شاخص‌های عملکرد تجارت دریایی با وجود تحریم همچنان مثبت است

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی گفت: با وجود فشار بین‌المللی بر حمل و نقل دریایی شاخص‌های عملکرد تجارت دریایی همچنان مثبت است.

«محمد راستاد» روز سه شنبه در مراسم روز حمل و نقل که با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، استاندارهای استان‌های جنوبی و فعالان بخش خصوصی در بنادر کشور در هتل هما برگزار شد، افزود: دسترنج جامعه دریایی در شرایط تحریم، تخلیه و بارگیری ١٠٧ میلیون تن کالا در سال جاری است که به نسبت سال گذشته چهار درصد رشد داشته است.  

وی خبر داد که واردات غیرنفتی در همین زمان به ٢٣ میلیون تن رسیده است که نسبت به سال گذشته ١٥ درصد رشد داشته است.

راستاد اضافه کرد: صادرات غیرنفتی به ۳۸.۶ میلیون تن رسید و همینطور جابجایی کالای داخلی(کاپوتاژ) در بنادر کشور امسال رشد داشته است.

وی گفت: در همین مدت زمان شاهد تردد بیش از ٦ هزار فروند کشتی‌های اقیانوس پیما در بنادر هستیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل ٦ درصد رشد داشت.  .

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی نتیجه عملکرد بنادر در بخش صادرات و واردات را به معنای ناکارآمدبودن تحریم‌های اقتصادی دانست.

وی خبر داد که روند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بنادر کشور در سال جاری مثبت بوده و به ارزش پنج هزار و ٥٠٠ میلیارد تومان رسیده است.

راستاد خبر داد که به مناسبت هفته حمل و نقل چهار قرارداد به ارزش ٩٠ میلیارد تومان در بندر امیرآباد با بخش خصوصی منعقد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی از تامین سوخت کم سولفور خبر داد و گفت: به زودی ناوگان جمهوری اسلامی ایران فعالیت خود را با این نوع سوخت ادامه می‌دهند.

وی از تلاش سازمان بنادر برای کاهش زمان توقف کشتی ها در بنادر خبر داد و گفت: از اپراتورهای بندری درخواست دارم که با هدف رقابت‌پذیر کردن بنادر کشور تمام تلاش خود را در جهت کاهش زمان تخلیه و بارگیری در بنادر کشور قرار دهند.

راستاد از تولید کانتینر در داخل کشور خبر داد و گفت: در راستای رفع کمبود کانتینر برنامه جدی برای تولید کانتینر داخلی داریم و اکنون بک خط تولید کانتینر داخلی در کشور راه اندازی شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =