۲۵ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۲۱
کد خبرنگار: 1154
کد خبر: 83596952
۰ نفر

برچسب‌ها

یک واحد رنگرزی سنتی در میبد افتتاح شد

یزد- ایرنا- یک واحد رنگرزی سنتی با اشتغالزایی چهار نفر روز دوشنبه در حمام قدیمی رکن آباد میبد افتتاح شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی میبد در حاشیه افتتاح این کارگاه گفت: کارگاه دایر شده در زمینه رنگ‌های گیاهی برای رنگ کردن نخ های پنبه‌ای که در بافت زیلو و نیز کاربافی کاربرد دارد فعالیت می‌کند.

رسول مشتاقیان افزود: این کارگاه سومین کارگاه رنگرزی شهرستان است که شروع به کار کرده‌ است.

مسئول کارگاه رنگرزی و دانشجوی ارشد رنگرزی هم گفت: چند سال پیش با توجه به پیشنهاد شرکت تعاونی زیلوبافان میبد، رنگرزی سنتی را به صورتی محدود آغاز کرده و طی چند سال با انجام تحقیقات و آزمایش های متعدد به رنگ‌های استاندارد مطلوب دست یافتیم.

علی عابدنیا که  قبل از مشغول شدن به رنگرزی  به صورت حرفه‌ای در بخش طراحی و تولید فرش بصورت محدود فعال بوده‌است ، افزود: رنگرزی طبیعی پنبه جزو رنگرزی‌های سخت می‌باشد و نسبت به رنگرزی طبیعی پشم و ابریشم شیوه ای متفاوت دارد و انرژی و زمان بیشتری در طی رنگ کردن الیاف مصرف می‌شود.

پزوهشگر رنگرزی زیلو، پوست گردو، روناس ، پوست  انار ،جاشیر قرمز،دانه گندل ، برگ مو واسپرک را از رنگزاهای مهم طبیعی برشمرد.

عابدنیا اظهار داشت : متاسفانه به علت ارزانی ، سرعت بالای رنگرزی و امکان رنگرزی به مقدار زیاد در یک پاتیل رنگرزی ، رنگرزی شیمیایی خیلی زود در کارگاه‌های رنگرزی ایران رونق گرفت و کارگاه‌های رنگرزی پنبه‌ای که در یزد و میبد فعال بودند دستخوش این تغییر شدند.

وی یادآور شد : درسال ۹۸ بازار پذیرش رنگرزی طبیعی را دارد و می طلبد تولید کنندگان و بافندگان زیلو بخشی از تولید خود را به رنگرزی طبیعی اختصاص بدهند.

دانشجوی ارشد رنگرزی  تصریح کرد: با توجه به اینکه رنگ طبیعی با استقبال بیشتری مواجه است همه کسانی که در بافت زیلو فعالیت دارند باید خودشان بخواهند از رنگهای سنتی استفاده کرده و آن را سفارش دهند.

عابدنیا با اشاره به وسایل آزمایشگاهی و ۲ پاتیل موجود در رنگرزی گفت : حدود ۵۰۰ میلیون ریال برای دایر کردن رنگرزی هزینه شده  و به یکصد میلیون ریال دیگر نیز نیاز است تا برای خرید تجهیزات و امکانات بیشتر و بهتر برای ادامه کار مداوم رنگرزی هزینه شود علی رغم اینکه این کار فضای بیشتری نیز نیاز دارد.

وی ادامه داد : این کارگاه تنها کارگاه رنگرزی طبیعی استان یزد مخصوص رنگرزی پنبه جهت زیلو کاربافی و دیگر دست بافته‌هاست.

حدود ۱۵ نفر در کارگاه‌های رنگرزی میبد مشغول به فعالیت هستند.

مرکز شهرستان ۱۰۴ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =