مدیر عامل ایرنا:افزایش اعتماد اجتماعی نیازمند استفاده از رسانه‌های نوین است

کرمانشاه- ایرنا- مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفت: افزایش اعتماد اجتماعی نیازمند استفاده از رسانه‌های نوین است و رسانه های سنتی در شرایط کنونی پاسخگوی نیازهای جامعه نیست.

سید ضیاء هاشمی روز سه‌شنبه در نشست هم‌اندیشی مدیران روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی استان کرمانشاه در سرسرای شهدای دولت استانداری کرمانشاه، اظهار داشت: در زمینه اعتمادسازی به عنوان یکی از اصلی‌ترین سرمایه‌های جامعه نیازمند فعالیت بیشتر هستیم.
وی افزود: بدون شک اعتماد اجتماعی سرمایه‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد و در نهایت به اتحاد و اقتدار ملی منجر خواهد شد.
مدیرعامل ایرنا با تاکید بر اینکه در دوره‌ای قرار داریم که به افزایش اعتماد اجتماعی نیازمندیم، ادامه داد: پس از خروج یک جانبه و غیرقانونی آمریکا از برجام و فشارهایی که به جامعه ایران وارد شده است باید یک بازسازی اجتماعی ایجاد کنیم.
هاشمی با تاکید بر اینکه باید جامعه مبتنی بر امید، سرشار از اعتماد و پرافتخار داشته باشیم، گفت: اگر ارتباط بین دستگاه‌های اجرایی و مردم نباشد، دستاوردها و اقدامات انجام شده به خوبی منعکس نخواهد شد، از این رو روابط عمومی‌ها نقش بسیار پررنگی در این زمینه دارند.
وی با بیان اینکه روابط عمومی‌ها زبان دستگاه‌ها برای سخن گفتن با رسانه‌ها هستند، گفت: رسانه‌ها چشم و گوش مردم محسوب می‌شوند و برای انتقال مطلوب دستاوردها به مردم نیازمند ارتباط مطلوب با روابط عمومی‌ها هستند.
مدیرعامل ایرنا، تبلیغات را اطلاع‌رسانی زودبازده معرفی کرد و گفت: قرار نیست روابط عمومی در بازه زمانی کوتاه با مردم ارتباط برقرار کند بلکه باید در طولانی مدت زمینه اعتمادسازی مردم را فراهم ‌نماید.
هاشمی ادامه داد: در صورتی که روابط عمومی‌ها به فکر تبلیغات زودبازده باشند، بیان برخی وعده‌ها و عملی نشدن آنها می‌تواند به ضد تبلیغ منجر شود و اعتماد بین مردم و دستگاه اجرایی را از بین ببرد.
مدیرعامل ایرنا با بیان اینکه باید افکار عمومی را باید به خوبی بشناسیم، گفت: باید چالش‌ها و سوال‌های افکار عمومی را به خوبی شناسایی کنیم و به آنها پاسخ دهیم.
هاشمی یادآور شد: اگر رسانه‌ها به افکار عمومی پاسخ ندهند بدون شک مخاطبان خود را از دست می‌دهند و اگر رسانه به خوبی با افکار عمومی ارتباط برقرار کند بدون شک در بزنگاه‌ها می‌تواند بر جامعه تاثیرگذار باشد.

شرکت در انتخابات یک تکلیف شهروندی است
مدیرعامل ایرنا در بخش دیگری از صحبت‌های خود به نقش روابط عمومی‌ها در انتخابات اشاره کرد و گفت: همه ما وظیفه داریم‌ که نمایندگان قدرتمند را معرفی کنیم تا آینده بهتری در انتظار کشور باشد. 
وی از انتخابات به عنوان یک فرصت و یک تکلیف شهروندی نام برد و اظهار داشت: مکانیسم انتخابات فرصتی ایجاد می‌کند تا مردم از منافع خود دفاع کنند؛ حضور مردم پای صندوق‌های رای به معنی تلاش برای رسیدن به اهداف مشترک است.
هاشمی با تاکید بر اینکه نباید در انتخابات گروهی رسیدن به منافع شخصی را به منافع جمعی ترجیح دهند، عنوان کرد: اگر نمایندگانی عملکرد مطلوبی را در مجلس شورای اسلامی نداشتند باید جای خود را به نمایندگان شایسته‌تر دهند.
وی افزود: قرار نیست به مردم‌ بگوییم به چه کسی رای دهند اما باید به آنها کمک‌ کنیم تا انتخاب بهتری داشته باشند.
هاشمی ادامه داد: اگر با تلاش بسیار مجلس فعلی را ناکارآمد نشان دهیم و مدیران را ناکارآمد نشان دهیم مردم دیگر به مجلس و مدیران اعتماد نخواهند کرد و پای صندوق‌های رای نخواهند آمد.
وی با بیان اینکه باید ریشه‌های مسایل را پیدا کنیم تا با کمک جامعه مساله را به خوبی و به صورت کامل حل کنیم، حضور پرشور مردم پای صندوق‌های رای و افزایش اقتدار ملی را هدف اصلی عنوان کرد.

برچسب زدن به افراد راه حل نیست
مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی با اشاره به لایحه بودجه سال ۹۹ اظهار داشت: سهم نفت در بودجه سال آینده ۴۸ هزار میلیارد تومان است که نسبت به سال‌های قبل کاهش چشمگیری داشته است؛ بدون شک کاهش بودجه های کشور بر اقتصاد عمومی تاثیرگذار است از این رو در حوزه سیاسی امنیتی ما در معرض ناآرامی‌ها و آشوب‌ها هستیم.
هاشمی با اشاره به ناآرامی‌های اخیر در کشور عنوان کرد: امکانات آتش‌زایی که در ناآرامی‌های اخیر استفاده شده اصلا در بازار وجود ندارد و بسیاری از اسلحه‌هایی که استفاده شد از سلاح‌های نیروهای مسلح نیستند.
وی گفت: ضمن حفظ اقتدار برای ایجاد نظم، به خواسته‌های مردم نیز توجه شود به خصوص در نقطه‌ای که با فقر و معیشت زندگی سروکار دارد که در چنین شرایطی کار رسانه پیچیده می‌شود و باید از طریق ارتباط با دانشگاه‌ها به کار تخصصی و تحلیلی ورود پیدا کند.
وی تاکید کرد: در شرایط بحران می‌توانیم با رویکرد برچسب زنی به دنبال نسبت دادن ناآرامی‌ها به اغتشاشگران باشیم و با آنها برخورد کنیم اما این رویکرد به هیچ عنوان جوابگو نیست.

سید"ضیاء هاشمی" مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) روز دوشنبه به منظور حضور در نشست علمی و فرهنگی «هویت ایرانی در گفتمان انقلاب اسلامی» در دانشگاه رازی وارد کرمانشاه شد.

حضور در نشست روسای دانشگاه‌های استان کرمانشاه، دیدار با استاندار کرمانشاه، نشست با اعضای هیات رئیسه شورای هماهنگی روابط عمومی‌ها، هیات مدیره خانه مطبوعات و شورای اطلاع رسانی استان و دیدار با مدیرکل میراث فرهنگی استان باموضوع رویداد بین المللی گردشگری ۲۰۲۰ از دیگر برنامه های سفر ۲ روزه مدیرعامل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی  (ایرنا) در سفر به استان کرمانشاه بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها