هشدار مورالس نسبت به احتمال ورشکستگی اقتصاد بولیوی

تهران-ایرنا- رئیس‌جمهوری مستعفی بولیوی هشدار داد که اقدامات دولت موقت به اقتصاد آسیب می‌رساند و این کشور را به سوی ورشکستگی سوق می‌دهد.

به گزارش تارنمای شبکه تله سور، "اوو مورالس" که هم اکنون در آرژانتین به دنبال پناهندگی در این کشور به سر می‌برد، روز گذشته در صفحه توییترش نوشت که دولت موقت لاپاز در حال سوق دادن بولیوی به سوی ورشکستگی است، چون مقاماتش استفاده از ابزارهای مفید و سازنده را کنار گذاشته و سرمایه‌گذاری ها در امور خدمات عمومی را متوقف کرده اند.                                                       

مورالس تصریح کرد که مسئله اصلی رکود اقتصادی منجر به بیکاری، حمایت سازمان کشورهای قاره آمریکا از کودتاچیان و حمله به موسسه و نهادهای عمومی و دولتی است.

پیشتر سیاست‌های رئیس‌جمهوری مستعفی بولیوی باعث شده بود تا این کشور رشد اقتصادی نسبی را تجربه کند و سرمایه گذاری های گسترده ای در امور اجتماعی و عمومی در دستورکار قرار گرفت که منجر به کاهش نابرابری های اجتماعی شد.

مورالس هشدار داده است که میل گروهای راست گرا در بولیوی برای رسیدن به منافع شخصی باعث شده دولت موقت به سوی خصوصی سازی و فروش دارایی های این کشور به شرکت های خارجی حرکت کند.

دولت موقت بولیوی اعلام کرده احتمال خصوصی سازی برخی شرکت های دولتی بولیوی وجود دارد.

پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری در بولیوی و با وجود تأیید «دادگاه عالی انتخابات»، مخالفان مورالس اعلام کردند که این نتایج را نمی‌پذیرند . به دنبال تشدید بحران سیاسی در بولیوی، سازمان کشورهای آمریکایی (او اِی‌ اس- OAS) از دولت لاپاز خواسته بود، نتایج انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده در ۲۸ مهرماه (۲۰ اکتبر) را ملغی اعلام و انتخابات دوباره برگزار کند.  
سرانجام یکشنبه ۱۹ آبان‌ماه (۱۰ نوامبر) با دخالت ارتش بولیوی، مورالس مجبور به استعفا شد و در نطقی تلویزیونی گفت: استعفای خود را تقدیم می‌کنم تا برادران و خواهران کارمند دولت هدف حملات و تهدیدات قرار نگیرند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =