پیوند حوزه و دانشگاه در مسیر کارآمدی کشور باشد

همدان_ ایرنا_ معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی گفت: پیوند حوزه و دانشگاه باید در مسیر کارآمدی کشور باشد، آن زمان می‌توان گفت وحدت شکل گرفته و بالنده می‌شود.

حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه روز سه شنبه در همایش هفته پژوهش و سالروز وحدت حوزه و دانشگاه در دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر بیان کرد: هر اندازه دانشگاهیان و حوزویان در کارکردهای جامعه، رفع نیازها و بالندگی جامعه با هم همکاری داشته باشند، به طور قطع این وحدت توسعه پیدا می‌کند.

وی بررسی هم‌پوشانی وحدت دانشگاهیان و حوزویان را با هم و پیوند بین علوم انسانی با دیگر علوم را یک ضرورت برشمرد و اظهار داشت: ساختار و کارکرد دانشگاه و حوزه باید نیاز محور و حل نیازهای جامعه باشد.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی به چگونگی وحدت حوزه و دانشگاه در دوره تمدن اسلامی و وجود متفکرانی همچون ابن هیثم، بوعلی سینا، فارابی و زکریای رازی اشاره کرد و گفت: در تمدن گذشته، علم در مسیر کارآمدی بود و پیوند عمیقی بین علوم انسانی و طب بوعلی سینا و سایر علوم بود.

حجت الاسلام خسروپناه ضمن مقایسه کاربرد دانشگاه‌ها در کارآمدی جامعه در تمدن گذشته و دوره معاصر و تاسیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳ بیان کرد: ساختار دانشگاه برای رفع نیازهای جامعه نبود، در حالیکه تاسیس دارالفنون امیرکبیر نیاز محور بود.

حدود ۱۰ درصد از اساتید دانشگاه‌ها در رشد علمی مشارکت دارند

وی با بیان اینکه ساختار دانشگاه تهران رفع نیازهای جامعه نبود، به رشد علمی کشور از رتبه ۱۰۰ در قبل از انقلاب به رتبه ۱۶ در حال حاضر اشاره کرد و افزود: این در حالیست که کمتر از ۱۰ درصد اساتید دانشگاه در رشد علمی کشور مشارکت داشتند.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: ساختار دانشگاه‌های ما آموزش محور است و در نسل دوم، دانشگاه‌ها به سمت پژوهش محور حرکت کرده‌اند.

حجت الاسلام خسروپناه به دانشگاه کارآمد در نسل سوم دانشگاه‌ها و نیاز روز جامعه اشاره و اظهار داشت: در حوزه علوم انسانی در دانشگاه‌های آزاد کشور ۱۰ هزار نفر هیات علمی، پنج هزار نفر مربی، چهار هزار و ۵۰۰ نفر استادیار و کمتر از ۵۰۰ نفر استاد تمامِ دانش‌یار هستند و این بدان معنا است که سطح پژوهش در دانشگاه پایین و دانشگاه‌های ما آموزش محورند.

وی خاطرنشان کرد: حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از اساتید دانشگاه‌های کشور در رشد علمی کشور مشارکت دارند و عمدتا آموزش محور و درصد بسیار اندکی کارکرد محور هستند.

۹۵ درصد حوزه‌های علمیه آموزش محورند

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه وضعیت حوزه‌ها نیز بهتر از دانشگاه نیست گفت: شرایط پژوهش در حوزه‌های علمیه کشور حدود پنج درصد و ۹۵ درصد آموزش محور هستند.

حجت الاسلام خسروپناه به چگونگی رابطه فقه، علم و حکمت با علوم انسانی و پیوند فلسفه با سیاست اشاره و بیان کرد: هر گاه دانشمندان ما دانش خود را با جامعه پیوند زدند، توانستند در علوم مختلفی همچون هسته‌ای، سلول های بنیادی و فناوری موفق شوند.

وی همچنین به کارکرد علم با جامعه در حوزه‌های حقوقی اشاره کرد و گفت: نظام حقوقی و فقه ما ناکارآمد است، در حالیکه فقه باید نیازهای حقوقی را رفع و در مجلس شورای اسلامی به قانون تبدیل شود.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در حوزه هنر نیز با مشکل مواجه هستیم افزود: در جذب رشته‌های هنری در دانشگاه‌ها نیاز محور نیستیم.

انتقاد از سریال‌های خانگی 

حجت الاسلام خسروپناه در عین حال از روند ساخت سریال‌های خانگی انتقاد کرد و گفت: این سریال‌ها از فیلم‌های مبتذل هالیوودی بدترند، چراکه لاکچری‌ترین زندگیها را نمایش می‌دهند و انتظارات حداکثری در نسل جوان ایجاد می‌کنند.

وی با بیان اینکه حوزه و دانشگاه ما با هنر مرتبط نیستند ادامه داد: انتظارات حداکثری ایجاد کردن و جنایت‌های پشت سر هم نشان دادن، ابتذال است.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی از روسای دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه ملایر درخواست کرد: نیازهای این شهرستان را بررسی و در مسیر رفع این نیازها حرکت کنند.

حجت الاسلام خسروپناه گفت: این وحدت دانشگاه و حوزه در راستای نیازهای جامعه موجب می‌شود یک وحدت سیستماتیک ناظر به هدف تحقق پیدا کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =