۸۷ هزار و ۵۵۰ زائر ایرانی به حج تمتع ۹۹ اعزام می‌شوند

تهران- ایرنا- رئیس سازمان حج و زیارت پس از امضاء تفاهم‌نامه با وزیر حج عربستان از اعزام ۸۷ هزار و ۵۵۰ زائر ایرانی برای حج تمتع در سال ۹۹ خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی سازمان حج و زیارت، علی رضا رشیدیان اظهار داشت: این سفر دستاوردهای خوبی در بر داشت و اصلی ترین محور تیم مذاکره کننده ما پیگیری اصل عزت، کرامت، آرامش و امنیت حجاج ایرانی بود که به عنوان اولین اصل تفاهم‌نامه مطرح شد و طرف عربستانی هم بر پایبندی و رعایت به آن تاکید داشت.

وی تصریح کرد: بر اساس این تفاهم نامه، جمعیت حجاج ما نسبت به سال قبل بیش از یک هزار نفر افزایش یافته است و طبق مصوبه سازمان همکاری های کشورهای اسلامی که سهمیه حج کشورها به ازای هر یک میلیون جمعیت آنها یک هزار نفر می باشد، امسال ۸۵ هزار زائرایرانی به این سفر معنوی اعزام می شوند که با ۲ هزار و ۵۵۰ نفر هم عوامل اجرای حج این تعداد به ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر می رسد.

وی افزود: در این میان با توجه به صف طولانی منتظران حج و سالهایی که اعزام حجاج ایرانی انجام نشده، درخواست سهمیه مازاد به تعداد ۲۰ هزار حاجی در تفاهم نامه آمد و نامه آن به صورت رسمی و به طرف عربستانی ارائه شد و وزیر حج عربستان هم در این زمینه قول مساعد داد.

به گفته وی، سال گذشته سهمیه مازادی که به جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافت دو هزار زائر بود.

رشیدیان افزود: با توجه به اینکه یکی از مشکلات هر ساله عدم امکان ثبت نام از زائران ایرانی خارج از کشور بود، امسال در مذاکره رسمی موضوع اختصاص سهمیه مازاد برای حجاج ایرانی خارج از کشور مطرح شد و طی نامه رسمی درخواست سهمیه مازاد ۲ هزار نفری برای این گروه از هموطنانمان به طرف عربستانی ارائه شد.

حضور دو شرکت هواپیمایی ایرانی در کنار "هما" برای انتقال حجاج

رشیدیان اظهار کرد: همچنین به منظورافزایش رفاه حال زائران ایرانی در جریان عملیات انتقال به عربستان و مدیریت و کاهش زمان اقامت آنها؛ برنامه زمان‌بندی مورد درخواست خود را طی همین مذاکرات تحویل وزارت حج عربستان دادیم.

وی افزود : موضوع به کارگیری ظرفیت دو شرکت هواپیمایی دیگر ایرانی یعنی ماهان و قشم ایر در کنار هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) درعملیات انتقال حجاج نیز محور گفت و گوها قرار گرفت و درخواست مربوطه طی نامه رسمی تحویل طرف عربستانی شد.

وی گفت : همچنین با توجه به تراکم ترددها و ترافیک سنگین پروازهای حجاج در دو فرودگاه جده و مدینه موضوع بهره گیری از ظرفیت فرودگاه طائف در کنار فرودگاههای جده و مدینه نیز مورد بحث و گفت وگو قرار گرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت از دیگر محورهای این مذاکرات را مباحث مربوط به ایام تشریق و خدمات رسانی به زائران در منا دانست و گفت: بحث دو طبقه کردن چادرهای اقامتی و سرویس های بهداشتی زائران ایرانی از دیگر مباحثی بود که در این رابطه هم وزیر حج عربستان اعلام کرد که آنها هم به این ضرورت رسیده اند و قول مساعد داد، انجام این پروژه با اولویت قطعه چادرهای زائران ایرانی انجام شود تا فضای بیشتر وبهتری برای اسکان زائران فراهم شود.

وی ادامه داد: در موضوع تامین سرویس های اتوبوسرانی برای انتقال منظم حجاج ایرانی از همان شب اول از منا به مکه بعد از وقوف واجب با وزیر حج عربستان و نیز شرکت ها و موسسات مربوطه مذاکره شد ضمن آنکه اصلاح زمان ومسیرهای حرکت حجاج ایرانی برای رمی جمرات و بهبود شرایط از جمله نصب سایبان و استقرار پنکه و آبپاشها و غیره مورد تاکید قرار گرفت.

وی اظهار کرد: از سویی با توجه به تعطیلی سفارت دو کشور، مذاکره پیرامون موضوع صدور ویزای زائران هم انجام و مقرر شد ویزای زائران ایرانی مشابه سال قبل به صورت الکترونیکی صادر شود.

امضای ۱۰ تفاهم‌نامه کلی با موسسات خدماتی عربستانی

وی تصریح کرد: در این سفر در زمینه مسائل اجرایی حج ۹۹ با توجه به آسیب شناسی های انجام شده در کمیته های تخصصی ۲۰ گانه؛ با موسسات زیرمجموعه وزارت حج عربستان مذاکره شد و حدود ۱۰ تفاهم‌نامه کلی در راستای خدمات رسانی مطلوب به حجاج کشورمان و ارتقا رفاه و آسایش آنان امضا شد.

وی گفت: در مباحث درمانی هم چون سالهای گذشته در بحث تسهیل انتقال دارو و تجهیزات پزشکی، استقرار تیم های پزشکی در مدینه، مکه و عرفات و منا و نیز استفاده از ظرفیت مراکز درمانی عربستانی مذاکره شد و بحث استقرار رابطین مسلط به زبان به منظور تسهیل خدمات درمانی به حجاج ایرانی در مراکز درمانی عربستان هم مورد تاکید قرار گرفت.

رشیدیان در ادامه در زمینه انتقال برخی اقلام تدارکاتی به تناسب سلیقه وذائقه ایرانی ها هم گفت: باید بخشی از این اقلام از کشورمان منتقل شود که با مذاکره انجام شده امید است سهم بیشتری از اقلام تدارکاتی حجاج ایرانی را از کشورمان تامین کنیم.

وی از دیگر مباحث مورد مذاکره را موضوع اسکان در مکه و مدینه با توجه به تغییرو تحولات سالهای اخیر و تخریب بخشی از هتلهای مدینه و کمبود فضای اسکان در هسته مرکزی عنوان و ذکر کرد : این موضوع مشکلاتی را بویژه در بحث اقامت در مدینه برای ما ایجاد کرده بود که با بررسی وضعیت هتلهای خارج از محدوده مرکزی، امید است از این امکان برای اسکان طولانی تر زائرانمان در مدینه استفاده کنیم ضمن آنکه موضوع فراهم شدن امکان اسکان خانوادگی در مکه هم مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به افزایش هزینه در صورت تمایل حجاج ایرانی بتوانند از این امکان استفاده کنند.

راه اندازی عمره منوط به حمایت های کنسولی از عمره گذاران ایرانی است

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: راه اندازی عمره منوط به حل مسائل و حمایت های کنسولی از عمره گذاران ایرانی است که از اصول جدی حفظ عزت، کرامت و امنیت زائران کشورمان است.

در موضوع برقراری عمره طی مذاکراتی که با وزیر حج و عمره عربستان در دو مرحله انجام شد طرف عربستانی در خصوص مسائل اجرایی اعلام آمادگی کرد و خواستار شروع فعالیت بخش های اجرایی اعم از مسکن، حمل و نقل، تغذیه و تدارکات و غیره شد.

رشیدیان گفت: بر این مبنا طرف عربستانی اعلام کرد که امکان صدور ویزای زائران عمره گذار ایرانی به صورت الکترونیکی وجود دارد و اقدامات اجرایی اعم از حمل و نقل و مسکن وغیره هم طبق سنوات گذشته قابل اجراست.

وی عنوان کرد: اما با توجه به حساسیت ما در موضوع حفظ عزت، کرامت، امنیت زائران ایرانی و حمایت های کنسولی لازم، موضوع استقرار کنسولگری جمهوری اسلامی و یا راه اندازی دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی برای حمایت های مربوطه از اتباع عمره گذار ایرانی که شرط اولیه و اساسی ما برای راه اندازی مجدد عمره است؛ پیگیری شد.

وی تصریح کرد: طرف عربستانی به دلیل آنکه این بحث مرتبط با حوزه وزارت خارجه این کشور است، طرف عربستانی هنوز پاسخ قطعی در این رابطه نداده است.

وی ادامه داد: بر این مبنا باید نخست این موضوع در مسئولان سیاسی دو کشور حل شود که در این صورت مشکلی برای شروع عملیات اعزام عمره گذاران وجود نخواهد داشت.

پیگیری موضوع شهدای منا و حقوق شهدا و مصدومان حادثه مسجدالحرام

وی با بیان اینکه از جمله مباحثی که به صورت مستمر بعد از فاجعه منا محور مذاکرات ما بوده و هست، پیگیری موضوع شهدای منا است، گفت: در مذاکرات پیگیری موضوع شهدای منا از طرف عربستانی انجام شد و همچنین پیگیری حقوق باقیمانده شهدا و مصدومان حادثه مسجدالحرام هم دنبال شد.

رئیس سازمان حج و زیارت و هیات همراه همچنین در این سفر بر مزار شهدای منا مدفون در مکه مکرمه حاضر شده و ضمن قرائت قرآن و نثار فاتحه یاد و خاطره آنان را گرامی داشتند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =