پژوهش‌ها باید دارای بازدهی مناسب برای حل مسائل جامعه باشند

اصفهان- ایرنا- رییس دانشگاه اصفهان گفت: پژوهش‌ها باید در راستای حل مسائل جامعه بوده و خروجی و بازدهی مناسب داشته باشند.

هوشنگ طالبی، عصر دوشنبه در مراسم ویژه "هفته ملی پژوهش" و تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه اصفهان در این دانشگاه افزود: شایسته است پژوهش‌ها در راستای حل مسائل اجتماعی و جامعه صورت بگیرد که البته کمی از این مقوله دور افتاده‌ایم.
وی با اشاره به لزوم اثربخش بودن پژوهش‌ها ادامه داد: نباید از موضوع توسعه مرزهای دانش غافل ماند زیرا تلاش برای توسعه مرزهای دانش از وظایف پژوهشگران و فناوران دانشگاهی است.
رییس دانشگاه اصفهان، هفته پژوهش را بهانه‌ای برای پاسداشت خدمات و فعالیت‌های پژوهشی محققان و نیز تلاش برای فعالیت‌های گسترده‌تر در سال‌های آینده دانست و تصریح کرد: هر سال شاخص‌های پژوهشی در دانشگاه اصفهان نسبت به سال‌های قبل بهتر می‌شود.
وی یادآور شد: در زمینه بررسی پژوهش‌ها بهتر است شاخص‌های کیفی‌تر مورد بررسی قرار بگیرد.
طالبی با اشاره به ضرورت داشتن نقشه راه فردی، گروهی و دانشگاهی برای پژوهش‌ها اظهار داشت: هر سال مقالات داخلی و خارجی دانشگاه‌ها افزایش می‌یابد که موجب ارتقاء سطح کیفی دانشگاه می‌شود که جای تقدیر از محققان و پژوهشگران دارد.
عضو هیات علمی گروه ریاضی دانشگاه اصفهان و استاد نمونه کشور در سال ۹۸ نیز در این مراسم گفت: فعالیت‌های اعضای هیات علمی و پژوهشگران باید به نفع کشور و مردم باشد.

سعید اعظم با اشاره به اینکه نتایج پژوهش‌های برخی از رشته‌ها مانند پزشکی و داروسازی سریعتر از رشته‌های علوم پایه حاصل می‌شود، افزود: پژوهش مانند یک بسته تحقیقی است که اگر همه اجزای آن به‌خوبی کار نکند و پیش نرود، آن پژوهش به موفقیت دست نخواهد یافت.

وی ادامه داد: اعضای علمی دانشگاه‌ها باید عمر علمی خود را در راستای پژوهش‌های کاربردی و مناسب صرف کنند تا نتایج مفیدی برای کشور داشته باشد.

برنده جایزه ملی علامه طباطبایی همچنین با تاکید بر ضرورت استخدام اعضای هیات علمی شایسته داری روحیه و سابقه پژوهشگری تصریح کرد: انتخاب این اعضای هیات علمی باید با دقت و ظرافت تمام صورت پذیرد.

وی بیان کرد: اگر پژوهشگران مراودات علمی در سطح جهانی نداشته باشند اطلاعات و پژوهش‌های آنها به روز نبوده و در مسیری مناسب پیش نخواهد رفت.

اعظم اظهارداشت: البته این نکته را نباید فراموش کرد که به‌دلیل مسائل فعلی کشور، مراودات علمی جهانی با سایر کشورها کمی دشوار شده‌ اما حضور در سمینارهای علمی بین‌المللی لازمه پژوهش‌های کیفی است.

وی همچنین وجود امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در دانشگاه‌ها، حقوق کافی برای اعضای هیات علمی و آزادی ذهن آنان، سیاستگذاری درازمدت، داشتن نقشه راه، امنیت شغلی و نیز پیشگیری از تغییر مداوم قوانین دانشگاهی و علمی را از بسترهای مورد نیاز برای ایجاد شرایط لازم پژوهش‌های مفید علمی دانست.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: فرایندهای کاری و پژوهشی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها باید در درازمدت بررسی و سنجیده شود.

وی تاکید کرد: مسوولان دانشگاه‌ها باید امنیت کاری و پژوهشی اعضای هیات علمی را فراهم کنند.
در پایان این مراسم از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه اصفهان در بخش‌های مختلف تجلیل شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شورای فرهنگ عمومی کشور ۲۵  ‪  آذر را به نام "روز پژوهش" و در سال ۱۳۷۹ نیز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، چهارمین هفته آذر را "هفته پژوهش" اعلام کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =