توافق دولت سودان جنوبی با مخالفان برای تشکیل دولت وحدت ملی

تهران- ایرنا- «سالوا کی یر میاردیت» رییس جمهوری سودان جنوبی روز سه شنبه از دستیابی به توافق با «ریک ماچار» رهبر مخالفان برای تشکیل دولت وحدت ملی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کی یر و ماچار، طی سه روز گذشته در جوبا پایتخت سودان جنوبی با هم دیدار کردند.

دو طرف در جریان این دیدارها حل مشکلات باقی مانده بر سر راه تشکیل دولت ائتلافی را مورد بررسی قرار دادند.

تصمیم برای تشکیل دولت وحدت ملی برای پایان دادن به نزاع هایی است که از سال ۲۰۱۱ و همزمان با استقلال سودان جنوبی سراسر این کشور آفریقایی را در بر گرفت.

از سوی دیگر، نگرانی های بین المللی درباره احتمال ازسرگیری  جنگ افزایش یافته است.

رییس جمهوری سودان جنوبی و رهبر مخالفان که پیش از این معاونش بود، سال گذشته تحت فشار سازمان ملل، آمریکا و کشورهای منطقه برای پایان دادن به جنگ داخلی پنج ساله توافق صلحی امضا کردند که طبق آن باید تا ۱۲ نوامبر (۲۱ آبان) دولت وحدت ملی شکل می‌گرفت.

اما این دو رهبر، مهلت ۱۲ نوامبر را ۱۰۰ روز به تعویق انداختند که این موضوع باعث شد تا واشینگتن سفیر خود از سودان جنوبی فرا بخواند.

کی یر پس از مذاکره سه روزه با ماچار در جوبا، گفت: «ما گفتیم که پس از ۱۰۰ روز باید دولت وحدت ملی را تشکیل دهیم. اگر مقدمات کار هم کامل نشود ما باید دولت انتقالی وحدت ملی را به‌خاطر مصالح قابل توجه به سرانجام برسانیم.»

این درحالی است که وزارت خزانه داری آمریکا روز (گذشته)دوشنبه ۲ تن از مقامات ارشد سودان جنوبی را به اتهام دست داشتن در درگیری و ایجاد فضای نا امن در کشور تحریم کرد.  

کارشناسان سازمان ملل متحد که مسئولیت نظارت بر تحریم‌های سودان جنوبی را برعهده دارند، در گزارشی از اجرای آهسته توافق صلح که در سپتامبر (شهریور) ۲۰۱۸ برای پایان دادن به جنگ داخلی پنج ساله امضاء شد، ابراز نگرانی کردند.

کمتر از ۲ سال پس از استقلال سودان جنوبی از سودان، جنگ داخلی در این کشور از سال ۲۰۱۳ آغاز شد. به دنبال ادامه درگیری‌های در این کشور تا کنون ۴۰۰ هزار کشته و میلیون‌ها نفر مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =