هشت میلیارد ریال برای بازسازی بافت تاریخی سبزوار هزینه شد

سبزوار- ایرنا- هشت میلیارد ریال برای بازسازی و جداره سازی بافت قدیمی سبزوار با هدف احیای هویت و اصالت تاریخی این شهر هزینه شد.

رییس پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: مسیربازسازی بافت تاریخی سبزوار از میدان کارگر تا دروازه عراق این شهر به طول ۱۵۰۰ متر است که در مرحله نخست جداره سازی ۴۰۰ متر آن انجام شده است.
محسن برآبادی افزود: همزمان با تکمیل جداره سازی خیابان بیهق از میدان کارگر تا میدان ۲۲ بهمن سبزوار، طرح مطالعاتی ادامه این مسیر نیز اجرا شده است.
وی ادامه داد: جداره سازی محور تاریخی خیابان بیهق توجه به احیای هویت و اصالت تاریخی است که در اجرای این طرح خیابان‌ها، گذرگاه‌ها و اماکن واقع در بافت تاریخی سبزوار با آجر، کاشی و مصالح سنتی ترکیب می‌شود.
رییس پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار گفت: این شهر با معماری درونگرا و مصالح بومی خشتی و آجری در حاشیه کویر قرار دارد و بافت تاریخی آن با ۵۰ اثر تاریخی ثبتی و ۱۰۰ اثر شناسایی شده شامل مسجدجامع، بازار و محلات مسکونی ۱۸۰ هکتار وسعت دارد.
پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار سال۹۶ با هدف صیانت از آثار تاریخی و توسعه گردشگری در محل خانه امین‌التجار مشهدی این شهر راه‌اندازی شد.
۹۶۰ اثر تاریخی، فرهنگی طبیعی و معنوی در سبزوار وجود دارد که تاکنون ۱۶۰ اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha