هدف سفر معاون وزیرخارجه آمریکا به بیروت چیست؟

بیروت – ایرنا - نخستین تحرک دیپلماتیک آمریکا در قبال لبنان از زمان آغاز اعتراض مردم این کشور در ۲۵ مهر ماه، با سفر پیش روی «دیوید هیل» معاون سیاسی «مایک پمپئو» وزیر امورخارجه آمریکا به بیروت انجام خواهد شد.

قرار است هیل در پایان هفته‌ی جاری و پیش از تعطیلات به مناسبت ۲۵ دسامبر سالروز تولد عیسی مسیح (ع) و عید سال نو میلادی به لبنان سفر و با مقام‌های این کشور دیدار و گفت‌وگو کند.

آخرین سفر دیوید هیل به لبنان دوازدهم ماه ژانویه سال جاری میلادی (دی ماه ۱۳۹۷ خورشیدی ) بود و او در آن سفر با «سعد حریری» نخست وزیر، «نبیه بری» رییس مجلس ملی و «جبران باسیل» وزیر امورخارجه لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد.

معاون سیاسی پمپئو پس از دیدار ۱۱ ماه گذشته خود با سعد حریری تصریح کرده بود: «نباید در لبنان هیچ گروه مسلحی حضور داشته باشد؛ گروهی که تونل‌های زیرزمینی برای اهداف نظامی احداث می‌کند یا زرادخانه موشکی برای برهم زدن ثبات منطقه می‌سازد».

منظور هیل از گروه ، حزب‌الله لبنان بود و او در دیدارش با حریری، آشکارا این حزب را یک "گروه تروریستی" توصیف کرد.

دیوید هیل در بیروت گفته بود: «آمریکا در تلاش است با فعالیت‌های خطرناک در منطقه و پشتیبانی مالی از سازمان‌های تروریستی مثل حزب‌الله مقابله کند».

پیش بینی می‌شود هدف سفر هفته‌ی جاری دیوید هیل به بیروت و دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های سیاسی و حزبی لبنان، تکرار سخنان گذشته‌اش و فشار سیاسی به حزب‌الله باشد. از این رو حزب‌الله و شماری از علمای شیعه و اهل سنت و جماعت که در «تجمع علمای مسلمین لبنان» گرد هم آمده اند پیشاپیش پاسخ خود را به موضع گیری هیل و اهداف سفرش به بیروت، آماده و ارایه کرده‌اند.

برای نمونه «نبیل قاووق» عضو شورای مرکزی حزب‌الله لبنان دیروز (یکشنبه) هدف سفر معاون سیاسی وزیر امورخارجه‌ی آمریکا به بیروت را برافروختن فتنه و درگیری داخلی و ایجاد تنش در جامعه ی لبنان توصیف کرد.

به گفته‌ی وی آمریکا راه دشمنی با لبنان را در پیش گرفته و یکی از اهدافش تضعیف قدرت دفاعی این کشور در رویارویی با رژیم اسراییل است و مقام‌های کاخ سفید همواره از جمله در جنگ ۳۳ روزه در تابستان ۱۳۸۵ خورشیدی از این رژیم طرفداری و پشتیبانی کردند.

نبیل قاووق اظهار کرد: تروریست خواندن حزب‌الله توسط آمریکایی‌ها نه تنها  این حزب را تضعیف نکرده بلکه به شمار طرفداران حزب‌الله در لبنان و محبوبیت «سید حسن نصرالله» دبیرکل آن افزوده است.

وی تاکید کرد: نظرسنجی‌هایی که خود آمریکایی‌ها انجام داده‌اند این نکته را تایید می‌کند.

تجمع علمای مسلمین لبنان هم دوشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد آمریکا در پی سوء استفاده از وضع کنونی لبنان است و معاون وزیر امور خارجه آمریکا در تلاش است شروط خود را بر دولت آینده‌ی لبنان و به نفع رژیم صهیونیستی تحمیل کند.

در این بیانیه آمده است: دیوید هیل و دولت آمریکا و رژیم صهیونیستی نمی توانند پیشرفت محور مقاومت در همه‌ی جبهه‌ها و به خصوص در لبنان را متوقف کنند.

پیش از این و در سفر قبلی هیل به بیروت، نبیه بری رییس مجلس و رهبر جنبش شیعی امل تجاوزهای روزانه رژیم اسراییل به خاک لبنان و نقض مکرر قطعنامه ۱۷۰۱  سازمان ملل، توسط این رژیم را به مقام آمریکایی یادآور شده بود.

در قطعنامه‌ی یاد شده که پایان تابستان ۱۳۸۵ و پس از جنگ ۳۳ روزه‌ی رژیم اسراییل علیه حزب‌الله، در شورای امنیت سازمان ملل منتشر شد، این رژیم ملزم شده بود به تجاوزهای هوایی، دریایی و زمینی به تمامیت سرزمینی لبنان پایان دهد.

از سوی دیگر ماه گذشته میلادی (آبان ماه) دیوید هیل در  واشنگتن گفته است: کاخ سفید از ۶ ماه گذشته کمک‌های مالی و تجهیزاتی سالانه‌ی خود را به ارتش لبنان که ارزش آن حدود صد میلیون دلار است متوقف کرده زیرا اختلافاتی درباره نحوه‌ی کاربرد و کارآمدی این کمک‌ها وجود دارد.

برخی از مقام‌های سیاسی و حزبی لبنان این اقدام آمریکا را تضعیف ارتش کشورشان قلمداد کردند.

روزنامه مسیحی «النهار» روز دوشنبه به نقل از منابع مطلع نوشت که دیوید هیل با «جبران باسیل» وزیر خارجه لبنان و رهبر «جریان آزاد ملی» که هم پیمان حزب‌الله است دیدار نخواهد کرد و می‌توان این تصمیم او را یک پیام مستقیم دیپلماتیک به لبنانی‌ها دانست.

افزون بر این، آمریکا به تازگی مدعی شده که « حزب‌الله از طریق روابط سیاسی و تجاری و فرار مالیاتی، شرکت‌های به ظاهر قانونی را در برخی کشورهای آفریقایی برای جمع آوری کمک مالی ، به استخدام خویش در آورده است».

با این همه حزب‌الله معتقد است این اتهام‌ها با هدف فشار بر مقاومت و ایجاد فتنه در لبنان و مصادره‌ی جنبش اعتراضی مردم این کشور به نفع واشنگتن، مطرح می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =