چراغ سبز جانسون به انتشار گزارش جنجالی دخالت روسیه در انگلیس

لندن – ایرنا – بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس سرانجام با انتشار گزارش جنجالی درباره نفوذ روسیه در فرآیندهای سیاسی انگلیس موافقت کرده اما بعید است پیش از پایان سال جاری میلادی منتشر شود.

یک سخنگوی دفتر نخست وزیر انگلیس عصر دوشنبه با اعلام این مطلب به خبرنگاران گفت؛ کمیته اطلاعات و امنیت پارلمان درباره زمان دقیق انتشار این گزارش تصمیم گیری خواهد کرد.

اعضای کمیته اطلاعات و امنیت پارلمان فروردین گذشته در جلسه‌ای که با حضور آژانس‌های اطلاعاتی انگلیس نظیر جیسیاچ‌کیو، ام‌آی۵ و ام‌ای۶ برگزار شد، نسبت به تلاش‌های روسیه برای تأثیرگذاری بر نتیجه همه‌پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ و انتخابات سراسری سال ۲۰۱۷ ابراز نگرانی کردند.

نمایندگان مجلس انگلیس پیش از انحلال پارلمان اصرار داشتند تا گزارش یادشده و ابعاد نفوذ سایبری روسیه در این کشور منتشر شود اما دولت این درخواست را به بعد از انتخابات یعنی ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) موکول کرده است.

در گرماگرم برگزاری کارزارهای انتخابات، حزب کارگر به عنوان اصلی‌ترین جریان اپوزیسیون دولت محافظه‌کار اعلام کرد که هدف حمله سایبری قرار گرفته است.

هرچند مقام‌های رسمی انگلیس هنوز درباره هویت هکرها اطلاعاتی را منتشر نکرده اما در فضای افکار عمومی این کشور، روسیه همواره در صدر فهرست کشورهای متهم به حملات سایبری قرار دارد.

بوریس جانسون اواخر آبان‌ماه گذشته اعلام کرد که هیچ مدرکی دال بر دخالت روسیه در فرآیندهای سیاسی این کشور وجود ندارد.  با این حال ادعای امروز سخنگوی جانسون با ادعای پیش از برگزاری انتخابات که گفته شده بود انتشار گزارش روسیه نیازمند امضای نهایی نخست وزیر انگلیس است به طور آشکار در تناقض است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =