تامین مالی ۳ هزار دستگاه اتوبوس برای شهرهای کشور

تهران- ایرنا- معاون عمرانی وزیر کشور با بیان اینکه نوسازی و بازسازی ناوگان اتوبوسرانی شهری در اولویت برنامه‌های دولت قرار دارد، از تامین مالی ۳ هزار دستگاه اتوبوس برای شهرهای کشور جهت تولید داخل توسط بانک مرکزی خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور،  مهدی جمالی نژاد با بیان این مطلب افزود: در این طرح، ضمن پرداخت سهم دولت از محل صرفه‌جویی سوخت، مابقی هزینه خرید اتوبوس‌ها توسط شهرداری‌ها یا بخش‌های غیردولتی تأمین می‌شود.

وی اضافه کرد: همچنین بازسازی ۲ هزار دستگاه اتوبوس فرسوده در شهرهای سراسر کشور با استفاده از اعتبارات تبصره ۱۸ قانون بودجه و تسهیلات صندوق کارآفرینی امید به منظور به‌کارگیری در چرخه حمل‌ونقل عمومی کشور مورد تصویب قرار گرفت.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها تصریح کرد: تاکنون فرایند بازسازی ۶۵۰ دستگاه اتوبوس، نوسازی ۵۰۰ دستگاه مینی‌بوس و ۸۰۰ دستگاه تاکسی و خرید ناوگان مینی‌بوس برای سرویس مدارس دانش‌آموزان روستایی اجرایی شده و ضمن تأمین اوراق مشارکت به میزان ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای توسعه مترو و اتوبوس، آن هم برای اولین بار موفق به اخذ و تخصیص اعتبار برای طرح‌های کاهش آلودگی هوا از محل اجرای طرح‌ محدوده کاهش انتشار آلودگی (LEZ) گشتیم.

۱۳۰ میلیارد تومان یارانه بلیت در یک‌سال گذشته

وی خاطر نشان کرد: از جمله اقدامات ارزشمند دیگر می‌توان به تخصیص ۱۳۰ میلیارد تومان یارانه بلیت در یک‌سال گذشته، تأمین ۳۵۰۰ دستگاه اتوبوس برای خدمت رسانی به زائرین اربعین حسینی، راه‌اندازی سامانه پایش حمل‌ و نقل دانش‌آموزی(سپند) با هدف ساماندهی و بهبود خدمت‌رسانی به دانش‌آموزان مدارس و ارتقای ایمنی و امنیت  آنها اشاره کرد.
جمالی نژاد گفت: همچنین آغاز اجرای طرح محدوده کاهش انتشار آلودگی (LEZ) در شهرهای اصفهان و مشهد، اقدام مهم و ارزشمندی است که با همراهی و همکار پلیس راهور ناجا در هفته‌های اخیر انجام شده و در شهر شیراز نیز ان‌شاءالله تا پایان هفته جاری راه‌اندازی خواهد شد.

شناسایی و صدور ۲۵۵ هزار پروانه فعالیت برای ناوگان دیزل بار 

رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری ها گفت: شناسایی و صدور ۲۵۵ هزار پروانه فعالیت برای ناوگان دیزل بار و مسافر شهری که منجر به صرفه‌جویی سالانه ۷۰۰ میلیون لیتر شده است، طراحی و تولید سامانه سیپاد  برای  پایش پیمایش و عقد قرارداد با شرکت‌ها، صدور سند حمل شهری(باربرگ) برای اولین بار در کشور که منجر به صرفه‌جویی ۶۰۰ میلیون لیتر سوخت در یک‌سال گذشته شده و کاهش ذرات معلق کمتر از ۵.۲ میکرون ناشی از کاهش مصرف سوخت را به میزان نصف تولید این آلایندگی در تهران از اقدامات مهم دیگر در حوزه حمل‌ونقل شهری بوده است.

وی افزود:از دیگر دستاوردهای ارزشمندی که به تازگی به تحقق آن‌ها نائل آمده‌ایم می‌توان به تخصیص سهمیه بنزین برای سرویس مدارس، آژانس‌ها و وانت‌بارها و همچنین کمک مالی در راستای اجرای طرح‌های گردشگری با رویکرد حمل‌ونقل پاک (با تأکید بر دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی) در ۳۴ شهر کشور و راه‌اندازی پویش حمل‌ونقل پاک با عضویت ۵۰ شهرداری کشور اشاره کرد.

توسعه حمل‌ و نقل عمومی،  حمل‌ونقل پاک و کاهش تصادفات در ۲۲ شهر کشور

جمالی نژاد گفت: راه‌اندازی کمپین «قصه آدم و هوا» در فاصله زمانی ۲۶ آذر تا ۲۹ دی ۱۳۹۸ با هدف توسعه حمل‌ونقل عمومی و حمل‌ونقل پاک و ارتقای ایمنی تردد و کاهش تصادفات در ۲۲ شهر کشور که با همکاری سمن‌ها اجرایی خواهد شد.
وی ادامه داد: در کنار آن اجرای طرح بانوان فرهنگ‌یار ترافیک با همکاری پلیس راهور ناجا در سراسر کشور که در قالب همایش‌های متعددی به آموزش فرهنگ ترافیک به بانوان به عنوان طلایه‌داران تربیت جامعه می‌پردازد و متعاقباً از ظرفیت آن‌ها برای آموزش به خانواده و فرزندان استفاده خواهد شد، از جمله اقداماتی است که امید داریم به ارتقای فرهنگ حمل‌ونقل پاک و بهبود ایمنی تردد جامعه کمک شایانی کنند.
معاون عمرانی وزیر کشور افزود: در همین زمینه تفاهم‌نامه‌ای با سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای منعقد شده است که هدف اصلی آن تأمین مالی ایمن‌سازی ورودی و خروجی شهرها براساس گزارشات پلیس راهور و کاهش تصادفات در این محدوده‌های پرخطر است.
وی خاطر نشان کرد: آغاز اجرایی شدن فرایند صدور گواهی سلامت برای خودروهای تبدیلی و تبدیل یک میلیون و ۴۰۰ هزار خودرو به دوگانه‌سوز با تأمین اعتباری معادل ۶۵۰۰ میلیارد تومان نیز خبر خوش دیگری است که امیدوارم در سالگرد فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) و روز حمل‌ و نقل دل هم میهنان  را در سراسر ایران اسلامی خشنود سازد.

۲۶ آذر، روز ملی حمل و نقل ایران است. تعیین این روز به این مناسبت در سال ۱۳۷۶ به پیشنهاد وزارت راه و ترابری و برای آگاه‌سازی جامعه با نقش و جایگاه بخش حمل و نقل در اقتصاد ایران، از سوی شورای فرهنگ عمومی کشور صورت گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha