل روزانه ۸۱۲ هزار بشکه برای اعضای اوپک می‌شد. اکنون موعد اجرای این توافق تا پایان مارس ۲۰۲۰ تمدید شده است.

اوپک پلاس همچنین در نشست اوایل دسامبر جاری، تصمیم به بالا بردن میزان کاهش تولید روزانه تا مارس (۲۰۲۰) به میزان ۵۰۰ هزار بشکه گرفت که به این ترتیب میزان کلی کاهش تولید به یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسد. بر اساس آخرین توافق، سهمیه کاهش تولید روزانه اختصاص یافته به روسیه از ۲۲۸ هزار بشکه در اکتبر ۲۰۱۸ به ۳۰۰ هزار بشکه رسیده است.

در پی این توافق، بازار جهانی نفت تقویت شد و بهای نفت خام برنت و دبلیو تی آی (وست تگزاس اینترمدیت) به عنوان شاخص جهانی، بالا رفت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =