تفاهم مقدماتی برای ایجاد شهرک‌های شیمیایی و پتروشیمی در فارس

شیراز-ایرنا- مصوبه ۱۱ ساله‌ در زمینه ساخت پتروشیمی‌ در نقاط مختلف استان فارس به دلایل و مشکلات مختلف هنوز اجرایی نشده است اما حال مدیریت ارشد استان فارس عزم خود را جزم کرده است تا این مصوبه اجرایی و عملیاتی شود.

بلاتکلیفی ساخت پتروشیمی در نقاط مختلف استان فارس تا جایی پیش رفت که در سال‌های گذشته بحث جابه جایی این پتروشیمی‌ها به خلیج فارس مطرح شد اما با رایزنی‌های صورت گرفته این بحث منتفی شد.
عنایت‌الله رحیمی استاندار فارس برای تحقق این موضوع نشست‌هایی با فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) داشته است که نتیجه این نشست‌ها منجر به تفاهم اولیه برای مشارکت این قرارگاه و حل مساله پتروشیمی‌ها در استان فارس شده است.
استاندار فارس در این زمینه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به جلسه سه‌شنبه هفته گذشته خود با فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه اجرای پروژه‌های پتروشیمی در استان بیش از ۱۱ سال طول کشیده است باید تصمیم‌گیری شود و یک مجموعه نیز مسوولیت آن را بپذیرد.
رحیمی افزود: اینکه بخواهیم خودمان را با چالش‌های دادن وعده و وعید مواجه کنیم و به دنبال توفیقات محلی باشیم، خیلی مدنظر من نیست برای من مهم است که در استان این پروژه‌ها عملیاتی باشد و مردم بتوانند از آن سود ببرند و حداقل اشتغالی ایجاد شود.
وی ادامه داد: مقرر شده تا در چهار شهرستان فیروزآباد، جهرم، داراب و فسا، چهار شهرک شیمیایی و پتروشیمی ساخته شود که اشتغالی بیش از خود پتروشیمی دارد.
استاندار فارس گفت: راه‌اندازی این چهار شهرک پتروشیمی، اشتغال بیشتری ایجاد می‌کند و فرآیند بالادستی شرکت‌های پتروشیمی است و آلودگی کمتری برای محیط زیست دارد.
رحیمی افزود: پتروشیمی‌ها در استان در جایی که آب و تاسیسات لازم وجود داشته باشد مستقر می‌شوند و اشتغال آن نیز در اختیار نیروی کار استان خواهد بود.
وی ادامه داد: مذاکرات را با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) انجام داده‌ایم و به توافق مقدماتی در این زمینه دست یافتیم؛ صندوق توسعه ملی و بانک ملی نیز در این زمینه اعلام آمادگی کردند.
وی اضافه کرد: یک مقدار مشکل به علت گذشت زمان در صندوق توسعه ملی داریم که پیگیر هستیم تا این مشکل نیز حل شود.
 

اخبار مرتبط