پرداخت بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به دانش بنیان‌ها

تهران- ایرنا- رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: طی یک سال گذشته در دور سوم فعالیت هیات عامل این صندوق، یک هزارو ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان در قالب‌های مختلف حمایتی پرداخت شده است.

علی وحدت روز دوشنبه در نشست خبری ارایه گزارش یکساله فعالیت این صندوق در هفته پژوهش افزود: ماموریت اصلی صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت از شرکت‌های دانش بنیان دانش و توسعه فناوری در کشور است.
وی بیان کرد: خدمات صندوق از آبان ماه سال گذشته تا آبان ماه سال جاری ۶۸۲ فقره به مبلغ ۱۵۵۵ میلیارد تومان قرار داد منعقد شده است.

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه کرد: از آبان سال ۹۷ تا آبان سال ۹۸، ۱۲۴۳  میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده که بیش از ۱.۵ برابر تسهیلات پرداختی در سال گذشته است.

وحدت ادامه داد: صندوق با همکاری ۱۲ بانک و ۱۸ صندوق پژوهش و فناوری توانسته است تسهیلات خوبی به شرکت‌های دانش بنیان ارائه دهد.
وی افزود: ۱۵۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری در اختیار ۱۸ صندوق پژوهش و فناوری برای گشترش فعالیت این صندوق‌ها در سراسر کشور قرار گرفته است.
وحدت اضافه کرد: توسعه صندوق‌های پژوهش و فناوری موجب حذف صف شرکت‌های دانش بنیان در صندوق نوآوری و شکوفایی برای دریافت تسهیلات شده است.

صدور بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان ضمانت نامه

رییس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی از صدور ۳۵۱ فقره ضمانت‌نامه به مبلغ ۷۲۰ میلیارد تومان در یک سال اخیر خبر داد و گفت: این میزان بیش از ۱۸ برابر کل عملکرد گذشته صندوق است.

وی بیان کرد:  شرکت‌های دانش بنیان شرکت‌های پویا و زنده هستند و با اعمال فرایندهای نظارتی میزان معوقات این شرکت‌ها به صندوق نوآوری ۸ درصد رشد داشته است.


۱۲۰۰ میلیارد تومان، سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری
وحدت با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در این صندوق به صورت مستقیم است، ادامه داد: از آبان ماه سال گذشته تا آبان ماه سال جاری یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان سرمایه‌گذاری مشترک از طریق "هم سرمایه‌گذاری " و صندوق‌های VC صورت گرفته است.

وی یادآور شد: در حال حاضر بیش از ۸۵ میلیارد تومان از روش هم سرمایه‌گذاری رخ داده و این میزان تا پایان سال جاری رشد جدی خواهد داشت.

۷۰  طرح خاتمه یافته موفق

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به طرح‌های مورد حمایت این صندوق گفت: در حال حاضر بیشترین میزان تسهیلات این صندوق در رتبه اول به حوزه آی سی تی و پس از آن به تجهیزات پزشکی اختصاص یافته است. حوزه‌های دارو، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی، برق و الکترونیک، فناوری شیمیایی و فناوری زیستی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

وی افزود: در این مدت ۷۰  طرح خاتمه یافته و موفق انجام شده است.
وحدت ارزیابی عملکرد صندوق‌های پژوهش و فناوری را از دیگر اقدامات دبیرخانه کار گروه صندوق‌های پژوهش و فناوری مستقر در صندوق نوآوری نام برد و خاطر نشان کرد: تاکنون ۳۸ صندوق پژوهش و فناوری دارای مجوز هستند که از این تعداد ۱۸ صندوق توانسته‌اند از تسهیلات صندوق نوآوری استفاده کنند و ۴ شرکت نیز لغو مجوز شدند.

به گفته وی حمایت از پارک‌های علم و فناوری، حمایت از شتابدهنده‌ها و مراکز و کارخانه‌های نوآوری و حمایت از توسعه کسب و کارهای مبتنی بر فناوری و نوآوری از دیگر بسته‌های ویژه حمایت مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش بنیان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =