بازگشایی نهاد قانون‌گذار انگلیس بعد از ۳ ماه تعطیلی؛ برگزیت نخستین دغدغه

لندن– ایرنا– پارلمان انگلیس در حالی این هفته با اکثریت مطلق حزب محافظه‌کار تشکیل جلسه خواهد داد که نزدیک به نیمی از ۶ ماه گذشته را در اوج اختلاف‌های سیاسی احزاب درباره چگونگی خروج از این کشور از اتحادیه اروپا (برگزیت) تعطیل و یا به زور معلق بوده است.

۲ روز بعد از پیروزی بوریس جانسون در انتخابات درونی حزب محافظه‌کار در مرداد ماه گذشته، پارلمان به مدت یک ماه تعطیل شد. جانسون پس از کناره‌گیری « ترزا می » از قدرت موفق شد در چند مرحله از انتخابات درون حزبی، رقبای خود را شکست دهد و یکم مرداد سکان دولت را بدست گیرد.

او در نخستین نطق رسمی‌اش در مقام نخست‌وزیری وعده داد بدون هیچ اما و اگری انگلیس را ۳۱ اکتبر (۹ آبان) از اتحادیه اروپا خارج می‌کند. جانسون در چند مصاحبه تلویزیونی تاکید کرد به هر قیمتی به عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا پایان خواهد داد و مانند سلف خود زیر بار تعویق برگزیت و فشار پارلمان نخواهد رفت.
به همین خاطر زمانی که پارلمان پس از ۴۰ روز تعطیلات تابستانی در سوم سپتامبر  (۱۲ شهریور) بازگشایی شد و نمایندگان قصد داشتند ترمز او را در خروج شتابزده از اتحادیه اروپا بگیرند، جانسون موفق شد مجوز تعلیق پارلمان را به مدت یک ماه از ملکه انگلیس کسب کند.

در واقع نخست‌وزیر انگلیس قصد داشت دو هفته مانده به موعد اجرای برگزیت، فرصت چانه‌زنی از سوی نمایندگان را سلب و موافقت آنها را برای اجرای توافق‌نامه برگزیت کسب کند. با این حال قانونگذاران انگلیس در یک چالش تاریخی با دولت موفق شدند با حکم دادگاه عالی، پارلمان را زودتر از موعد بازگشایی کنند.

نمایندگان مجلس انگلیس در نزدیک به ۱۸۰ روز گذشته ۸۰ روز از زمان مفید کاری خود را در اوج بحران برگزیت از دست دادندجانسون تا پیش از زمان اجرای برگزیت فرصت نیافت حتی توافق دولت درباره شیوه اجرای برگزیت را به رای پارلمان بگذارد. در واقع نمایندگان در سلسله رای‌گیری‌های پارلمانی به لوایحی رای دادند که مانع اجرای توافق برگزیت دولت جانسون می‌شد.

این تحولات، تحقیر نخست‌وزیر را به دنبال داشت و و او را وادار کرد در نامه‌ای رسمی به اتحادیه اروپا، زمان اجرای برگزیت را تمدید کند. او هم زمان طرح برگزاری انتخابات زودهنگام را به عنوان راه‌حلی مطمئن برای اجرای برگزیت پیشنهاد کرد که با اکثریت آرای نمایندگان به تصویب رسید.

بر همین اساس پارلمان که از هشتم اکتبر (۱۶ مهر) گذشته برای برگزاری انتخابات پارلمان معلق شد، قرار است این هفته با نطق ملکه انگلیس درباره برنامه‌های دولت جدید جانسون کار خود را از سر بگیرد.

به زبان ساده‌تر نمایندگان مجلس انگلیس در نزدیک به ۱۸۰ روز گذشته، ۸۰ روز از زمان مفید کاری خود را در اوج بحران برگزیت از دست دادند. آنها فردا (سه‌شنبه ۲۶ آذر) با انجام تشریفاتی، کار خود در پارلمان را از سر  می‌گیرند. پیش‌بینی می‌شود توافق برگزیت روز جمعه(۲۹ آذر) در پارلمان به رای گذاشته شود.

در این میان بوریس جانسون طبق رویه سیاسی، مشغول تنظیم متن سخنرانی ملکه انگلیس درباره برنامه‌های دولت جدید است تا در مراسم رسمی بازگشایی پارلمان در روز پنجشنبه(۲۸ آذر) قرائت شود.
با پیروزی قاطع حزب محافظه‌کار در انتخابات پارلمانی هفته گذشته، انتظار می‌رود توافق برگزیت به سرعت در پارلمان تصویب و این کشور در زمان جدید اجرای برگزیت، ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن) از اتحادیه اروپا خارج شود.

« مایکل گوو » معاون نخست‌وزیر انگلیس دیروز(یکشنبه ۲۴ آذر) در گفت‌وگو با شبکه اسکای نیوز اعلام کرد، لندن به رای پارلمان برای اجرای برگزیت چشم دوخته است.
او گفت؛ جانسون تا ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن ۹۸) برگزیت را به اجرا در می‌آورد و تا پایان سال ۲۰۲۰ با اتحادیه اروپا در مورد قرارداد تجاری جدید، توافق می‌کند.
این سیاستمدار انگلیسی افزود: ما در موقعیت خروج از اتحادیه اروپا تا پیش از ۳۱ ژانویه سال آینده خواهیم بود و سپس مذاکراتمان با اتحادیه اروپا را در مورد چارچوب جدید توافق آزاد و همکاری دوستانه به سرانجام خواهیم رساند.

با نزدیک شدن به ایام تعطیلات کریسمس، دولت انگلیس فقط این هفته را فرصت خواهد داشت تا پیش از پایان سال جاری میلادی موافقت پارلمان را بر سر توافق‌نامه برگزیت کسب کند.
۲۰۲۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =