پاکستان سرکوب معترضان لایحه شهروندی در هند را نگران کننده دانست

اسلام آباد - ایرنا - وزیر امور خارجه پاکستان روز دوشنبه با اشاره به ادامه تظاهرات علیه لایحه شهروندی در هند و تشدید خشونت ها در مناطق مختلف این کشور، نسبت به سرکوب معترضان ابراز نگرانی کرده‌است.

رسانه های پاکستان به نقل از «شاه محمود قریشی» گزارش دادند: وزیر امور خارجه  درگیری میان نیروهای پلیس و معترضان بویژه سرکوب دانشجویان دانشگاه ملی اسلامی و دانشگاه علیگر را نگران کننده توصیف کرد.

وی دولت هند را به آنچه که رویکرد افراط گرایانه و نقض حقوق اقلیت ها خواند، متهم  و اظهارکرد: ماجرای لغو امتیازات منطقه کشمیر،  مسجد بابری و نادیده گرفتن مسلمانان در لایحه شهروندی حقوق اقلیت ها را در خطر قرار داده است.

سخنگوی ارتش پاکستان نیز در واکنش به اعتراض به لایحه شهروندی در شهرهای مختلف هند گفت: توفان بپا شده علیه افراط گرایی در هند غیرقابل کنترل است.

نخست وزیر پاکستان نیز هفته گذشته در واکنش به طرح لایحه قانون اعطای تابعیت به افراد غیرمسلمان در مجلس هند، این اقدام را مغایر با هنجارهای بین المللی و نقض پیمان دوجانبه هند با پاکستان دانست و آن را محکوم کرد.

«عمران خان» در پیام خود آنچه را که ترویج افکار هندو از سوی نیروهای افراطی در هند خواند،  از دلایل پشت صحنه لایحه اعطای تابعیت به افراد غیرمسلمان در هند توصیف کرد.

لایحه جنجالی شهروندی که پنجشنبه گذشته در مجلس هند تصویب شد، به دنبال اعطای حقوق شهروندی به اقلیت های غیر مسلمان از کشور های بنگلادش، پاکستان و افغانستان است که قبل از سال ۲۰۱۵ وارد هند شده اند.

این لایحه ابتدا در سال ۲۰۱۶ در پارلمان هند مطرح شد اما به دلیل اعتراضات گسترده، رسیدگی به آن به زمان دیگری موکول شد. این لایحه بار دیگر توسط " آمیت شاه " وزیر کشور هند در پارلمان این کشور مطرح شده و در مجلس لوک سابها (مجلس پایین) توانسته است ۳۱۱ رای موافق کسب کند.

وزیر کشور هند اعلام کرده است که این لایحه برای مسلمانان کشورش هیچ نگرانی ایجاد نمی کند و بلکه این اقدام در جهت حمایت از حقوق اقلیت های بنگلادش، پاکستان و افغانستان است.

همزمان با  این  اقدام، مناطق شمال شرق از جمله ایالت آسام هند روز گذشته و امروز شاهد اعتراضات گسترده و همچنین بروز خشونت های متعدد بود.

روز جمعه صد ها هزار مسلمان در ایالت‌های  اوتار پرادش و بیهار به خیابان ها آمدند و علیه لایحه شهروندی هند اعتراض کردند.

اعتراض در شهرهای  بزرگ ایالت اوتار پرادش گسترده بود و معترضان با سر دادن شعارهایی علیه سیاست های حزب حاکم بهارتیا جانتا پارتی اعلام کردند که آنها تسلیم نخواهند شد. در شهر علیگر، حدود ۳۲ هزار دانشجوی دانشگاه اسلامی  با حضور در خیابان ها به لایحه شهروندی هند اعتراض کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =