عمران‌خان بر سر دو راهی رفتن یا نرفتن به نشست کوالالامپور

اسلام آباد - ایرنا - پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر ناخرسندی برخی از متحدان عربی پاکستان نسبت به تمایل نخست وزیر این کشور برای شرکت در نشست سران کوالالامپور، اکنون رسانه های پاکستان از تردید «عمران خان» برای رفتن یا نرفتن در این اجلاس خبر دادند.

برخی از رسانه های پاکستانی ساعاتی پیش به نقل از منابع آگاه اعلام کردند: عمران خان نخست وزیر این کشور از حضور در اجلاس سران کوالالامپور منصرف شده و احتمالا است «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان در این نشست شرکت کند.

نخست وزیر پاکستان که پس از سفر یک روزه به عربستان صبح روز گذشته به اسلام آباد بازگشته بود امروز به بحرین سفر کرد و قرار است از آنجا برای شرکت در مجمع جهانی پناهندگان به سوئیس سفر کند.

پیشتر رسانه های پاکستان به نقل از منابع آگاه از نارضایتی حاکمان ریاض از حضور عمران خان در نشست کوالالامپور خبر داده بودند و گفتند: نخست وزیر پاکستان برای جلب رضایت حاکمان سعودی به ریاض رفت تا به آنان اطمینان دهد که مشارکت اسلام آباد در ابتکار ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی، هرگز به معنای نادیده گرفتن منافع ریاض نخواهد بود.

اجلاس سران کوالالامپور قرار است پس فردا به میزبانی «ماهاتیر محمد» نخست وزیر مالزی شخصی که «عمران خان» همتای پاکستانی او را برای خود الگو می داند، برگزار شود.

تمایل نخست وزیر پاکستان برای حضور در این رویداد بین المللی در کنار سایر رهبران مسلمان منطقه باعث شده بود تا نگرانی هایی بین برخی از متحدان عربی دولت اسلام آباد ایجاد شود.

گزارش امروز رسانه های پاکستانی حاکی است که سفرهای اخیر مقام های عالی رتبه سیاسی و نظامی این کشور به برخی از کشورهای عربی و به اصطلاح متحد، جدای از پیشبرد ابتکار میانجیگری در منطقه بیشتر با هدف جلب اعتماد حاکمان عربی مبنی بر توجه پاکستان به منافع آنان انجام شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =