معاون صندوق بازنشستگی: تورم مانع رضایت بازنشستگان از افزایش حقوق شده است

تهران - ایرنا - معاون فنی صندوق سازمان بازنشستگی کشوری گفت:‌ حقوق بازنشستگان در دو دهه اخیر حداقل بیش از هشت بار ترمیم شده اما این اقدام به خاطر تورم رضایت آنها را جلب نکرده است.

به گزارش روز سه شنبه صندوق بازنشستگی کشوری، محمدعلی ابراهیم زاده در نشست تخصصی «موانع اصلاحات در صندوق های بازنشستگی» که با حضور کارشناسان و مدیران صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان تامین اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح برگزار شد، افزود: دلیل مهم بی اثر ماندن سیاست ترمیم حقوق، تورم در برخی سال ها بوده که افزایش حقوق انجام شده، اما با رشد تورم آثار افزایش حقوق از بین رفته است و عملا رضایتمندی لازم را ایجاد نکرده است. 
معاون فنی صندوق سازمان بازنشستگی کشوری اظهار داشت: نمونه این سیاست، افزایش تدریجی و پلکانی حقوق بازنشستگان طی سال های اخیر بوده که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و اجرایی هم شد، اما به دلیل نرخ بالای تورم، اثرگذاری آن از میان رفت و تمام تلاش ها درعمل کم رنگ شد و موجب شد کارکردها و اقدامات صندوق ناکارآمد جلوه داده شود. 

سن بازنشستگی پایین در کشور را چوب حراج به منابع پایدار صندوق ها

وی همچنین سن بازنشستگی پایین در کشور را چوب حراج به منابع پایدار صندوق ها عنوان کرد و آن را از جمله موانع جدی در مسیر اصلاح نظام بازنشستگی در کشور خواند.

ابراهیم زاده گفت: صندوق های بازنشستگی از نظر اجتماعی و اقتصادی کارکردهای مهمی دارند؛ البته در حوزه اجتماعی این کارکردها پررنگ تر است.
وی تصریح کرد: هر نهادی به محض تولد به تدریج با مسائل و آثار و ابعاد مختلفی روبرو می شود که این موضوع در مورد صندوق بازنشستگی کشوری نیز صادق است. و چون این صندوق قدیمی ترین صندوق بازنشستگی در کشور است، به تدریج این ابعاد نمایان تر می شود.

معاون فنی صندوق سازمان بازنشستگی کشوری با بیان اینکه صندوق بازنشستگی به معنای علمی و استاندارد آن بین سال های ۱۳۰۱ که اولین قوانین و مقررات استخدامی و به تبع آن بازنشستگی در کشور تصویب شد تا سال ۱۳۴۵ که این قوانین جامع تر دیده شد، وجود نداشت، گفت: نظام حاکم بر این صندوق محدود به پرداخت مستمری به بازنشستگان است و بهره برداری از کسور بازنشستگی به شکلی که امروزه در مدیریت صندوق ها به آن نگاه می شود، در گذشته وجود نداشت. 
ابراهیم زاده یادآور شد: این روند ادامه، تا سال ۱۳۵۴ که سازمان بازنشستگی کشوری رسما تاسیس شد، ادامه داشت؛ اما همان زمان «صندوق داری» مبتنی بر اصول بیمه ای همچنان معنا و مفهومی نداشت. در دهه ۶۰ تغییر تدریجی ورودی و خروجی صندوق موجب شد تا مدیران و تصمیم گیران به فکر اصلاح وضعیت موجود افتادند. 

وی با بیان اینکه حداقل باید ۲۵ سال از زمان تاسیس یک صندوق بازنشستگی بگذرد تا اولین ثمره ها و کارکرد آن نمایان شود، تاکید کرد: چرایی ایجاد این شرایط به نوع نگاه کوتاه مدت تصمیم گیران و حتی مدیران صندوق بازمی گردد که در زمان جوانی صندوق که ورودی زیاد بوده و خروجی اندک، نگاهی دوراندیشانه به ایفای تعهدات میان مدت و بلندمدت نداشتند. 
معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری ادامه داد: بنابراین یکی از موانع اصلاح صندوق های بازنشستگی و به طور مشخص درباره صندوق بازنشستگی کشوری، تجمیع تدریجی این تعهدات طی سال های مختلف بوده است. در چارچوب این رویکرد، از اواسط دهه ۶۰ با تشکیل معاونت اقتصادی در این صندوق، اقدامات جدی برای حرکت به سمت مدیریت منابع مالی و اقتصادی آغاز شد.

منابع پایدار، عامل پویایی صندوق های بازنشستگی  

ابراهیم زاده مهم ترین عامل پویایی صندوق های بازنشستگی را «منابع پایدار» عنوان کرد و افزود: این مهم ترین مساله در صندوق های بازنشستگی در دنیا است و همه صندوق های بازنشستگی این اصل را پذیرفته اند که صندوق ها باید دارای منابع مالی پایدار باشند تا بتوانند به تعهدات خود عمل کنند، این در حالیست که طی دو دهه اخیر شرایط تصویب قوانین بازنشستگی به گونه ای پیش رفته که وابستگی صندوق به دولت ها افزایش چشمگیری یافته است. 
وی بخش های حمایتی، بیمه پایه و بیمه تکمیلی را سه بخش تعریف شده در نظام چندلایه تامین اجتماعی برشمرد و گفت: تداخل بخش بیمه پایه و بخش حمایتی یک معضل اساسی برای صندوق بازنشستگی کشوری است که سایر صندوق ها نیز با آن درگیر هستند زیرا اصول محاسباتی بخش بیمه و بخش حمایت باهم متفاوت است. 
ابراهیم زاده ادامه داد: به تدریج و طی سال های مختلف، وظایف حمایتی که دولت ها متقبل آن هستند به سمت صندوق ها سوق داده شده و همین سبب شده تا ارائه خدمات بیمه ای با خدمات حمایتی در هم آمیخته و مشکلات عدیده ای ایجاد کند که طی سال های اخیر این معضلات بیشتر شده است. 

نظام چند لایه تامین اجتماعی تا کنون عملیاتی نشده است 

معاون فنی صندوق سازمان بازنشستگی کشوری، کاهش سن بازنشستگی به ویژه در خانم ها و بازنشستگی پیش از موعد را از جمله مشکلات رو به افزایش در صندوق بازنشستگی کشوری عنوان و تصریح کرد: حمایت از اقشار آسیب پذیر برعهده دولت و نهادهای مرتبط است که متاسفانه این وظیفه به تدریج به صندوق ها که نهادهای بیمه ای هستند منتقل شده و به یکی از موانع اصلاح تبدیل شده است. 
ابراهیم زاده یادآور شد: در قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی مصوب ۲۱ اردیبهشت سال ۱۳۸۳ صندوق ها، بحث مهم نظام چندلایه تامین اجتماعی مطرح شد که در سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری و قوانین برنامه پنجم و ششم نیز مورد توجه و تاکید قرار گرفته، اما تاکنون به دلایل مختلف عملیاتی نشده است.

مدیران غیرمتخصص و ناآشنا با مدیریت صندوق های بازنشستگی
وی بکارگیری مدیران ناآشنا به حوزه بازنشستگی و محاسبات بیمه ای را از دیگر موانع اصلاحات صندوق ها دانست و افزود: مدیران غیرمتخصص و ناآشنا با مدیریت صندوق های بازنشستگی به دلیل عدم شناخت نظام بازنشستگی، عدم شناخت جامعه بازنشستگان، نداشتن تخصص در حوزه بیمه و بازنشستگی، عدم درک شرایط جامعه، بی توجهی به پایداری صندوق و غیره خود به یکی از موانع اصلاح صندوق ها تبدیل شده اند. 
ابراهیم زاده پایین بودن سن بازنشستگی را یکی از عوامل عمده در بروز مشکل در صندوق های بازنشستگی عنوان کرد و گفت: در خصوص سن بازنشستگی هنگام برقراری حقوق که در صندوق بازنشستگی کشوری حدود 51 سال است، به اصطلاح چوب حراج به منابع صندوق ها می زند و خسارت های جبران ناپذیری از این ناحیه به صندوق ها وارد می شود. 
وی تصریح کرد: طی سال های مختلف دولت ها، مجلس شورای اسلامی، مدیران صندوق ها و بسیاری از نهادهای تصمیم گیر در عدم موفقیت اصلاحات صندوق های بازنشستگی و همچنین ناکارآمدی آنها دخالت داشته اند.

جزیره ای عمل کردن دستگاه های اجرایی
معاون فنی صندوق بازنشستگی کشوری، جزیره ای عمل کردن دستگاه های اجرایی به ویژه در حوزه صندوق بازنشستگی کشوری را از دیگر عوامل خسارت به منابع این صندوق ها برشمرد و افزود: دستگاه های اجرایی نفوذ بسیار زیادی در این حوزه دارند و تصمیم گیری های جزیره ای دستگاه ها به خصوص در مورد تعیین حقوق دستمزد شاغلان سبب شده تا تبعیض بین شاغل و بازنشسته و حتی بازنشسته یک دستگاه با دستگاه دیگر و بازنشستگان در یک دستگاه که از قوانین یکسانی تبعیت می کنند، بسیار افزایش یافته و این تبعیض ها به نارضایتی دامن زده است. 
 

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =