اجلاس کوالالامپور، ابتکاری برای راهبردهای جدید در جهان اسلام

تهران- ایرنا- اجلاس «کوالالامپور ۲۰۱۹» به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای جهان اسلام در رسانه‌های مختلف آسیایی انعکاس داشته است. برخی  از آن‌ها از این حرکت به عنوان ابتکار ماهاتیر برای طرح مسائل جهان اسلام  و یافتن راهبردها و ایده های جدید در رفع آن‌ها یاد کرده‌اند.

 این اجلاس  رهبران مالزی، اندونزی، پاکستان، ترکیه، ایران و قطر  را به همراه بییش از ۴۰۰ روشنفکر، محقق و اندیشمند مسلمان از سراسر جهان گرد هم می آورد تا مسائلی در جهان اسلام که رویکردهای مختلفی را در میان کشورهای اسلامی ایجاد کرده، مورد بحث و بررسی قرار دهد.

 حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران هم صبح روز سه شنبه به دعوت ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی برای شرکت در «اجلاس بین المللی کوالالامپور ٢٠١٩» عازم این کشور شد. شیخ تمیم حمد آل ثانی امیر قطر، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، عمران خان نخست وزیر پاکستان از جمله رهبران دعوت شده برای شرکت دراین اجلاس هستند.  

اجلاس سران کوالالامپور ۲۰۱۹ که در روزهای ۱۸ تا ۲۱ دسامبر (۲۷ تا ۳۰ آذر) در مرکز همایش‌های کوالالامپورپایتخت مالزی برگزار می‌شود، مسایل مربوط به مسلمانان را درهفت محور کاری شامل توسعه و حاکمیت، یکپارچگی و حکومت خوب؛ فرهنگ و هویت، عدالت و آزادی؛ صلح، امنیت و دفاع، تجارت و سرمایه گذاری، و مدیریت اینترنت و فناوری مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.  

احیای تمدن اسلامی، یافتن راه حل‌های جدید و کارآمد برای مشکلات مبتلا به جهان اسلام، مشارکت در بهبود امور مسلمانان، ملل مسلمان و ایجاد شبکه جهانی میان رهبران اسلامی، روشنفکران، دانشمندان و متفکران از جمله اهداف این اجلاس چهار روزه اعلام شده است.  

پیشتر دبیر اجلاس سران کوالالامپور ۲۰۱۹ گزارش داد : تاکنون رهبران، مقام‌ها، شخصیت‌های سیاسی و اندیشمندان از ۵۲ کشور، شرکت خود در این اجلاس را مورد تائید قرار دادند.  

آسیا تایمز در این زمینه نوشت:: رهبران دعوت شده برای شرکت  دراین اجلاس  همگی از حامیان اسلام سیاسی هستند. جهان اسلام دارای مسائل زیادی است و اجلاس کوالالامپور که ابتکار ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی محسوب می شود، درتلاش برای طرح چالش های موجود درجهان اسلام است.

اکونومیک تایمز نیز در این مورد نوشت: مساله کشمیر احتمالا یکی از مهمترین موضوعات مطرح در این اجلاس خواهد بود. مالزی، ترکیه و پاکستان رویکرد و مواضع همسویی تاکنون دراین زمینه داشته اند.

این رسانه نوشت: در این اجلاس نمایندگانی از عربستان حضور ندارند و یوسف مجاهد روا وزیر امور مذهبی مالزی گفته است که نشست کوآلامپور ۲۰۱۹  یک بستر مهم برای رساندن پیام راستین اسلام که همان صلح است، به دنیا خواهد بود و شرکت کنندگان  مسائل مربوط به افراط گرایی و اسلام هراسی را به بحث و بررسی خواهند گذاشت.

"منا اف ان" رسانه چندمیلیتی عربی نیز هم نوشت: دربار سلطنتی قطر اعلام کرده که امیر قطر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی با ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی در جریان اجلاس اخیر دوحه دیدار و گفت و گو داشته و دو طرف توافق کردند تا همکاری های دو جانبه را بهبود بخشند.

این رسانه افزود: احتمالا در جریان حضور امیر قطر در اجلاس کوالالامپور ۲۰۱۹، تفاهم نامه ای میان قطر و مالزی برای گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری منعقد شود.

گلوبال ویلج اسپیس تارنمای خبری پاکستان نیز دراین زمینه نوشت: اجلاس مالزی می تواند ابتکار اولیه ای برای ارائه راهبردهای جدید و راه حل های کارآمد مسائل جهان اسلام باشد و نتایج آن در اجلاس آتی سازمان کنفرانس اسلامی مطرح و مورد پیگیری قرار گیرد.

مالایی میل روزنامه مالزیایی در گزارش خود از اجلاس کوالالامپور از این رویداد بین المللی به عنوان عرصه ای برای تمرکز برای مسائل مبتلا به جهان اسلام و یافتن راهکارهای جدید یاد کرد.

بورنئوپست روزنامه عمدتا مالایی تبارهای جنوب شرق آسیا هم دراین زمینه نوشت: ماهاتیر محمد بارها با طرح چالش های مختلف جهان اسلام به دنبال یافتن راهکارهایی برای بهبود امور مسلمانان در جهان بوده و اجلاس کوالالامپور با این هدف برگزار می شود.

این روزنامه به نقل از ماهاتیر نوشت: جهان اسلام دارای چالش های زیادی است که رفع آن ها کاری بسیار دشوار است اما لازم است طرح های این اجلاس توسط دولت های مسلمان مورد حمایت قرار گیرند تا تحقق عملی یابند.

ماهاتیر افزود: مهم نیست که چند ایده درخشان دراجلاس کوالالامپور مطرح شود اما بدون حمایت رهبران و دولت ها و ملل مسلمان، این ایده ها همچنان ایده باقی می مانند و امید من این است که شرکت کنندگان در اجلاس تصمیمات و بیانیه این اجلاس را به طور عملی مورد پیگیر قرار دهند.

روحانی: سیاست نگاه به شرق  از اهداف جمهوری اسلامی است

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی نیز صبح روز سه شنبه پیش از عزیمت به مالزی برای شرکت در اجلاس بین المللی کوالالامپور ٢٠١٩ و ژاپن اظهار داشت: شرایط فشار ظالمانه و تحریم غیر قانونی آمریکا حرکت پایدار نخواهد بود و  همه کشورها خواستار رابطه نزدیک و خوب با ایران هستند مخصوصا کشورهایی که از نظر سنتی روابط خوبی از گذشته داشتیم.

روحانی سیاست نگاه به شرق و روابط نزدیک تر با کشورهای مهم آسیایی به خصوص مالزی و ژاپن همواره جز اهداف جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و گفت : سفر به مالزی و ژاپن بنا به دعوت نخست وزیران دو کشور انجام می شود

رییس جمهوری با بیان این که در بخش اول سفر به مالزی عمدتا روابط چند جانبه دنیای اسلام مورد بررسی قرار می گیرد، اظهارداشت: در اجلاس سران  کوالالامپور کشورهای مهمی از دنیای اسلام در سطح سران در آن شرکت می‌کنند.

روحانی تصریح کرد: سران کشورهای ایران، ترکیه، پاکستان، قطر، مالزی و اندونزی جزو سرانی هستند که در این اجلاس که مسبوق به سابقه است، شرکت می‌کنند و در سال‌های گذشته نیز در سطح نخبگان جلساتی در مالزی داشته است و این دوره پنجمین اجلاس است اما اولین اجلاس در سطح سران برگزار می‌شود.

رییس جمهوری افزود: دنیای اسلام پتانسیل‌های و ظرفیت‌های بسیار بزرگی از نظر جغرافیایی انرژی و جمعیت و صنعت و فرهنگ دارد اما متاسفانه با مشکلاتی مانند تروریسم مواجه است. تروریسم جنگ و خون‌ریزی و مداخلات خارجی و عدم شرایط لازم برای توسعه مورد نیاز جهان اسلام از مهمترین مشکلات کشورهای مسلمان است.

روحانی گفت: ایران و مالزی در زمینه مسایل منطقه‌ای و جهان اسلام نظرات مشترک فراوان دارند، هر دو کشور اسلام رحمانی و اعتدالی را مورد توجه قرار داده اند و معتقدیم مسایل دنیای اسلام از طریق گفت و گو باید حل و فصل شود 

روحانی اظهار داشت : جهان عاری از خشونت سیاستی است که همواره در سازمان ملل اعلام کرده‌ام که منجر به دوبار تصویب قطعنامه‌ای مهم در مجمع عمومی تحت عنوان امنیت و تعامل مطرح شد.

رییس جمهوری با بیان اینکه مسایل منطقه تنها از طریق گفت و گو حل می شود، گفت: امسال در سازمان ملل نیز مسأله صلح هرمز را تحت عنوان طرح امید مطرح کردیم که مورد استقبال اکثر کشورها، نخبگان و روشنفکران قرار گرفت.  

وی اجلاس کوالالامپور را یک قدم جدید و مهم با یک ترکیب خاص از کشورهای بسیار مهم و تأثیرگذار برای دنیای اسلام  عنوان کرد و افزود: برخی از این کشورها از نظر توسعه‌ای و برخی دیگر از نظر نظامی پیشرفته هستند و برخی دیگر هم از نظر انرژی جایگاه خاصی دارند و ما برای این اجلاس اهمیت فراوانی قابل هستیم.

روحانی بیان کرد: به طور طبیعی در این سفر ملاقات‌های دو جانبه هم با مقامات کشور دوست مالزی با نخست وزیر این کشور و هم با برخی کشورهای دیگر که در این اجلاس حضور دارند، خواهیم داشت.   
 

تسهیل در روابط دوجانبه ایران و ژاپن از اهداف سفر روحانی به توکیو
رییس جمهوری در ادامه درخصوص سفر خود با ژاپن هم گفت: ایران و ژاپن همواره دو کشور دوست بودند اما از ابتدای دولت یازدهم و در طول ۶ سال گذشته ما روابط بسیار نزدیکی با آبه شینزو نخست وزیر ژاپن داشتیم در تمام این ٧ سال که به سازمان ملل سفر کردم دیدار با وی یکی از برنامه‌های کاری من بوده است همچنین در حاشیه اجلاس‌های دیگر نیز با آقای آبه دیدار و گفت وگو کردم.  

روحانی با اشاره به تعداد ملاقات‌هایی که نخست وزیر ژاپن داشته است، بیان کرد: در خرداد ماه ٩٨ نیز وی به تهران آمد علاوه بر گفت‌وگو با اینجانب با رهبر معظم انقلاب هم دیدار کرد که بحث‌های بسیار خوبی درباره روابط دو جانبه و مسایل مختلف انجام شد در مهر ماه در نیویورک نیز ملاقات مفصلی با یکدیگر داشتیم و در این سفر سومین دیدار ما در سال ٩٨ انجام خواهد شد.


رییس جمهوری با بیان این که امسال نودمین سال روابط سیاسی ایران و ژاپن است، گفت: ژاپنی‌ها بعد از انقلاب سرمایه گذاری اقتصادی در ایران انجام دادند و الان هم در زمینه مسایل محیط زیستی مذاکرات تنگاتنگ و نزدیک داریم.

روحانی کاهش در روابط با ژاپن را موقت دانست گفت: این کاهش در روابط به دلیل شرایط فشار ظالمانه و تحریم‌های غیر قانونی آمریکا است که این تحریم‌ها  ناپایدار خواهد بود.  

وی تصریح کرد: همه کشورهای جهان مخصوصا کشورهایی که به صورت سنتی با ایران رابطه سنتی از گذشته دارند خواستار روابط نزدیک و خوب با ما هستند

وی اظهارداشت: در سفر به ژاپن درباره  تسهیل در روابط دوجانبه تهران و توکیو و مسایل مهم میان دو کشور بحث و گفت و گو می کنیم، البته یکی از مسائلی که آقای آبه در تهران و نیویورک مورد توجه قرار می‌داد، امنیت منطقه به خصوص امنیت کشتیرانی بود و در دیدارهای دو جانبه همواره در این زمینه با هم رایزنی می کردیم که قاعدتاً در این سفر نیز در این مسایل با هم گفت و گو خواهیم کرد.

رییس جمهوری تاکید کرد: دیدار ما با مقامات ژاپن در چارچوب دیدارهای دو جانبه است اما دیدارهای ما در مالزی چندجانبه و مربوط به جهان اسلام است که امیدواریم هر دو سفر مایه خیر و برکت برای همه کشورها به ویژه برای ایران عزیز شود.
حجت الاسلام و المسملین حسن روحانی رییس جمهوری صبح امروز سه شنبه با بدرقه علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری و اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری تهران را به مقصد کوالالامپور ترک کرد.
رییس جمهوری همچنین قرار است در ادامه این سفر به ژاپن سفر کرده و با مقامات این کشور دیدار و گفت و گو کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =