جهانگیری: متاسفم کشور از خدمات “حجتی “ محروم شد

تهران - ایرنا- معاون اول رییس جمهوری ضمن تاسف از اینکه کشور از خدمات حجتی محروم شد، گفت:  کشور می‌توانست در ماه های آخر عمر دولت از خدمات ارزشمند محمود حجتی استفاده کند.

«اسحاق جهانگیری» روز سه‌شنبه در آیین نکوداشت و تجلیل از خدمات محمود حجتی وزیر سابق جهاد کشاورزی در سالن خوشه این وزارتخانه افزود: مجلس شورای اسلامی برای استیضاح حجتی دلایلی داشت که نمی خواهم به این موضوع ورود پیدا کنم.  
وی اظهارداشت: آنچه برای حجتی با وجود گرایش سیاسی اهمیت داشت، خدمت رسانی به مردم بود.
وی با بیان اینکه حجتی سرافرازانه ۴۰ سال خدمت کرد تصریح کرد: آقای حجتی طی مدت خدمت خود به کشور کارهای کم‌نظیر و مهمی انجام داد و کارنامه درخشانی دارد.

به گفته وی، ایشان همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی به سمت خدمات رسانی به مظلوم ترین مردم رفتند.
معاون اول رییس جمهوری افزود:یکی از روزنامه هایی که اخیرا به ما  علاقمند شده، بابت  هر صحبت من عصبانی می شود و برمبنای فهم خود مطالبی را درج می کند و وقتی عنوان می کنیم امریکا در حق ملت ما ظلم کرده عصبانی می شود و می خواهد ما بگوییم امریکا کاری نکرده و ما خودمان بی عرضه بودیم.
جهانگیری درباره اقدامات مهم صنعت نفت و گاز در دولت تدبیر و امید گفت: با وجود اینکه بودجه خاصی در اختیار زنگنه قرار نگرفت اما اقدامات ارزنده ای در بخش گازرسانی به روستاها و حوزه نفت انجام شد که قابل مقایسه با هیچ دولتی نیست.
وی ادامه داد: حجتی در تراز تجاری بخش کشاورزی، راندمان طرح افزایش بهره وری، حساسیت مسایل بخش کشاورزی طرح خوزستان، طرح سیستان، کشت گلخانه ای، آبیاری مدرن  و افزایش تولید گندم اقدامات ارزنده ای داشته است.  
معاون اول رییس جمهوری گفت: دولت تدبیر و امید بی سابقه ترین منابع آب را به غرب کشور اختصاص داد.
به گفته وی، هشت میلیارد دلار به پروژه سدهای نیمه تمام دولت های گذشته اختصاص دادیم که کارنامه درخشان دولت با وجود ورودی و خروجی درآمدی است.  
وی افزود: ما نمی توانیم آمار اعلام کنیم به دلیل اینکه امریکایی ها خوشحال می شوند، اما باید بگوییم  زنگنه با ۱۴.۵ درصد درآمد فروش نفت بخش را اداره می کند.

معاون اول رییس جمهوری اضافه کرد: البته باید در نظر  داشته باشیم که یک زمان درآمد نفتی کشور ۱۰۰ میلیارد تومان و یک زمان تنها ۱۰ میلیارد تومان است.

وی حجتی را اخلاق مدارترین مدیر جمهوری اسلامی دانست و افزود: حجتی از سوی مجلس تحت فشار بود و یکی از ناراحتی های دولت این است که حجتی از فعالیت دولتی کناره گیری می کند البته بهتر بود ایشان در یک مقطع دیگری از دولت جدا می شد.

وی اضافه کرد: البته اگر مجلس شورای اسلامی زنگنه وزیر نفت را ۱۰۰۰ بار استیضاح کند ایشان برای پرسش و پاسخ می روند.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انتقادات ناروای برخی رسانه ها به مدیران کشور و برداشت نادرست از سخنان مسوولان، ‌ گفت: برخی در صدد هستند به جامعه بقبولانند که مدیران کشور بی کفایت هستند در حالیکه در بخش نفت و گاز کارهای بزرگی انجام شده که فقط یک نمونه آن گازرسانی به روستاهاست که تعداد روستاهای گاز رسانی شده بیشتر از تمام روستاهای گازرسانی شده در سالهای پس از انقلاب است.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در بخش آب بی سابقه ترین منابع به میزان هشت میلیارد دلار برای غرب کشور و تکمیل سدهای نیمه تمام و ایجاد شبکه آبیاری اختصاص یافت، ادامه داد: این دستاوردها در مقطعی بوده که میزان منابع مالی ورودی به سیستم همانند سالهای پیش از آن صد میلیارد دلار نبوده است و باید نسبت به مواضع کسانی که از واقعیت کاهش فروش نفت مطلع هستند تاسف خورد زیرا طوری سخن می گویند که گویی هیچ تفاوتی در شرایط اقتصادی کشور ایجاد نشده است.
دکتر جهانگیری افزود: بر اساس قانون ۱۴ و نیم درصد از میزان فروش نفت به وزارت نفت برای تامین هزینه های مختلف این وزارتخانه در بخش های مختلف نظیر اکتشاف اختصاص می یابد اما باید این معادله را در نظر گرفت که تفاوت این رقم در درآمد یکصد میلیارد دلار و در درآمد چند ده میلیارد دلار چقدر می شود، ‌ آن وقت به قضاوت عملکرد یک دستگاه پرداخت.
وی در خاتمه با آرزوی صحت و سلامتی برای مهندس حجتی و خانواده وی، ‌ ابزار امیدواری کرد؛ ‌ روش و منش او در خدمت هرچه بیشتر به مردم در همه نهادها تداوم یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =