بارش ها در کهگیلویه و بویراحمد ادامه می یابد

یاسوج- ایرنا- کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: بر اساس آخرین تصاویر ماهواره ای  و رادار هواشناسی حاکی از بارش های شدید سیلابی به همراه رعدوبرق و وزش باد شدید در مناطق وسیعی از استان می باشد که اوج فعالیت این سامانه تا ساعت ۳ بامداد فردا ادامه دارد.

 ولی بهره مند روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بارش های اخیر استان تا ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه امروز تنگ سرخ ۲۶، مارگون ۲۴، ابده گاه ۱۸
کاکان منصور خانی ۱۶، چرام ۱۵، دهدشت ۱۴، دیشموک ۱۱، سراسیاب یوسفی ۱۱، دژسلیمان ۱۰.۵، باشت ۱۰، قلعه دختر ۱۰، سی سخت ۹.۷، دوگنبدان ۹.۵، بوستان ۹، لیکک ۶.۷، امامزاده جعفر ۶.۶، یاسوج ۶.۱، گنجه ای ۶، جاورده ۶، لوداب ۶، موشمی زیلایی ۶ و قلعه رئیسی ۵ میلیمتر بوده است.

وی افزود: در این مدت با توجه به شدت بارش‌ها، طغیان رودخانه‌ها، مسیل‌ها، آبگرفتگی معابر عمومی و نیز اختلال در تردد جاده ای ناشی از کاهش دید افقی دور از انتظار نیست. 

بهره مند عنوان کرد: در زمان فعالیت این سامانه و پس از خروج آن به تدریج شاهد کاهش دما خواهیم بود به طوری که در مناطق سردسیری دما به زیر صفر خواهد رسید.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: اختلال در تردد جاده ای به دلیل لغزندگی و کاهش دید افقی و بارش برف در ارتفاعات و برخی مناطق سردسیری محتمل است که توصیه می شود افراد از تردد غیر ضروری به ویژه در محور های ارتباطی بپرهیزند.

بهره مند بیان کرد: ظرف ۲۴ ساعت گذشته گرمترین و سردترین نقاط کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب امامزاده جعفر ۲۲.۲ و یاسوج ۲ درجه سانتی گراد بوده اند.

 میانگین میزان بارش باران در استان در سال زراعی ۱۳۹۸-۱۳۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۲۱ میلیمتر کاهش یافته است.

دفتر مطالعات پایه منابع آب ایران کهگیلویه و بویراحمد را در سال زراعی ۹۷ و ۹۸ از نظر میانگین بارندگی استان‌ها در رتبه دوم پربارش ترین ها اعلام کرد.

بارش سال زراعی گذشته (۹۷-۹۸) ۸۹۱ میلیمتر بوده است.

کهگیلویه و بویراحمد با ۷۲۳ هزار نفر جمعیت یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

این استان یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =