راه اندازی کارخانه آلومینیوم جنوب ۲۶ آذر در نخستین گام

تهران- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: براساس برنامه ریزی انجام گرفته ۲۶ آذر ماه ( فردا) کارخانه آلومینیوم جنوب ( منطقه ویژه اقتصادی لامرد فارس) راه اندازی می شود و تا پایان آذرماه تعداد ۱۰ دیگ به مدار تولید می پیوندد.

بنابرگزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، خداداد غریب پور تصریح کرد: قرار است روز سه شنبه( فردا) ۲ واحد در بخش احیا راه اندازی شود و از این مجتمع صنعتی به عنوان نمونه ای موفق از مشارکت بخش خصوصی در توسعه صنایع معدنی نام برد.
آلومینیوم جنوب در منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد در جنوب استان فارس که یک منطقه کمتر توسعه یافته محسوب می شود، واقع شده و از تاسیسات بندری نیز با هدف حمل و بارگیری مواد اولیه و صادراتی در منطقه پارسیان،( غرب استان هرمزگان) بهره می برد.

این مجتمع کامل ترین واحد آلومینیوم کشور است که همه بخش ها از حمل مواد،‌ تولید آند، تولید شمش و تا سایر زیربناها را در اختیار دارد.

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: پیش بینی می شود تولید نخستین شمش در بزرگ ترین پروژه آلومینیوم کشور تا پایان آذر ماه جاری انجام شود.

به گفته وی، این کارخانه به مرور زمان تعداد ۸۶ دیگ را وارد مدار تولید قرار خواهد داد و سال آینده( ۱۳۹۹) نیز در مجموع ۲۵۸ دیگ‌ خواهد داشت تا فاز نخست بهره‌برداری از آلومینیوم جنوب به ظرفیت ۳۰۰ هزار تن کامل شود.

رییس هیات عامل ایمیدرو نیاز ارزی سالکو ( آلومینیوم جنوب) به منابع مالی برای پیشبرد اهداف مورد تاکید قرار داد و افزود: صدور مجوز افزایش سرمایه بزرگ ترین خط تولید آلومینیوم کشور نیز در دست اقدام است.

غریب پور افزود: این مجموعه صنعتی در مجموع با سرمایه گذاری ۱.۲ میلیارد دلار و اشتغالزایی یکهزار و ۶۵۰ نفر به شکل مستقیم در مدار تولید قرار خواهد گرفت.

وی یادآور شد: آلومینیوم جنوب در سه مرحله (۱۰۰هزار تنی)، فاز نخست با ظرفیت تولید ۳۰۰هزار تن را تکمیل خواهد کرد.

شرکت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب (سالکو)  ۴۹درصد سهام آن متعلق به سازمان ایمیدرو و بقیه در اختیار سرمایه گذاری غدیر است و در چارچوب اهداف توسعه صنایع انرژی‌بر و با هدف صادرات، کاهش فاصله طبقات اجتماعی، افزایش اشتغال و استفاده بهینه از منابع عظیم گازی کشور در منطقه ویژه صنایع انرژی‌بر لامرد استان فارس ایجاد شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =