روش‌های تحقیق‌مان باید مبتنی با ارزش‌های اسلام ناب باشد

تهران- ایرنا- رییس دفتر ارتباطات ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه در اقتصاد الگوی بومی اسلامی نداریم، گفت:‌ روش‌های تحقیق موجود متناسب با فرهنگ غرب است و کاربردی در ایران اسلامی ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش،  سردار سرتیپ دوم عباس سه‌دهی روز سه‌شنبه ضمن تبریک بمناسبت هفته پژوهش اظهار داشت: امروز از روزهای بیاد ماندنی است که از کارهای حوزه تحقیق و پژوهش مرتبط با ساحت مقدس مقام معظم رهبری ذکری شده و از صاحبان آثار مرتبط با اندیشه و تدابیر مقام معظم رهبری تجلیل شود.

وی با بیان اینکه  طی یک دهه گذشته آثاری در حوزه منظومه فکری و مکتبی ولایت فقیه در ارتش و نیروهای مسلح تدوین و تولید شده است، ادامه داد: بحمدالله در حوزه ارتش ظرف یک دهه گذشته کارهای بسیار ارزشمندی در حوزه منظومه تدوین و مکتب دفاعی  مقام معظم رهبری انجام شده است و امیدواریم در آینده نزدیک بسیاری از آنها شکل کابردی و اجرایی پیدا کند.

رییس دفتر ارتباطات نیروهای مسلح افزود: به عنوان مثال در سال ۸۷ زمانیکه جلسه‌ای در دانشگاه‌های ارتش و مرتبط  با دانش امام راحل داشتیم قرار شد که کتبی در باب اندیشه مقام معظم  رهبری به عنوان کتاب درسی تدوین و برای دانشجویان افسری تدریس شود و بعد از یکسال کتبی آماده ارائه شد و امروز بالغ بر ۱۸ ترم است که در دانشگاه افسری امام علی(ع) این کتب تدریس شده و به دانشگاه‌های دیگر ارتش تسری پیدا کرده است.

سه‌دهی بیان کرد: امروز در ارتش دانشگاهی نداریم که اندیشه و تدابیر و مطالبات مقام معظم رهبری مرتبط با ارتش در نیروها تدوین و تدریس نشده باشد و این آثار و برکات زیادی داشته است.

وی تصریح کرد: در زمینه تدوین الگوی فرماندهی مبتنی بر تدابیر مقام معظم رهبری اقدامات خوبی صورت گرفته و شروع این کار از نیروی زمینی ارتش بود و همایشی در این راستا برگزار  و ۲ جلد کتاب با زحمت فراوان فراهم شد. امروز با تلاس‌های زیاد و هماهنگی با ستادکل نیروهای مسلح آن دوجلد به شکل کاربردی در نیروهای مسلح اجرایی شده است.

رییس دفتر ارتباطات نیروهای مسلح ادامه داد: الگوی مطلوب فرماندهی مرتبط با فرهنگ دفاعی ارتش در همایش دوم انجام شد و فراخوان مقالات آن انجام و برای همایش نیز آثار خوبی تولید و قابل استفاد ارائه شده  است. این همایش در سال جاری در نیروی دریایی ارتش با رویکرد گام دوم انقلاب و تاکید بر مفاد بیانیه دوم مبتنی بر منویات مقام معظم رهبری برگزار خواهد شد.

تبیین نقش ارتش در امنیت ملی کشور در حوزه فرماندهی و اقتدار دفاعی

سه‌دهی به تبیین نقش ارتش در امنیت ملی کشور در حوزه فرماندهی و اقتدار دفاعی اشاره کرد و  گفت: در سازمان عقیدتی سیاسی ارتش کارهای بسیار خوبی انجام شده است که تبییین و تدوین الگوی مدیریت دانش سازمانی مبتنی بر تدابیر مقام معظم رهبری در یک فاز انجام شده و در فاز دوم بصورت کاربردی در حال انجام است.

وی به بحث فرهنگ دفاعی ارتش مبتنی بر اسلام ناب محمدی(ص) اشاره کرد و اضافه کرد: در حوزه حفاظت اطلاعات ارتش کارهای خوبی با محوریت مجموعه علمی دانشگاه فارابی انجام شده که در ۹ دی هر سال آثار مرتبط با همان سال رونمایی می‌شود. در بخش‌های مختلف هم ماموریت‌های سازمان حفاظت اطلاعات مرتبط با مکتب دفاعی ولایت معظم فقیه در حال انجام است.

رییس دفتر ارتباطات ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه روش در بحث پژوهش و تحقیق، از نکات مهم است، تصریح کرد: در ایران اسلامی تحقیقات و روش‌هایمان الزاما بایستی مبتنی بر ارزش‌های اسلام ناب باشد و در ارزش‌های فرهنگی سازمانی ارتش محور فرهنگ اسلام ناب و ارزش‌های والای اسلام ناب و انقلاب اسلامی است.   

سه‌دهی افزود: امروز روش‌های تحقیق سکولار در مراکز علمی متداول است و خروجی آن متناسب با نظام ارزشی در نظام و نیروهای مسلح نیست. نباید انتظار داشت که با این روش‌های موجود به محصولی برسیم که بتواند انطباقی با ارزش‌های ایران اسلامی و انقلاب داشته باشد. صدها رساله در چهل سال گذشته تولید شده اما عملیاتی نشده است. بایستی از روش تحقیق بومی اسلامی در نظام اسلامی استفاده کنیم که محصول آن صد در صد ارزشی و قابل استفاده باشد.

با روش‌های تحقیق متناسب با فرهنگ غرب محصولی تولید می‌شود که کاربردی در ایران اسلامی ندارد

سه‌دهی با بیان اینکه در اقتصاد الگوی بومی اسلامی نداریم، تاکید کرد: در مدیریت، روانشناسی، جامعه‌شناسی و سایر رشته‌های علوم انسانی الگوی بومی نداریم. با این روش‌های تحقیق متناسب با فرهنگ غرب محصولی تولید می‌شود که کاربردی در ایران اسلامی ندارد.

وی یادآور شد: امیدواریم بر روی روش تحقیق مبتنی بر فلسفه اسلام و یک نگاه بومی در نیروهای مسلح کاری انجام شود تا محصولاتی واقعا کاربردی در مراکز علمی تولید شود و ما به این روش‌های بومی سخت نیاز داریم. کارهایی در دفتر ارتباطات نیروهای مسلح انجام و محصولاتی تولید شده و زمینه برای پژوهش گران باز است تا روش‌های بومی خود را ارائه دهند.

رییس دفتر ارتباطات ستادکل نیروهای مسلح به گام دوم انقلاب اسلامی و  نظام موضوعات آن اشاره کرد و افزود: صرفاً با صحبت، کاری انجام نمی‌شود و برای چهل سال دوم انقلاب اسلامی باید تکلیف اجرایی خود را روشن کنیم که نیاز به مکانیزم و سازوکار دارد. یک نظام موضوعاتی در مجموعه نیروهای مسلح تعریف شده  که مبتنی بر مجموعه ماموریت‌های ذاتی و محوله در ارتش جمهوری اسلامی ایران است و در کنار آن نظام موضوعات، فهرستی ار شاخصه‌های اصلی مفاد بیانیه گام دوم آماده شده است.

سه‌دهی خاطرنشان کرد: باید ساز وکار ما در مجموعه ارتش مشخص کند که نسبت هر کدام از مأموریت‌های ذکر شده در نظام موضوعات با شاخصه‌های بیانیه گام دوم چیست؟ و چه اقداماتی باید انجام شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

سرخط اخبار سیاست