لوح شهر ملی صنایع دستی به شیراز آمد

شیراز-ایرنا- لوح شهر ملی صنایع دستی از طرف معاون وزیر میراث فرهنگی و ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی به نمایندگی از مردم این شهر به شهردار شیراز و مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس اهدا شد.

ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی که به همراه معاون وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که صبح امروز (سه شنبه) وارد شیراز شدند با شهردار این شهر دیدار کردند.  

آموزش، نقش مهمی در ارتقای جایگاه صنایع دستی دارد  

رییس منطقه غرب آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌ دستی در این دیدار گفت: اهتمام ایران برای صدرنشینی در رشته صنایع دستی در جهان، بیانگر تلاش هنرمندان این رشته برای معرفی ایران به عنوان یک کشور فرهنگی در دنیاست.

غاده هیجاوی، با اشاره به بازدید خود از کارگاه‌های صنایع دستی دانشگاه هنر و معماری دانشگاه شیراز که امروز (بیست و ششم آذرماه) انجام شد، بیان داشت: آموزش نقش مهمی در ارتقای جایگاه صنایع دستی و حفظ آن دارد و در این بازدید تلاش مسوولان برای حمایت از صنایع دستی در حوزه آکادمیک مشهود بود.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این دیدار، ضمن قدردانی از حمایت‌های رییس منطقه غرب آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌ دستی از جایگاه صنایع دستی ایران، بیان کرد: چهار شهر شامل، شیراز، زنجان، ملایر و قاسم‌آباد برای نخستین بار کاندیدای دریافت عنوان شهر جهانی صنایع دستی هستند.

پویا محمودیان افزود: توجه بیش از گذشته به ظرفیت غنی صنایع دستی کشور، افزون بر ایجاد انگیزه و حس رقابت در هنرمندان کشور، منجر به کسب رتبه نخست ایران در ثبت شهرها و روستای جهانی شد.  

شهردار شیراز هم در این دیدار با برشمردن داشته‌های ملی و جهانی این شهر در حوزه‌های فرهنگی، ادبی، تاریخی، فلسفی و هنری، این شهر را پایتخت فرهنگی ایران نامید که شایسته کسب عنوان شهر جهانی صنایع دستی است.

حیدر اسکندرپور همچنین با اشاره به راه‌اندازی بازارچه هنر شیراز در یک گذر گردشگری بافت تاریخی- فرهنگی این شهر، اظهار داشت: این بازارچه، نمونه کوچکی از بازار وکیل شیراز است و به زودی این مکان توسط مسوولان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور با هدف ایجاد فرصت عرضه و فروش مستقیم تولیدات هنرمندان صنایع دستی و توسعه اقتصاد این حوزه به صورت رسمی افتتاح خواهد شد.

ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی، متشکل از سه نفر بنام‌های غاده هیجاوی، رییس منطقه غرب آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع‌ دستی، احمد الفارسی و ویدا توحدی برای بررسی روند پرونده شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی به شیراز سفر کرده‌اند و تا بیست و هشتم آذرماه 98 در این شهر اقامت دارند.

مصیب امیری، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس روز بیست و یکم آذرماه 98 بیان کرد: بر اساس نتایج سومین شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی که سی و یکم تیرماه 98 اعلام شد، شیراز به عنوان شهر ملی صنایع دستی به ثبت رسید که در صورت تایید مراحل ثبت توسط ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی، تا آخر سال 98 شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی معرفی می‌شود.

اخبار مرتبط