اسفتان بیگان، جانشین احتمالی وزیر امور خارجه آمریکا

تهران- ایرنا- خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه نوشت: دولت ترامپ تصمیماتی برای انتخاب "استفان بیگان" نماینده ویژه آمریکا در کره شمالی به جای پمپئو اتخاذ کرده است اما برخی سناتورهای بانفوذ ملاحظاتی در این خصوص دارند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سناتور کروز با نامزدی بیگان به عنوان وزیر خارجه آمریکا مخالفت کرده و از دولت ترامپ می‌خواهد تا در مقابل پذیرش بیگان به عنوان جانشین پمپئو، تحریم‌های آمریکا علیه ایران افزایش داده شود.  

پمپئو با تد کروز توافقاتی کرده و از او خواسته با انتصاب استفان بیگان به عنوان نفر دوم وزارت امور خارجه مخالفت نکند. 

 آسوشیتدپرس نوشته است انتصاب بیگان از آن جهت برای دولت ترامپ مهم است که احتمال دارد پمپئو قصد شرکت در رقابت‌ های انتخاباتی مجلس سنا داشته باشد. 

"متیو لی" خبرنگار آسوشیتدپرس می‌نویسد بیگان که از حمایت گسترده احزاب دموکرات و جمهوریخواه برخوردار است، در صورت کناره گیری پمپئو از سمت وزارت خارجه آمریکا و ورود به رقابت‌های مجلس سنا، می‌تواند به عنوان وزیر جدید وزارت امورخارجه آمریکا معرفی شود.  

اگرچه در هفته گذشته زمزمه‌هایی برای کناره گیری پمپئو از وزارت امورخارجه آمریکا در برخی از رسانه‌ها منتشر شده است اما تا کنون دولت ترامپ هیچ موضعی در این مورد اتخاذ نکرده است.

مجله تایم برای اولین بار در ماه گذشته نوشت: پمپئو در هفته‌های اخیر به سه نماینده برجسته جمهوریخواه گفته است که قصد دارد از پست خود در دولت ترامپ استعفا دهد تا بتواند در انتخابات سال آینده از ایالت کانزاس نامزد مجلس سنای آمریکا شود.  

براساس این گزارش، پمپئو به نمایندگان جمهوریخواه گفته است که تنها مشکل نحوه خروج از دولت ترامپ است.

سه تن از نمایندگان جمهوریخواه در مصاحبه با تایم گفتند: قرار بود پمپئو تا اوایل بهار سال آینده در وزارت امورخارجه باقی بماند، اما تحولات اخیر از جمله تحقیق در مورد استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان موجب اخلال در روابط پمپئو با ترامپ شده است.  
نمایندگان جمهوریخواه در پاسخ به زمان خروج پمپئو از کابینه ترامپ می‌گویند: تصمیم پمپئو برای استعفا با توجه به توانایی‌های وی در مدیریت زمان ممکن است در زمان مناسبی صورت گیرد.

به دنبال افشای خبر استعفای پمپئو، مجله تایم نوشت: هیچ نشانه‌ای از اینکه وی موضوع کناره گیری از وزارت خارجه را با رئیس جمهوری در میان گذاشته باشد، وجود ندارد.  

پیش از این نیز به دنبال انتشار برخی اخبار مبنی بر استعفای وزیر امورخارجه آمریکا، دستیاران پمپئو این خبرها را انکار کردند.  

از زمان روی کار آمدن ترامپ تعداد زیادی از مقام‌های کابینه او اخراج یا مجبور به استعفا شده‌اند.  

با این حال پمپئو یکی از مقام‌های نزدیک به ترامپ محسوب می‌شود به طوری که رییس جمهوری آمریکا به «مجله نیویورک» گفته است که با همه اطرافیانش به غیر از یک نفر، آن هم پمپئو اختلاف نظر داشته‌است.  

پمپئو که گرایش مذهبی افراطی اونجلیک و دیدگاه‌های جنگ طلبانه‌ای در جهان دارد، توانسته با اجرای مو به موی خواسته‌های ترامپ و راضی نگه داشتن وی، جایگاه خود را در کشتی پرتلاطم کابینه ترامپ تثبیت کند و مانع از گرفتار شدن به سرنوشت "رکس تیلرسون" شود.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =