بیش از ۱۰ هزار روستای کشور از شبکه آب سالم و بهداشتی برخوردار است

سنندج - ایرنا - وزیر نیرو گفت: در حال حاضرساکنان ۱۰ هزار و ۴۰۰ روستای کشور از شبکه آب سالم و بهداشتی برخوردار هستند و هر هفته ۳۰ روستا به این تعداد افزوده می‌شود.

رضا اردکانیان روز سه شنبه در آیین افتتاح پنج مجتمع آبرسانی روستایی که به طور نمادین در روستای سرخه‌دزج سنندج برگزار شد، اظهار داشت: تا قبل از سال ۹۲ کل جمعیت روستایی بهره‌مند از آب سالم ۹۰۰ هزار نفر بود که در ۶ سال فعالیت دولت تدبیر و امید، ۶ میلیون و ۸۵۰ هزار نفر به این آمار اضافه شد.
وی با بیان اینکه تا پایان دولت دوازدهم جمعیت روستایی بهره‌مند از آب بهداشتی به ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید، یادآور شد: در کردستان نیز تا افق ۱۴۰۰ بیش از ۸۰ مجتمع روستایی دیگر و در کمتر از ۲ سال به بهره‌برداری برسد.
در این آیین از چند نفر از پیشکسوتان و قهرمانان ورزش کردستان که در زمینه اجرای طرح پویش " هر هفته الف- ب- ایران" فعالیت داشته‌اند با اهدای لوح تقدیر شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی کردستان نیز اظهار داشت: با بهره‌برداری از این پنج مجتمع، ۴۴ روستا با جمعیت ۱۸ هزار نفر با اعتبار بیش از ۲۳۰ میلیارد ریال از نعمت آب شرب سالم و بهداشتی بهره‌مند می‌شوند.

صدیق محمدزاده افزود: این پنج مجتمع در پنج شهرستان مختلف از جمله سنندج مجتمع آرندان با ۶ روستا، مجتمع آبرسانی رستمیان در سقز با هفت روستا، مجتمع شیوه دی بانه با ۲۱ روستا، مجتمع اورامان سروآباد شامل پنج روستا و مجتمع آلی پینک دهگلان با پنج روستا است.

وی یاداور شد: برای ایجاد تاسیسات این پنج مجتمع ۲۷۷ کیلومتر خط لوله آب اجرا شده است، ضمن اینکه برنامه‌ریزی برای آبرسانی به ۴۷۳ روستا در قالب ۳۱ مجتمع روستایی و ۱۹۱ هزار نفر جمعیت انجام شده است.

مدیرعامل شرکت آبفار کردستان با بیان اینکه ۹۸ درصد روستاهای استان برای یک بار از آب آشامیدنی بهره‌مند شده‌اند، اظهار داشت: شاخص بهره‌مندی روستاها از دفع بهداشتی فاضلاب ۱،۷ درصد است که بالاتر از میانگین کشوری(۴۵ صدم درصد) است.

در حال حاضر از یک هزار و ۶۷۷ روستای دارای سکنه، یک هزار و ۵۴۲ روستا دارای لوله کشی هستند و یک هزار و ۶ روستا نیز تحت پوشش خدمات شرکت آبفار کردستان قرار دارند.
آمار روستاهای محروم از خدمات این شرکت را ۵۳۶ مورد است و ۱۳۵ روستا نیز فاقد لوله کشی آب هستند که شامل هشت درصد روستاهای استان می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =