رایزنی عمران‌خان و سناتور آمریکایی درباره اوضاع افغانستان

اسلام آباد - ایرنا - «لیندزی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی که پاکستان را به پناه دادن به سرکرده های طالبان متهم کرده بود، روز دوشنبه در دیدار با «عمران خان» نخست وزیر پاکستان درباره تحولات افغانستان گفت وگو کرد.

رسانه های پاکستان سفر هیات چهار نفره آمریکایی به ریاست سناتور گراهام را بخشی از تلاش های دولت ترامپ برای جلب حمایت اسلام آباد در راستای ترغیب گروه طالبان جهت موافقت با آتس بس در افغانستان عنوان می کنند.

بازدید سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی از پاکستان همزمان با انتشار گزارش‌هایی مبنی بر عقب نشینی قریب الوقوع نظامیان آمریکا از افغانستان انجام می شود.

براساس این گزارش، لیندزی گراهام در دیدارهای جداگانه با عمران خان نخست وزیر و شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان درخصوص روابط دو کشور، تحولات منطقه و مشارکت برای کمک به پایان دادن بحران در افغانستان بحث و تبادل نظر انجام داد.

سناتور گراهام هفته گذشته در یک گفت و گوی تلویزیونی با تاکید بر لزوم مذاکره آمریکا با پاکستان درباره افغانستان مدعی شد: اگر پاکستان به گروه طالبان پناهگاه ندهد جنگ افغانستان ظرف چند هفته به پایان خواهد رسید.

وی در گفت و گو با شبکه خبری فاکس‌نیوز آمریکا گفت: آمریکا برای پایان دادن به جنگ در افغانستان باید بجای مذاکره با گروه طالبان، با دولت پاکستان گفت‌وگو کند.

سه روز پیش نیز «زلمای خلیل زاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان با سفر به اسلام آباد با وزیر امور خارجه و فرمانده ارتش پاکستان دیدار کرد.

وی در این دیدارها، طرف پاکستانی را در جریان گفت وگوهای اخیر آمریکا و طالبان قرار داد.

خلیل زاد از عملکرد پاکستان برای تسهیل در فرآیند صلح افغانستان و کمک به برقراری ثبات در این کشور قدردانی کرد.

به گفته منابع خبری، دور جدید مذاکرات آمریکا با طالبان در دوحه پس از یک وقفه سه ماهه، روز شانزدهم آذرماه جاری انجام شد.

آمریکا و نیروهای ناتو که در سال ۲۰۰۱ میلادی به بهانه برقراری امنیت و شکست گروه های تروریستی از جمله طالبان به افغانستان لشکرکشی کردند هم اکنون بعد از ۱۸ سال نه تنها در برقراری امنیت در افغانستان با شکست همراه شده اند بلکه نتیجه حضور طولانی مدت نیروهای آنان کشته شدن بیشتر غیرنظامیان افغان بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =