۲۵ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۰
کد خبرنگار: 1260
کد خبر: 83596600
۰ نفر

برچسب‌ها

بنگلادش آماده خروج شهروندان خود از هند است

دهلی نو-ایرنا- "ای کی عبدل مومن" وزیر امور خارجه بنگلادش اعلام کرد که این کشور آماده خروج شهروندان خود از هند است که به صورت غیر قانونی وارد این کشور شده اند.

نشریه " تایمز او ایندیا" روز دوشنبه نوشت: وزیر امور خارجه بنگلادش که هفته گذشته سفر خود را به هند لغو کرد در مورد طرح ثبت نام شهروندی هند گفت که روابط هند و بنگلادش در سطح بسیار خوبی قرار دارد و این طرح بر روابط دو کشور تاثیر نخواهد گذاشت.

وی افزود: هند طرح ثبت نام شهروندی و لایحه شهروندی این کشور را یک امر  داخلی اعلام کرده و به بنگلادش اطمینان داده است که این طرح بر بنگلادش تاثیر نخواهد گذاشت.

مومن تصریح کرد: بنگلادشی ها حق دارند به کشور خود بازگردند اما در صورتی که  فرد دیگری غیر از شهروندان بنگلادشی به صورت غیر قانونی  وارد خاک بنگلادش شود، داکا موظف است این افراد را از کشور اخراج کند. دولت بنگلادش از دهلی نو خواسته است تا فهرست بنگلادشی هایی را که به صورت غیر قانونی در هند زندگی می کنند،  تهیه کند.

نارضایتی هندوها و اقلیت های بنگلادشی از لایحه شهروندی هند

آمیت شاه  وزیر کشور هند هفته گذشته در پارلمان هند اعلام کرده بود که آزار و و اذیت اقلیت های هندو در سه کشور بنگلادش، پاکستان و افغانستان همچنان ادامه دارد و این امر دلیل تصمیم هند برای معرفی لایحه شهروندی است.

اما این اظهارت واکنش مقامات و همچنین فعالان اجتماعی در بنگلادش را به دنبال داشت.

وزیر امور خارجه بنگلادش روز گذشته در پاسخ به سخنان آمیت شاه وزیر کشور هند مبنی بر آزار و اذیت اقلیت های مذهبی در بنگلادش گفت: این اتهامات صحیح نیست و بر اساس اطلاعات نادرست بنا شده است. بسیاری از تصمیمات در بنگلادش بر اساس نظر افراد متعلق به ادیان مختلف گرفته می شود و بنگلادش هیچگاه فردی را بر اساس مذهب او قضاوت نمی کند.

اسد الزمان خان وزیر کشور بنگلادش نیز در واکنش به این اظهارات اعلام کرد: اتهامات مبنی بر آزار و اذیت اقلیت ها در بنگلادش کاملا نادرست و بی اساس است.

پیوش باندییوبا یک کارگردان سرشناس در بنگلادش گفت: هندو ها در بنگلادش با آرامش کامل در کنار سایر افراد زندگی می کنند. در مراسم و اعیاد مختلف افراد متعلق به همه ادیان با یکدیگر همکاری می کنند.

دیلیپ بارو یک  رهبر جامعه بودایی بنگلادش گفت: جامعه بودایی بنگلادش با هیچ آزار و اذیتی مواجه نیست. اتهامات مطرح شده از سوی هند در واقع انقلاب آزادی بنگلادش را به چالش می کشد.

سید معظم حسین رهبر حزب مخالف ملی گرای بنگلادش ضمن انتقاد از هند گفت: در بنگلادش سابقه ای از تنش میان اقوام مختلف جامعه وجود ندارد. در چند قرن گذشته مردم بدون هیچ تنشی در کنار یکدیگر زندگی کرده اند.

شفیق الرحمن رهبر حزب جماعت اسلامی بنگلادش نیز گفت: همزیستی دینی در بنگلادش بهتر از هند بوده است. بنگلادش هیچ تبعیضی میان اکثریت و اقلیت قائل نمی شود. ما معتقدیم که همه باید در بنگلادش از حقوق مساوی انسانی برخوردار باشند.

لایحه جنجالی شهروندی هند به دنبال اعطای حقوق شهروندی به اقلیت های غیر مسلمان از کشور های بنگلادش، پاکستان و افغانستان است که قبل از سال ۲۰۱۵ وارد هند شده اند.

این لایحه ابتدا در سال ۲۰۱۶ در پارلمان هند مطرح شد اما به دلیل اعتراضات گسترده، رسیدگی به آن به زمان دیگری انتقال یافت.  این لایحه اکنون بار دیگر توسط آمیت شاه وزیر کشور هند در پارلمان این کشور مطرح شد و توانست در مجلس لوک سابها(مجلس پایین) ۳۱۱ رای موافق کسب کند.

این لایحه هفته  گذشته در مجلس علیای هند نیز تصویب نهایی را به دست آورد تا مسیر ورود آن به قانون اساسی هند هموار شود. از سوی دیگر دولت هند طرح ملی ثبت نام شهروندان را آغاز کرده است.

این طرح در سال ۲۰۱۰ توسط سازمان ثبت احوال هند با هدف شناسایی و اخراج مهاجران غیر قانونی در هند به خصوص بنگلادشی ها آغاز شد. به دلایل مختلف این طرح  در سال های گذشته آغاز نشد اما در سال ۲۰۱۵ با دستور مستقیم دادگاه عالی هند طرح ملی ثبت نام شهروندان هندی در دستور کار قرار گرفت.

دولت هند در سال جاری این طرح را در ایالت آسام واقع در شمال شرق این کشرو اجرایی کرد. پس از اعلام لیست نهایی شهروندان هندی در ایالت آسام، حدود ۱.۹ میلیون نفر به عنوان مهاجران غیر قانونی شناخته شدند که در میان آنها تعداد زیادی هندو نیز وجود دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =