بانیان تحریم، حامیان حوادث اخیر بودند

تهران- ایرنا- معاون امنیتی دادستان کل کشور گفت: بعد از انقلاب تحریم های ظالمانه کشورهای غربی به ویژه آمریکا ملاحظاتی را در اجرای طرح افزایش قیمت حامل های سوخت صورت داد. همچنین مشخص شد که بخشی از وقایع اخیر که در کشور اتفاق افتاد، با هدایت مستقیم و غیرمستقیم بانیان تحریم است.

مهدی امیری اصفهانی روز سه شنبه در همایش سفرای کشورهای خارجی مقیم در تهران افزود: برمبنای قانون قرار شد قیمت حامل های سوخت به خصوص بنزین به تدریج افزایش پیدا کند. این تکلیف قانونی بود و دولت موظف بود از زمان وضع قانون نسبت به اجرایی شدن آن عمل کند.
وی با اشاره به این که البته ملاحظات دیگر مدیریتی هم وجود داشت لذا پیش بینی های لازم در انجام این طرح انجام شد، خاطرنشان کرد: نظام جمهوری اسلامی از توان و اقتدار کافی برخوردار است که سخت ترین برنامه ها را در بحرانی ترین تحریم‌ها انجام دهد. برای اجرای طرح افزایش حامل های سوخت هم تدابیر و پیش بینی های لازم مبذول و احتمال انجام اعتراضات در برهه معین پیش بینی شد.
امیری اصفهانی با یادآوری این که در قانون اساسی و نظام حقوقی ما اعتراض یک حق قانونی است که به اشخاص داده شده است تا با رعایت موارد مجاز مطالبات خود را مطالبه کنند، افزود: با لحاظ این حق نسبت به اجرای این طرح اقدام شد.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری گروه تروریستی منافقین اقدام به شبکه سازی در حاشیه شهر و میان جوانان ۱۸ ساله کرده بودند و گروه های دیگر ارتجاعی مانند سلطنت طلب ها که تا امروز مشی سیاسی داشتند، مشی نظامی هم به آن اضافه کردند و در چند استان فعالیت هایی انجام دادند که در این میان سارقان مسلح تروریستی هم منتظر زمانی برای حملات تروریستی خود بودند.
معاون امنیتی دادستان کل کشور با تاکید بر این که همه این اقدامات برای سه ماهه پایانی سال در نظر گرفته شده بود، تصریح کرد: شبکه های سازمان یافته قاچاق سلاح هم فعالیت گسترده خود را آغاز و در برخی مناطق کشور هم اقدامات تروریستی و مسلحانه شروع شده بود. همه این موارد مربوط به قبل از اجرای طرح افزایش بنزین بود که 
بعد از اعلام این طرح فعالیت در فضای مجازی که سرورهای آنان در خارج بود، شکل گرفت.
وی یادآور شد: محور این فعالیت های تحریک آمیز هم افزایش ۳۰۰ درصدی بنزین بود که به دنبال این موضوع فراخوان های متعددی از سوی تروریسم ها و سلطنت طلب ها شکل گرفت تا اعتراضات در ساعات معینی رخ دهد. البته برخی شبکه های رادیو تلویزیونی خارجی هم نسبت به اقدامات فعالیت داشتند که اظهارنظرهای مستقیم و مداخله جریانه برخی کشورها ‌و رسانه‌های منتسب به آنان هم شاهد مدعا است که تجمعات مسالمت آمیز اعتراض محور را به درگیری و انجام اقدامات اغتشاشگرانه هدایت کردند.


مردم مسیر خود را از اغتشاشگران جدا کردند
معاون امنیتی دادستان کل کشور ادامه داد: در این بستر گروه های سازمان یافته وارد تجمعات شدند و رفتارهای آشوبگرانه و خشن شکل گرفت.برخی از مصادیق این رفتارها عبارتند از تعرضات مستقیم فیزیکی به کسانی که در تجمعات حضور نداشتند، ایجاد مزاحمت از عموم مردم و ممانعت از اعمال حقوق آنان، تضییع حقوق عمومی از جمله ایجاد راه بندان و ممانعت از تردد وسایل امدادی مانند آمبولانس و وسایل اورژانسی و افزایش ریسک ارایه خدمات درمانی به مردم و اتلاف پردامنه وقت مردم و ایجاد اخلال در عبور و مرور اجتماعی، خشن شدن بی سابقه رفتار معدودی از معترضان به نحوی که از روز دوم اعتراضات به خشونت کامل کشیده شد و شعار و مطالبه ای غیر از تخریب اموال عمومی و خصوصی وجود نداشت.
امیری اصفهانی با اشاره به اینکه هدف این خشونت ها ایجاد رعب و وحشت در ابعاد گسترده بود، خاطرنشان کرد: معترضان هم بعد از مشاهده این صحنه صف خود را از اغتشاشگران جدا کردند چون اقدامات اغتشاشگران چیزی جز اقدامات رعب و وحشت افرین نبود. حتی اغتشاشگران اصرار به حضور معترضان مدنی هم نداشتند در همین خلال آموزش اقدامات خیابانی و راهکارهای مقابله با پلیس از شبکه های مجازی همچون اینستاگرام شکل گرفت.
وی افزود: آشوبگران همه را به استفاده از هر وسیله ای برای مقابله با نیروهای امنیتی و پلیس دعوت می کردند.مثلا گروه تروریسمی به نام ایران آنارشیست با راه اندازی کمپین «انتقام» به صراحت مردم را به انتقام گیری دعوت می کرد و مبارز می طلبید. برنامه ای که سایر معاندان هم داشتند تا آنجا که خیلی از مراکز دچار تخریب و آتش سوزی شد و بانک ها و فروشگاه های عرضه محصولات عمومی سرقت شد.
به گفته امیری اصفهانی، افراد آموزش دیده در گروه های پنج و هفت نفره ملبس به لباس و نشانه های خاص و مجهز به نارنجک های دست ساز و ابزارهای متعدد و دارای سلاح گرم در این تحرکات نقش محوری داشتند که قصدشان تصرف کلانتری ها و سلاح بود. برای همین تعداد قابل توجهی از مصدومان و مجروحان و شهدایی که از نیروهای پلیس و مردم بودند برجای ماند.
معاون امنیتی دادستان تصریح کرد: تعدادی از آشوبگران از مواد مخدر و الکلی استفاده کرده بودند و بخشی دیگر هم افرادی بودند که دارای سوابق کیفری بودند که نیروی انتظامی در دفاع از خود با کسانی که آشوبگر بودند مقابله کردند و طبیعتا تعدادی کشته شدند.
وی ادامه داد: نکته مهم در آشوب ها این که استفاده از بستر فضای مجازی توسط آشوبگران بود این نه فقط برای جامعه ما بلکه برای جامعه بشری هشدار نگران کننده است. به همین دلیل اینترنت را به عنوان اقدام پیشگیرانه در آشوب ها قطع کردیم.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha