عبدالمهدی یکجانبه گرایی آمریکا را مخل امنیت عراق دانست

بغداد - ایرنا - نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق از تصمیم های یکجانبه آمریکا انتقاد و تاکید کرد که این گونه اقدام ها، امنیت، حاکمیت و استقلال کشورش را به مخاطره می اندازد.

«عادل عبدالمهدی» امروز (دوشنبه) در تماس تلفنی با وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد که تصمیم های یکجانبه واشنگتن بازخوردهای منفی غیر قابل کنترلی در عراق به دنبال داشته و امنیت، حاکمیت و استقلال کشورش را به مخاطره می اندازد.

بر اساس بیانیه دفتر نخست وزیری که متعاقب این تماس تلفنی منتشر شده، عبدالمهدی از هر گونه تضعیف دولت بغداد هشدار داده و گفته است که این امر تشویق به تنش و هرج و مرج بیشتر در عراق می کند.

«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا نیز نسبت به هدف قرار گرفتن برخی تاسیسات این کشور در عراق ابراز نگرانی کرده و خواستار تدابیر بغداد برای جلوگیری از این گونه حملات شده است.

به نوشته این بیاینه، نخست وزیر عراق نیز از روند تحولات در کشورش ابراز نگرانی کرد و خواهان تلاش های مضاعف مشترک برای جلوگیری از تنش آفرینی بیشتر شد.

عبدالمهدی با تاکید بر اینکه افزایش تنش ها به زیان همه طرف ها است، گفت که هرگونه تضعیف دولت و نظام در عراق تشویق کننده  تنش و هرج و مرج بیشتر است.

دو طرف همچنین بر ادامه همکاری بین دو کشور در مبارزه با تروریسم و پشتیبانی از تلاش های نیروهای مشترک به منظور پیگرد بقایای "داعش" و حفظ امنیت و ثبات در عموم عراق تاکید کردند.

آمریکا متهم به ایجاد اغتشاشات اخیر در عراق است که در بسیاری از موارد به درگیری و خونریزی منجر شده است.

واشنگتن در اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت عبدالمهدی در نادیده گرفتن آمریکا، افکار عمومی عراق را علیه دولت وی تحریک کرد.

نقطه آغاز اعتراضات مردمی فعلی در عراق در نتیجه تحریک هایی بوده که در شبکه های اجتماعی صورت گرفته که در عمل اغلب تحریک کنندگان ناشناس و به نوعی وابسته به بیگانگان هستند.

برخی از رسانه ها و شخصیت ها، سفارتخانه آمریکا در بغداد را متهم به داشتن ارتش سایبری کرده و بر همین اساس نقش سفارت آمریکا را در اعتراضات کنونی کلیدی دانسته اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =