دبیرکل ناتو از تشدید بی سابقه تنش در میان کشورهای عضو این پیمان خبر داد

تهران – ایرنا - «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز دوشنبه ۲۵ آذر گفت که این ائتلاف نظامی غربی با پیچیده‌ترین فضای امنیتی و اوج تشدید تنش میان کشورهای عضو از زمان تشکیل تاکنون مواجه است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ‌ این سخنان در حالی مطرح شد که اجلاس اخیر ناتو در انگلیس، صحنه اختلافات شدید سران کشورهای عضو بود.

استولتنبرگ که در کویت به مناسبت پانزدهمین سالگرد طرح «ابتکار همکاری استانبول» (آی‌سی‌آی) سخن می گفت، ‌ افزود: ما برای گرامیداشت هفتادمین سالگرد ائتلاف ناتو، ‌ در لندن بودیم و در تمام این سال ها، ‌ ناتو فضای امنیتی پیچیده تری از زمان حاضر را تجربه نکرده است.  

آی‌سی‌آی به منظور تقویت مناسبات امنیتی ناتو با خاورمیانه، ‌ از سوی این ائتلاف نظامی تاسیس شد. این طرح، ابتکارعمل ناتو است که پایه های آن در جریان اجلاس این سازمان در استانبول در سال ۲۰۰۴ بنا نهاده شد.

دبیرکل ناتو گفت: برای حفظ امنیت، ‌ باید چابک و آماده پاسخگویی تهدیدهای زمینی، ‌ هوایی، دریایی، فضایی و سایبری و عوامل کشورهای عضو و غیرعضو باشیم.

۲۹ کشور عضو ناتو پیشتر در ماه جاری در اجلاسی دو روزه در انگلیس متعهد شدند در برابر روسیه و تهدید تروریسم، متحد بمانند و چالش چین را جدی بگیرند.

اما رهبران ناتو درگیر مسائل و درگیرهای شخصی و سیاسی شدند، ‌ به طوری که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا را فردی دورو خواند. گروهی از سران ناتو از جمله ترودو در ضیافت شام کاخ باکینگهام، رییس جمهوری آمریکا را دست انداختند.

اجلاس ناتو همچنین با دیدگاه امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه مبنی بر این که این ائتلاف دچار مرگ مغزی شده است، ‌جنجالآفرین شد.

سازمان آتلانتیک شمالی مدت‌ها است که با شکاف درونی روبه رو است، اما برخی اعضای این سازمان حاضر به پذیرش اختلافات نیستند.  ۹۱۰۹

با این‌حال، استولتنبرگ در روز نخست نشست لندن بشدت بر ضرورت هماهنگی و اتحاد اعضا تاکید کرد و از شعار " یکی برای همه و همه برای یکی" به عنوان هدف مهم این سازمان یاد کرد و بطور ضمنی تاییدکرد که در موضوع‌های بنیادین، اختلاف میان اعضا عمیق است.

حضور ترامپ در کاخ سفید یکی از مهمترین دلایل تضعیف این سازمان ارزیابی می‌شود زیرا پیشتر ناتو را بی‌فایده خوانده بود و اکنون بشدت در حوزه‌های مدیریتی و هزینه‌ای با اعضای مهم بویژه با فرانسه و آلمان اختلاف نظر دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =